Paroda „Gedimino miesto aušra. Seniausias Vilniaus medinis pastatas ir unikaliausi jo radiniai“

Renginio data: 2023 m.Sausio0125 d. - 2023 m.Birželio0625 d. Visi renginiai
Valdovų rūmai
Aktualu iki 2023-06-25
Vilniaus Pilies kalnas ir jo papėdė Neries bei Vilnios upių santakoje, kur kūrėsi Žemutinė pilis su valdovų rezidencija, yra vienas vertingiausių istorinių ir archeologinių kompleksų Lietuvoje. Dėl ypatingos vietovės geologinės sandaros ir aukštai slūgsančio gruntinio vandens gana gerai išsilaikė itin reti, laiko tėkmei neatsparūs organinės kilmės radiniai ir ši teritorija virto tikru organinės kilmės radinių lobynu. Būtent čia, Vilniaus pilių teritorijoje, prasidėjo Vilniaus – Lietuvos valstybės centro ir jos amžinosios sostinės – istorija, kurios pradžią liudija iki šių dienų išlikę unikalūs archeologiniai artefaktai, datuojami XIII a. antra puse: Pilies kalno pašlaitėje stovėjusio svirno fragmentai, auksinis žiedas, unikalus medinis balnas, apeiginė lazda, avalynės pora ir kiti radiniai.
 
Pasitinkant Vilniaus miesto 700 metų sukaktį, nutarta šiuos radinius konservuoti, restauruoti ir pristatyti visuomenei, simboliškai susiejant seniausio išlikusio medinio pastato istoriją su pirmojo Vilniaus paminėjimo Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškuose 700-mečiu. Parodoje eksponuojamas materialiosios kultūros paveldas atveria iki šiol mažai pažįstamą „Vilniaus iki Vilniaus“ istorijos laikotarpį, miesto gimimo kontekstą ir supažindina su unikaliausiais materialiais reliktais bei išsamiais jų moksliniais tyrimais.
 
Parodą sudaro aštuonios teminės dalys.  Pirmoje dalyje „Vilnius iki Vilniaus. Istoriko žvilgsnis“ supažindinama su ankstyvąja Vilniaus istorija nuo Lietuvos karaliaus Mindaugo (1253–1263) iki Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino (1316–1341) laikų, atskleidžiamas gyvenimas Neries ir Vilnios upių santakoje XIII a. ir šios vietovės reikšmė plečiantis Lietuvos valstybei.
Antroje dalyje „Medžiai – istorijos metraštininkai. Gamtininko žvilgsnis“, XIII a. paskutinių dešimtmečių Vilniaus istorija pasakojama pasitelkiant dendrochronologijos mokslo žinias.
Trečioje parodos dalyje „XIII a. pabaigos svirnas. Archeologo žvilgsnis“ supažindinama su archeologiniu seniausio išlikusio medinio Vilniaus pastato kontekstu, šio artefakto datavimu.
Ketvirtoje parodos dalyje „Medinė XIII a. statyba. Architekto žvilgsnis“ supažindinama su seniausio išsaugoto Vilniaus medinio namo statybos technologija ir jo konstrukcijos ypatybėmis.
Penktoje parodos dalyje „Svirno rūselis – vertingų radinių lobynas“ lankytojams pristatoma požeminės svirno dalies – rūselio – konstrukcija, numanoma jos funkcija ir joje rasti analogų neturintys organinės kilmės radiniai.  
Seniausio išlikusio medinio Vilniaus pastato aplinka, XIII a. antros pusės biologinė įvairovė pristatoma šeštoje parodos dalyje „Pastato aplinka – flora ir fauna. Bioarcheologo žvilgsnis“.
Septintoje parodos dalyje „Praeitis atverta ateičiai. Restauratoriaus žvilgsnis“ pristatomas sudėtingas aštuonerius metus trukęs didelės apimties konservavimo ir restauravimo procesas, kurio metu archeologų rastas medinio pastato fragmentas buvo išsaugotas ir parengtas eksponuoti. Supažindinama su sacharozės (cukraus) metodu ir jo taikymu mediniams radiniams konservuoti.
Aštuntoje parodos dalyje „Vertybių lobynas. Prabangos atspindžiai“ laukia pažintis su šešiais vertingiausiais ir geriausiai epochą reprezentuojančiais eksponatais, rastais eksponuojamo pastato aplinkoje ir jo rūselyje.
 
Parodos kuratoriai
Mantvidas Mieliauskas, Deimantė Baubaitė

Parodos koncepcijos ir ekspozicijos plano autoriai 
Deimantė Baubaitė, dr. Rūtilė Pukienė, Mantvidas Mieliauskas

Parodos autorės
Deimantė Baubaitė, dr. Rūtilė Pukienė, dr. Irutė Kaminskaitė, Jurgita Kalėjienė, dr. Rasa Gliebutė

Parodos koordinatorės
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, dr. Živilė Mikailienė, Agnė Poškienė

Parodos mokslinės ir kultūrinės programos koordinatorės 
Dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė, Eglė Nemeikaitė

Parodos edukacinės programos koordinatoriai 
Dr. Nelija Kostinienė, Benita Kaselytė, Daiva Tuinylienė, Gabrielius Kuliešius, Neda Marcinkonytė

Parodos leidybos koordinatorė
Dr. Živilė Mikailienė

Parodos redaktorė
Laima Kunickytė  
Publikuota: 2023-01-25 Atnaujinta: 2023-11-10 11:56
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika