Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena Valdovų rūmuose

Valdovų rūmų muziejus Kovo 11-ąją ekspozicijas ir laikinas parodas atveria už simbolinę – vos 2 eurų kainą. Šeštadienį čia vyks ir edukaciniai užsiėmimai šeimoms su vaikais, apžvalginės ekskursijos.
 
Kovo 11-oji – šventė, kurią Valdovų rūmų muziejus kviečia sutikti prasmingai. Archeologiniai tyrimai buvusių Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje buvo pradėti Sąjūdžio laikais, kai Lietuva brendo savosios Nepriklausomybės atkūrimui. Simboliška, kad drauge su atgimstančia Nepriklausomybe iš nebūties buvo sugrąžinti ir gausūs bei vertingi ženklai, bylojantys apie mūsų šalies praeitį. Laisvės metais nuspręsta atkurti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus – kaip istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolį. Todėl Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dieną muziejus kviečia vilniečius ir miesto svečius švęsti kartu, susipažinti su muziejumi, įkūnijančiu Lietuvos praeitį ir sujungiančiu ją su dabartimi ir ateitimi.
 
Kovo 11-ajai Valdovų rūmų muziejus parengė gausią programą: 12.00, 13.00, 14.00 ir 15.00 val. vyks apžvalginės ekskursijos „Valdovų rūmai – istorinio valstybingumo ir atgimusios Nepriklausomybės simbolis“. Valdovų rūmų muziejaus gidai atskleis Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos istoriją ir jos sąsajas su istoriniu valstybingumu. Taip pat bus prisiminta, kaip ir kodėl, atkūrus Nepriklausomybę, buvo nuspręsta atkurti ir Valdovų rūmus, kokia šio projekto simbolinė reikšmė bei mokslinė, pilietinė, pažintinė ir kultūrinė vertė.
Pusantros valandos trukmės ekskursija – nemokama, tereikės įsigyti muziejaus lankytojo bilietą. Bet būtina registracija
 
Taip pat tą dieną muziejuje vyks smagios edukacinės dirbtuvės „Žydinti trispalvė“. Nuo 12.00 iki 15.00 val. šeimos su vaikais kurs trispalvius žiedus, kurie primins kartu su pavasariu atgimusią Nepriklausomybę. Užsiėmimai – nemokami, tik su lankytojo bilietu (vaikams iki 7 metų – nemokamai).
 
Dar vienas edukacinis užsiėmimas tądien rengiamas šeimoms su vaikais. 13.00 val. šeimos su 6–8 metų vaikais, o 15.00 val. – su 8–12 metų vaikais kviečiamos į neįprastą pasivaikščiojimą Valdovų rūmuose „Laisvės simbolių beieškant“. Muziejaus ekspozicijose apžiūrinėdami archeologinius radinius, ir suaugusieji, ir vaikai ieškos Lietuvos valstybei svarbių simbolių, sužinos jų kilmę ir reikšmę. Šeimos susipažins, kaip bėgant amžiams keitėsi šių simbolių vaizdavimas, spalvos, prisimins, kur ir kokie simboliai naudojami šiandien.
Šie edukaciniai užsiėmimai taip pat bus nemokami (su muziejaus lankytojo bilietu, šventinė kaina – 2 Eur), bet būtina registracija.
 
Lankytojai turės progą susipažinti ir su keliomis ypatingomis parodomis, skirtomis Vilniaus 700 metų jubiliejui. Tarptautinėje parodoje „Lvivas sveikina Vilnių. Europos tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos“ – neįtikėtina kariaujančios Ukrainos dovana Vilniui. Parodoje pristatomi 33 tapybos šedevrai iš Lvivo nacionalinės Boryso Voznyckio dailės galerijos padalinių, įsikūrusių Potockių ir Lozinskio rūmuose.
 
Parodoje „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“ pristatoma Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija, kurios pradžią liudija iki šių dienų išlikę unikalūs archeologiniai artefaktai, datuojami XIII a. antra puse: kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai. Parodoje pristatomi radiniai simboliškai susieja seniausio išlikusio medinio pastato istoriją su pirmojo Vilniaus paminėjimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose 700 metų sukaktimi ir atveria iki šiol mažai pažįstamą „Vilniaus iki Vilniaus“ istorijos laikotarpį bei miesto gimimo kontekstą.
 
Taip pat Valdovų rūmų muziejaus vestibiulyje galima susipažinti su paroda „Ukrainos laisvės simboliai“, čia eksponuojami pasaulyje itin reti ir daugiausia kitų šalių muziejuose bei privačiose kolekcijose saugomi ankstyvieji Ukrainos valstybės ordinai. Šios regalijos primena modernios Ukrainos valstybės nepriklausomybės pradžią, kurią šiandien siekia paneigti ir sunaikinti Rusija.
 
Lietuvos sostinės istorija – ir virtualios realybės pasakojimuose. I maršrute virtualios realybės akiniai nukelia šimtmečiais į praeitį – čia galima išvysti, kaip nuo XIII a. iki šių dienų keitėsi Vilniaus pilių teritorija ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija. O III maršrute nauja 3D virtualaus Gedimino bokšto atkūrimo projekcija suteikia galimybę pamatyti, kaip atrodė Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) laikų bokštas, jį supę daiktai. Tiesa, ši paslauga – mokama. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Su dirbtiniu intelektu atkurtoje XVII a. operoje – ir šiuolaikinis skambesys

20230929

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija rugsėjo 29 ir 30 dienomis pristato operą, kuri atkurta pasitelkus dirbtinį intelektą. „Andromeda“ – tai viena iš trijų Vilniaus Žemutinėje pilyje XVII a. rodytų operų (kitos dvi – „Elenos pagrobimas“ ir „Apviltoji Kirkė“).
Norėdama susigrąžinti prarastą istoriją, tarptautinė kūrėjų komanda pasitelkė dirbtinio intelekto įrankį (DI modelis Martin Malandro) ir pagal išlikusią Marco Scacchi bei jo amžininkų kūrybą atkūrė operą, skambėjusią 1644 m. kovo 6 d. Vilniaus Žemutinėje pilyje.

Plačiau

Vavelio pilis pristato Jogailaičių Renesanso paveldą

20231003

Šį rudenį Vavelio karališkojoje pilyje atidaryta išskirtinė paroda „Aukso amžiaus vaizdinys“, kurioje eksponuojama per 400 vertybių, į Krokuvą atvežtų iš viso pasaulio. Renesanso epochai, meno ir kultūros suklestėjimui Lenkijoje ir Lietuvoje skirtoje parodoje pasakojama apie paskutiniųjų Jogailaičių – Žygimanto Senojo (1467–1548) ir Žygimanto Augusto (1544/1548–1572) – valdymą, gyvenimą ir paveldą Lenkijos Karalystėje bei Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje. Taigi pristatomas Lenkijos ir Lietuvos klestėjimo laikotarpis, „aukso amžius“, kai Jogailaičių valdomos valstybės buvo svarbus europinis kultūros bei meno centras ir diktavo madas visame regione.

Plačiau

Neįminta mįslė Valdovų rūmuose

20230919

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama paslaptinga plokštelė su nepažintu XIII–XIV a. raštu. Iš švino nulietoje plokštelėje yra išlikę užrašai, kurių prasmę su archeologu, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros skyriaus vedėju Gintautu Striška bandė išsiaiškinti žurnalistas Virginijus Savukynas LRT laidoje „Istorijos detektyvai“.

Plačiau

Publikuota: 2023-03-09 14:17 Atnaujinta: 2023-03-09 14:24
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika
5121717534