Visuomenei bus pristatytas naujas muziejus

Nuotraukų galerija 1

2011 m. rugsėjo 29 d., ketvirtadienį, 17 val. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje vyks naujo muziejaus – senojo Liubavo dvaro – pristatymas visuomenei ir Europos parko muziejaus istorijos (dviejų dešimtmečių gyvavimo) apžvalga.

Prasminga, kad pokalbis-susitikimas su Europos parko ir Liubavo dvaro muziejaus įkūrėju skulptoriumi Gintaru Karosu vyks taip pat atkuriamame kultūros paveldo objekte – Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje. Kultūros vakaro metu bus rodomos skaidrės, pristatomas naujai išleistas Europos parko fotografijų albumas ir knyga „Liubavas“.

Diskusijoje dalyvaus Gintaras Karosas (Europos parkas), dr. Reda Griškaitė (Lietuvos istorijos institutas), dr. Jolanta Karpavičienė (Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai), prof. Jonas Glemža (Lietuvos Respublikos valstybinė kultūros paveldo komisija), dr. Skaidrė Trilupaitytė (Lietuvos kultūros tyrimų institutas), Romualdas Budrys (Lietuvos dailės muziejus). Vargonuos dr. Vidas Pinkevičius.

Nuo Europos parko iki Liubavo

Šiemet sukanka 20 metų, kai Europos parko muziejuje po atviru dangumi netoli Vilniaus buvo pastatyta pirmoji skulptūra. Sunkiai įžengiamas, privirtęs medžių, pelkėtas ir gūdus miškas prieš du dešimtmečius tapo kūrybos erdve jaunam skulptoriui Gintarui Karosui. Aplinka buvo nuolat transformuojama, atnaujinama, siekiant vis geresnės kokybės. Muziejuje po atviru dangumi, kurio plotas 55 hektarai, dabar yra daugiau kaip šimtas meno kūrinių. Šių autoriai – įvairių pasaulio šalių menininkai. Europos parkas tapo vienu iš šiuolaikinę Lietuvos kultūrą identifikuojančių objektų. Jis kasmet sulaukia didelio Lietuvos ir užsienio svečių dėmesio. Didžiosios Britanijos meno žinovai Europos parką 30-uoju numeriu įtraukė į geriausių vaizduojamojo meno vietų Europoje penkiasdešimtuką šalia tokių objektų kaip Pompidu (Pompidou) nacionalinis meno ir kultūros centras, Pablo Pikaso (Pablo Picasso) muziejus, Ermitažas, Tretjakovo (Tretyakov) galerija, Gugenheimo (Guggenheim) muziejus Bilbao mieste ir kt.

Europos parko kaimynystėje visai neseniai duris atvėrė Liubavo dvaro muziejus. „Tyrinėdami ir pristatydami visuomenei Liubavo dvaro istoriją, kartu Lietuvai grąžiname vieną jos istorijos mozaikos dalių“, – sako dabar jau ir Liubavo muziejaus įkūrėjas G. Karosas. Kruopščiai restauruotas Liubavo dvaro vandens malūnas buvo pritaikytas kultūros reikmėms, tapo muziejumi. Čia veikia pusės tūkstantmečio dvaro istoriją pasakojanti muziejinė ekspozicija. Liubavo dvarą valdė mūsų kraštui svarbios asmenybės – Goštautai, Žygimantas Augustas, Mikalojus Radvila Rudasis, Golejevskiai, Krišpinai-Kiršenšteinai, Tiškevičiai, Slizieniai. Beveik prieš penkis šimtus metų šioje vietoje buvo įrengti tvenkiniai, kuriuose sugaunama žuvis tiekta į Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidenciją Vilniuje. XIX a. Liubave gyveno ir kūrė garsus Lietuvos skulptorius Rapolas Slizienis (1804–1881).

Ne atsitiktinai parašėme Nuo Europos parko iki Liubavo. Abu muziejai yra įsikūrę gretimuose kaimuose. Tik Europos parkas atsirado dviem dešimtmečiais anksčiau už Liubavo muziejų. Europos parkas yra kuriamas, o Liubavas – atkuriamas. Prieš pusantro šimto metų dabartinė Europos parko teritorija galėjo priklausyti Liubavo dvarui.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Karalaičio šventojo Kazimiero šlovei

20240301

1604 m. iškilmingą eiseną su popiežiaus pašventinta šv. Kazimiero vėliava, skelbiančia, kad karalaitis Kazimieras (1458–1484) iškeltas į šventųjų garbę, pasitiko angelais apsirengę miestiečiai su rožėmis ir lelijomis rankose. Nuo pirmosios dangiškajam Lietuvos globėjui skirtos iškilmingos procesijos ypatingą pagarbą šv. Kazimierui išsaugojome ir vėlesniais laikais.

Plačiau

Su muziejaus ekspozicija gali susipažinti ir neregiai. Planuojama daugiau naujovių

20240229

Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje veikianti paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“ parengta konsultuojantis su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos atstovais. Parodos kuratoriai norėjo Gotikos epochos interjero puošmenas – krosnių koklius – pristatyti taip, kad ir regėjimo negalią turintys lankytojai galėtų pažinti Lietuvos valdovų gyvenamąją aplinką XV amžiuje. Taip parodoje atsirado iš medžio išdrožtų bei gipsinių matricų, ant kurių užliejus molio senaisiais laikais būdavo formuojami ir degami krosnių kokliai.

Plačiau

Renesanso šedevras – Valdovų rūmų muziejuje

20240223

Valdovų rūmų muziejus pristato vieno žymiausių visų laikų italų dailininkų, Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Jis eksponuojamas Atkurtų istorinių interjerų ekspozicijoje, specialiai šedevrui įrengtoje erdvėje.

Plačiau

Maltos prezidentas nustebo Valdovų rūmų muziejuje radęs žymiausio Maltos dailininko darbą

20240228

Maltos Respublikos prezidentas dr. Georgeʼas Williamas Vella su žmona Miriam Vella, lankydamasis Lietuvoje, pageidavo daugiau pažinti ir Lietuvos istoriją, paveldą, abi valstybes siejusius ryšius. Valdovų rūmų muziejuje svečius lydėjęs gidas dr. Povilas Dikavičius pasakojo apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmus ir čia rezidavusius valdovus. Prezidentas maloniai nustebo išgirdęs Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Neapolio karališkosios princesės ir Bario bei Rosano kunigaikštienės Bonos Sforcos vardą, domėjosi jungtimis su Italija, Sforcų gimine.

Plačiau

Publikuota: 2011-09-28 15:00 Atnaujinta: 2011-12-22 09:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika