Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena Valdovų rūmuose

Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-ąją ekspozicijas ir laikinas parodas atveria už simbolinę – vos 2 eurų kainą. Šeštadienį čia vyks ir edukaciniai užsiėmimai šeimoms su vaikais, apžvalginės ekskursijos.
 
Kovo 11-oji – šventė, kurią Valdovų rūmų muziejus kviečia sutikti prasmingai. Archeologiniai tyrimai buvusių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje buvo pradėti Sąjūdžio laikais, kai Lietuva brendo savosios Nepriklausomybės atkūrimui. Simboliška, kad drauge su atgimstančia Nepriklausomybe iš nebūties buvo sugrąžinti ir gausūs bei vertingi ženklai, bylojantys apie mūsų šalies praeitį. Laisvės metais nuspręsta atkurti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus – kaip istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolį. Todėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną muziejus kviečia vilniečius ir miesto svečius švęsti kartu, susipažinti su muziejumi, įkūnijančiu Lietuvos praeitį ir sujungiančiu ją su dabartimi ir ateitimi.
 
Kovo 11-ajai Valdovų rūmų muziejus parengė gausią programą: 12.00, 13.00, 14.00 ir 15.00 val. vyks apžvalginės ekskursijos „Valdovų rūmai – istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolis“. Valdovų rūmų muziejaus gidai atskleis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją ir jos sąsajas su istoriniu valstybingumu. Taip pat bus prisiminta, kaip ir kodėl, atkūrus Nepriklausomybę, buvo nuspręsta atkurti ir Valdovų rūmus, kokia šio projekto simbolinė reikšmė bei mokslinė, pilietinė, pažintinė ir kultūrinė vertė.
Pusantros valandos trukmės ekskursija – nemokama, tereikės įsigyti muziejaus lankytojo bilietą. Bet būtina registracija
 
Taip pat tą dieną muziejuje vyks smagios edukacinės dirbtuvės „Žydinti trispalvė“. Nuo 12.00 iki 15.00 val. šeimos su vaikais kurs trispalvius žiedus, kurie primins kartu su pavasariu atgimusią Nepriklausomybę. Užsiėmimai – nemokami, tik su lankytojo bilietu (vaikams iki 7 metų – nemokamai).
 
Dar vienas edukacinis užsiėmimas tądien rengiamas šeimoms su vaikais. 13.00 val. šeimos su 6–8 metų vaikais, o 15.00 val. – su 8–12 metų vaikais kviečiamos į neįprastą pasivaikščiojimą Valdovų rūmuose „Laisvės simbolių beieškant“. Muziejaus ekspozicijose apžiūrinėdami archeologinius radinius, ir suaugusieji, ir vaikai ieškos Lietuvos valstybei svarbių simbolių, sužinos jų kilmę ir reikšmę. Šeimos susipažins, kaip bėgant amžiams keitėsi šių simbolių vaizdavimas, spalvos, prisimins, kur ir kokie simboliai naudojami šiandien.
Šie edukaciniai užsiėmimai taip pat bus nemokami (su muziejaus lankytojo bilietu, šventinė kaina – 2 Eur), bet būtina registracija.
 
Lankytojai turės progą susipažinti ir su keliomis ypatingomis parodomis, skirtomis Vilniaus 700 metų jubiliejui. Tarptautinėje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ – neįtikėtina kariaujančios Ukrainos dovana Vilniui. Parodoje pristatomi 33 tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose.
 
Parodoje „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ pristatoma Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija, kurios pradžią liudija iki šių dienų išlikę unikalūs archeologiniai artefaktai, datuojami XIII a. antra puse: kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai. Parodoje pristatomi radiniai simboliškai susieja seniausio išlikusio medinio pastato istoriją su pirmojo Vilniaus paminėjimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose 700 metų sukaktimi ir atveria iki šiol mažai pažįstamą „Vilniaus iki Vilniaus“ istorijos laikotarpį bei miesto gimimo kontekstą.
 
Taip pat Valdovų rūmų muziejaus vestibiulyje galima susipažinti su paroda „Ukrainos laisvės simboliai“, čia eksponuojami pasaulyje itin reti ir daugiausia kitų šalių muziejuose bei privačiose kolekcijose saugomi ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Šios regalijos primena modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžią, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.
 
Lietuvos sostinės istorija – ir virtualios realybės pasakojimuose. I maršrute virtualios realybės akiniai nukelia šimtmečiais į praeitį – čia galima išvysti, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. O III maršrute nauja 3D virtualaus Gedimino bokšto atkūrimo projekcija suteikia galimybę pamatyti, kaip atrodė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) laikų bokštas, jį supę daiktai. Tiesa, ši paslauga – mokama. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2023-03-09 14:17 Atnaujinta: 2023-03-09 14:24
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika