Muziejus

Apie nacionalinį muziejų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai yra 2009 m. įkurtas istorinės rezidencijos pobūdžio muziejus. Jis veikia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniaus Žemutinėje pilyje, kurie atkurti po dvidešimt metų trukusių išsamių archeologinių ir istorinių tyrinėjimų. Muziejus kaupia, saugo, tiria ir įvairiomis priemonėmis pristato Lietuvos valstybės bei jos valdovų istorijos ir kultūros paveldą, gausius ir unikalius archeologijos rinkinius bei europinės taikomosios ir vaizduojamosios dailės kolekcijas nuo gotikos iki baroko, vertingą lituanistinę medžiagą. Taip pat jis vykdo aktyvią edukacinę ir kultūrinę veiklą, skleidžia kultūrinio turizmo informaciją, sudaro sąlygas valstybės reprezentaciniams renginiams. Muziejus siekia ugdyti pilietinę visuomenę bei stiprinti istorinę savimonę, puoselėti tautines vertybes bei palaikyti viso pasaulio lietuvių bendrystę, aktualinti kultūros ir meno paveldo pažinimą, pristatyti tradicinius istorinius ir kultūrinius Europos valstybių ir tautų ryšius.

Svarbiausios datos

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atkūrimas Vilniaus Žemutinėje pilyje yra vienas iš svarbiausių Lietuvos tūkstantmečio programos projektų. Atkurtoji istorinė rezidencija vėl turėtų tapti Lietuvos valstybės ilgaamžės tradicijos simboliu ir nacionalinio pasididžiavimo objektu, reikšmingu pilietinio auklėjimo, istorinės

Plačiau

Istorinė raida

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai – tai šimtmečius gyvavusios daugiatautės ir daugiakultūrinės valstybės – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės – politinio ir kultūrinio gyvenimo širdis, o rezidencijos sunaikinimas – skaudus carinės Rusijos okupacinės valdžios įgyvendintas istorijos perrašymo

Plačiau

Kultūros, meno ir istorijos rinkinys

Kultūros, meno ir istorijos rinkinį sudaro daugiau nei 1000 vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, žemėlapių, senųjų spaudinių, istorinių ginklų bei kitų vertybių, sukurtų daugiausia XV–XVIII amžiais. Rinkinyje sukaupta didžiausia Lietuvoje istorinių meninių audinių – gobelenų – kolekcija, tapybos

Plačiau

Istorija, archeologija, architektūra

I MARŠRUTAS
Šioje ekspozicijoje pristatomi trys svarbiausi chronologiniai vietovės ir rezidencijos raidos etapai: pilies periodas (teritorijos raida iki XV–XVI a. sandūros), rūmų periodas (XVI–XVII a.) bei jų sunaikinimas, nebūtis ir atkūrimas (XVII a. vid. – XXI a. pr.). Čia pamatysime išlikusius autentiškus įvairių laikotarpių mūrus ir gausius bei unikalius archeologinius radinius. Greta jų pristatoma iš viso pasaulio surinkta lituanistinė ikonografinė medžiaga, pateikiami tekstiniai komentarai, maketai, žemėlapiai ir kt.

Plačiau

Atkurti istoriniai interjerai

II MARŠRUTAS
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos stilistinę raidą vėlyvosios Gotikos, Renesanso ir ankstyvojo Baroko epochose bei rūmų gyvenimo aplinką, patalpų istorinę paskirtį pristatančioje ekspozicijoje rodomi autentiški Europos rūmų interjerams būdingi baldai, gobelenai, paveikslai, žemėlapiai ir kitos vertybės. Čia susipažinsime su valdovų reprezentacinėmis ir tarnybinėmis erdvėmis, privačiais apartamentais, lobynu ir iždine, o pakilę į apžvalgos bokštą pamatysime kvapą gniaužiančių sostinės vaizdų.

Plačiau

Ginkluotė, kasdienybė, muzika

III MARŠRUTAS
Šį maršrutą sudaro trys ekspozicijos ir Renginių salė. Čia susipažinsime su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų įtvirtinimais bei ginkluotės kolekcija. Kita ekspozicija atskleidžia Lietuvos didžiųjų kunigaikščių pilies ir rūmų gyventojų kasdienybę. Joje sužinosime apie rūmų virtuvės struktūrą ir valgymo ypatumus. Greta pasimėgausime muzikinio paveldo ir muzikavimo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose tradicijomis, jos kartais atgaivinamos maršruto pabaigoje esančioje Renginių salėje.

Plačiau

Muziejaus parodų centras

IV MARŠRUTAS
Modernus muziejaus nacionalinių ir tarptautinių Parodų centras – tai viena iš nedaugelio parodinių erdvių Lietuvoje, kuri atitinka visus saugumo, mikroklimato ir kitus reikalavimus, keliamus aukščiausio lygio parodoms. Šiose erdvėse bus nuolat eksponuojamos reikšmingos nacionalinės ir tarptautinės parodos.

Plačiau

Mokslinė veikla

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose mokslininkai organizuoja, sistemina ir vykdo kultūros, meno, istorijos, archeologijos, architektūros, restauracijos bei kitus mokslinius tyrimus, kartu su mokslo ir studijų institucijomis bei mokslinių tyrimų įstaigomis rengia nacionalines ir tarptautines konferencijas, seminarus, įgyvendina kitus kultūros paveldo tyrimo ir aktualinimo projektus, susijusius su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų istorija. Taip pat rengia nuolatines ir laikinas ekspozicijas, organizuoja parodas bei kitus kultūros ir švietimo renginius, publikuoja tyrimų rezultatus.

Plačiau

Užsienio ryšiai

Valdovų rūmų muziejus, siekdamas aktualinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorinį ir kultūrinį paveldą, su kitų šalių partneriais rengia tarptautines parodas Lietuvoje ir užsienyje, keičiasi eksponatais, aktualia muziejine informacija, ikonografija, fotomedžiaga, specialistais ir patirtimi, konsultuojasi rezidencijų atkūrimo, ekspozicijų įrengimo, muziejinių vertybių restauravimo, turizmo informacijos programų rengimo klausimais, įgyvendina bendrus mokslinius tiriamuosius bei kultūrinius projektus.

Plačiau

                                                
 
 
     Daugiau
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika