Virtualus muziejus

Vaistinės indas albarelas

2024m.Spalio1003 d.

Tyrinėjant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus ir jų aplinką rasta nemažai artefaktų, susijusių su sveikatos priežiūra bei gydymu. Tarp tokių radinių yra kelios dešimtys nedidelių molinių vaistų indelių.

Plačiau

Stalinis laikrodis

2024m.Rugsėjo0930 d.

XVII a. pirmoje pusėje Vilnius buvo klestintis Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestas. Čia dirbo įvairiausių sričių amatininkai, tarp kurių buvo ne tik vietiniai meistrai. Nors nėra tikslių duomenų, iš kur tiksliai buvo atvykę to meto Vilniaus laikrodininkai, tačiau jų pavardės leidžia daryti prielaidą, kad dauguma buvo kilę iš vokiškų kraštų.

Plačiau

Žiedas

2024m.Rugsėjo0920 d.

Vilniaus Žemutinėje pilyje atliekant archeologinius tyrimus rastas žiedas, kurio paplatintoje ovalo formos priekinėje dalyje centre – netaisyklingos formos žvaigždė, o iš abiejų pusių, taip pat viršutinėje dalyje – po dvi įkartas (apačioje trys įkartos susijungia į vieną). Lankelis prie priekinės dalies taip pat puoštas įkartomis. Tokie žiedai kai kurių tyrėjų vadinami signetiniais.

Plačiau

Adatos

2024m.Rugsėjo0916 d.

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Po Gedimino kojomis: archeologiniai tyrimai ir didžiojo kunigaikščio paminklo istorija

2023 m. sukako 700 metų nuo Vilniaus vardo pirmojo paminėjimo istoriniuose šaltiniuose. Miesto įkūrimo legenda byloja, kad čia medžioti atvykęs didysis kunigaikštis Gediminas susapnavo pranašišką sapną ir įkūrė miestą. Archeologai atskleidė, kad Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) valdymo pradžioje Vilniuje, Aukštutinės pilies kalno papėdėje, jau buvo pastatyta pirmoji Lietuvoje mūrinė pilis, o už jos gynybinių sienų driekėsi medinis, mažiausiai jau kelis dešimtmečius beaugantis miestas. Tuo metu pilis ne kartą stiprinta, jos plotas padidėjo beveik tris kartus.

Plačiau

Tarp būties ir atminties. Senieji Vilniaus pilių vaizdai

Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose 2023 m. eksponuotos parodos „Tarp būties ir atminties. Senieji Vilniaus pilių vaizdai“ kataloge pristatoma surinkta gausi ikonografinė ir istorinė medžiaga, sukaupti tyrimų duomenys, susiję su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija ir kitais Vilniaus pilių ansamblio objektais. Vilniaus pilys jau nuo Viduramžių buvo svarbiausias Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės politinis, ekonominis ir kultūrinis centras, o XVIII a. pabaigoje – XIX a. pradžioje, nugriovus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmus, istorinė rezidencija atgijo XIX–XX a. dailininkų, fotografų, architektų ir kitų autorių kūryboje bei tyrimuose.

Plačiau

NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje

Tarptautinės parodos „NErūpestingas amžius. Vaikystė Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje“ kataloge pristatomi parodoje eksponuoti beveik 300 objektų: portretų, medalių, grafikos darbų ir piešinių, vaikiškų drabužių ir aksesuarų, žaislų ir ginklų bei kitų su vaikyste susijusių artefaktų. Katalogo skaitytojai atpažins universalius, nepriklausomai nuo epochos vaikų gyvenime svarbius daiktus: kūdikio priežiūros reikmenis, baldelius, žaislus, knygeles, be kurių neužaugo nė viena karta.

Plačiau

Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos

Vilniaus – amžinosios Lietuvos sostinės – 700 metų sukakties proga vilniečiams ir sostinės svečiams ukrainiečiai padovanojo Europos tapybos šedevrų parodą iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos. Su Ukraina Lietuvą sieja gilūs istoriniai saitai, primenantys Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos laikus.
 
Kataloge, skirtame parodai „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“, pristatomi 33 tapybos šedevrai, eksponuoti Valdovų rūmų muziejuje iš pagrindinių Lvivo galerijos padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskių rūmuose. Valdovų rūmų muziejaus dailės ekspertai papildė informaciją apie paveikslus, juos gretindami su kitais pasaulio šedevrais ir kita naujausių tyrimų medžiaga.

Plačiau

Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje

Tarptautinės parodos katalogas „Žygimanto Augusto gobelenai Vilniuje“ pristato neįkainojamą Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto gobelenų kolekciją iš Vavelio karališkosios pilies. Žygimanto Augusto gobelenų kultūrinė vertė yra stulbinanti, o šios kolekcijos istorinis palikimas turi didžią simbolinę reikšmę. Žygimanto Augusto gobelenų kolekcija pasaulinę šlovę pelnė dėl biblinių gobelenų, kurių seniausias rinkinys pirmą kartą paminėtas 1553 m. XVI a. pabaigoje kolekcija išaugo iki 160 kūrinių ir tapo didžiausiu gobelenų rinkiniu, kada nors užsakytu vieno užsakovo.
 

Plačiau

Giedrė Lukšaitė-Mrázková savo jubiliejų šventė koncertuodama Valdovų rūmuose

2024m.Spalio1007 d.

Klavesinininkė, vargonininkė, pianistė ir pedagogė Giedrė Lukšaitė-Mrázková po ilgos pertraukos grįžo į Lietuvą ir senosios muzikos klausytojams surengė jubiliejinį koncertą. Valdovų rūmų muziejus suteikė galimybę unikalų repertuarą puoselėjančios atlikėjos rečitalį išgirsti nemokamai. 

Koncerto partneriai – Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje bei Lietuvos ir Čekijos draugija.
 

Plačiau

Jaunų talentų šventė: prancūziškas ir itališkas barokas

2024m.Spalio1001 d.

Rugsėjo 28 d. jaunieji senosios muzikos atlikėjai kvietė į koncertą „Fringe Day Live“. Jaunų, tačiau jau spėjusių sukaupti plačią senosios muzikos studijų ir atlikimo patirtį Latvijos muzikantų ansamblis pristatė programą, švenčiančią harmoningą dviejų – prancūziškojo ir itališkojo Baroko – polių susiliejimą. 

Koncertas yra tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto musicale“ renginys.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

2024m.Rugsėjo0925 d.

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kvietė visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukė šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengtos pramogos muziejaus prieigose.
 

Plačiau

smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika