Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena Valdovų rūmuose

Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-ąją ekspozicijas ir laikinas parodas atveria už simbolinę – vos 2 eurų kainą. Šeštadienį čia vyks ir edukaciniai užsiėmimai šeimoms su vaikais, apžvalginės ekskursijos.
 
Kovo 11-oji – šventė, kurią Valdovų rūmų muziejus kviečia sutikti prasmingai. Archeologiniai tyrimai buvusių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje buvo pradėti Sąjūdžio laikais, kai Lietuva brendo savosios Nepriklausomybės atkūrimui. Simboliška, kad drauge su atgimstančia Nepriklausomybe iš nebūties buvo sugrąžinti ir gausūs bei vertingi ženklai, bylojantys apie mūsų šalies praeitį. Laisvės metais nuspręsta atkurti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus – kaip istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolį. Todėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną muziejus kviečia vilniečius ir miesto svečius švęsti kartu, susipažinti su muziejumi, įkūnijančiu Lietuvos praeitį ir sujungiančiu ją su dabartimi ir ateitimi.
 
Kovo 11-ajai Valdovų rūmų muziejus parengė gausią programą: 12.00, 13.00, 14.00 ir 15.00 val. vyks apžvalginės ekskursijos „Valdovų rūmai – istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolis“. Valdovų rūmų muziejaus gidai atskleis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją ir jos sąsajas su istoriniu valstybingumu. Taip pat bus prisiminta, kaip ir kodėl, atkūrus Nepriklausomybę, buvo nuspręsta atkurti ir Valdovų rūmus, kokia šio projekto simbolinė reikšmė bei mokslinė, pilietinė, pažintinė ir kultūrinė vertė.
Pusantros valandos trukmės ekskursija – nemokama, tereikės įsigyti muziejaus lankytojo bilietą. Bet būtina registracija
 
Taip pat tą dieną muziejuje vyks smagios edukacinės dirbtuvės „Žydinti trispalvė“. Nuo 12.00 iki 15.00 val. šeimos su vaikais kurs trispalvius žiedus, kurie primins kartu su pavasariu atgimusią Nepriklausomybę. Užsiėmimai – nemokami, tik su lankytojo bilietu (vaikams iki 7 metų – nemokamai).
 
Dar vienas edukacinis užsiėmimas tądien rengiamas šeimoms su vaikais. 13.00 val. šeimos su 6–8 metų vaikais, o 15.00 val. – su 8–12 metų vaikais kviečiamos į neįprastą pasivaikščiojimą Valdovų rūmuose „Laisvės simbolių beieškant“. Muziejaus ekspozicijose apžiūrinėdami archeologinius radinius, ir suaugusieji, ir vaikai ieškos Lietuvos valstybei svarbių simbolių, sužinos jų kilmę ir reikšmę. Šeimos susipažins, kaip bėgant amžiams keitėsi šių simbolių vaizdavimas, spalvos, prisimins, kur ir kokie simboliai naudojami šiandien.
Šie edukaciniai užsiėmimai taip pat bus nemokami (su muziejaus lankytojo bilietu, šventinė kaina – 2 Eur), bet būtina registracija.
 
Lankytojai turės progą susipažinti ir su keliomis ypatingomis parodomis, skirtomis Vilniaus 700 metų jubiliejui. Tarptautinėje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ – neįtikėtina kariaujančios Ukrainos dovana Vilniui. Parodoje pristatomi 33 tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose.
 
Parodoje „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ pristatoma Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija, kurios pradžią liudija iki šių dienų išlikę unikalūs archeologiniai artefaktai, datuojami XIII a. antra puse: kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai. Parodoje pristatomi radiniai simboliškai susieja seniausio išlikusio medinio pastato istoriją su pirmojo Vilniaus paminėjimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose 700 metų sukaktimi ir atveria iki šiol mažai pažįstamą „Vilniaus iki Vilniaus“ istorijos laikotarpį bei miesto gimimo kontekstą.
 
Taip pat Valdovų rūmų muziejaus vestibiulyje galima susipažinti su paroda „Ukrainos laisvės simboliai“, čia eksponuojami pasaulyje itin reti ir daugiausia kitų šalių muziejuose bei privačiose kolekcijose saugomi ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Šios regalijos primena modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžią, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.
 
Lietuvos sostinės istorija – ir virtualios realybės pasakojimuose. I maršrute virtualios realybės akiniai nukelia šimtmečiais į praeitį – čia galima išvysti, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. O III maršrute nauja 3D virtualaus Gedimino bokšto atkūrimo projekcija suteikia galimybę pamatyti, kaip atrodė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) laikų bokštas, jį supę daiktai. Tiesa, ši paslauga – mokama. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Per pietų pertrauką – į ekskursiją

20230308

Valdovų rūmų muziejus kviečia išbandyti naują būdą kultūringai praleisti laiką – per pietų pertrauką užsukti į muziejų ir su Valdovų rūmų muziejaus gidu aplankyti parodą. Pasak ekskursiją vesiančios gidės Lauros Grybauskaitės, pasivaikščiojimas parodoje parengtas taip, kad lankytojai spėtų ir papildyti istorines žinias apie Vilniaus pradžią, apžiūrėti parodą, ir dar liktų laiko pietums.
Artimiausia ekskursija vyks kovo 31 d., 12.00 val. po parodą „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“.

Plačiau

Marko Skakio senosios muzikos festivalyje – Jogailos laikų muzika ir Baroko epochos Lotynų Amerikos ritmai

20230303

Marko Skakio (Marco Scacchi) senosios muzikos festivalis 2022 m. kovo mėnesį smalsius muzikos klausytojus kviečia į Valdovų rūmus. Pirmųjų Lietuvoje XVII a. pastatytų operų muzikos autorius M. Skakis festivalio rengėjus štai jau devintą kartą įkvepia ieškoti ir klausytojams atskleisti neįtikėtinų senosios muzikos istorijų, supažindinti su negirdėtų ar pakviesti į gerai pažįstamų kompozitorių nuo Viduramžių iki vėlyvojo Baroko epochos muzikos koncertus. 

Plačiau

Publikuota: 2023-03-09 14:17 Atnaujinta: 2023-03-09 14:24
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika