Adatos

20240916

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Sudegę karūniniai kokliai

20240909

Tvenkinio viduje susidariusiuose kultūriniuose sluoksniuose aptikta gausybė radinių, iš jų išsiskiria stipriai sudegusių karūninių koklių grupė. Jie buvo puošti ažūriniu masverku, padengti vienspalve, tikėtina, rudai žalsva ar žalia glazūra. Nuo didelio karščio kokliai stipriai deformavosi, molio masė perdegė, glazūra išsilydė, pakeitė spalvą ir įgavo stiklišką pavidalą.

Plačiau

Aleksandro Jogailaičio denaras

20240902

Ši moneta pasižymi labai turtinga istorija. Denaras 269 m. pr. Kr. – III a. pirmoje pusėje buvo svarbiausia senovės Romos sidabrinė moneta.

Plačiau

Plyta su šuns pėdų įspaudais

20240826

Džiūstančiame molio dirbinyje įspaustas pėdsakas – tai sustabdyta akimirka, savotiška Viduramžių fotografija, kuri po daugelio šimtmečių tampa ir moksliniu šaltiniu.

Plačiau

Švilpynė

20240819

Švilpynes gamindavo puodžiai. Nuo seno molis, akmens masė ir porcelianas – keraminės medžiagos – dėl savo unikalių savybių, plastiškumo, skambesio buvo populiarios gaminant muzikos instrumentus. 

Plačiau

Medinis kamuoliukas

20240812

Lietuvoje kamuoliukai žinomi tik iš Vilniaus Žemutinės pilies teritorijos tyrimų. Per visus tyrimų metus rastos dvidešimt keturių odinių kamuoliukų dalys ar fragmentai bei du sveiki mediniai sviedinukai.

Plačiau

Kasonė

20240805

Kasonę 2007 m. balandžio 23 d. iš antikvariato „Antichità Polverini“ (San Džustinas, Italija) būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus. 2009 m. gegužės 27 d. baldas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Plačiau

Metalinis kibirėlis

20240729

Tarp archeologinių struktūrų – medgrindos, medinių pastatų, tvorų fragmentų buvo surasta ir daug unikalių bei įvairių archeologinių radinių. Vienas tokių – tai visiškai išlikęs, mažas metalinis kibirėlis.

Plačiau

Tesako makštys

20240722

Atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, 2004 m. buvo surastos metalinės makštys, skirtos šaltajam ginklui, tesakui, laikyti. Tesakas, arba trumpasis kardas, – tai kertamasis ginklas, giminingas kardui ir kalavijui, tik gerokai trumpesne nei pastarųjų geležte. 

Plačiau

Plytelė su herbu Zadora

20240715

Grindų plytelė pagaminta iš rausvo molio, puošta reljefiniu heraldiniu ornamentu, rasta beveik sveika, nuskilęs tik apatinis dešinės pusės kampas. Plytelės paviršius ir ornamentas gerokai nusitrynę, ant paviršiaus matomos žalios spalvos glazūros liekanos.

Plačiau

smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika