Valdovų rūmų muziejaus svečias – apie sunkią portreto meno pradžią Lenkijoje ir Lietuvoje

Nuotraukų galerija 1

2011 m. rugsėjo 28 d., trečiadienį, 17 val. Valdovų rūmų Renesansinėje audiencijų menėje dr. Pšemyslavas Mrozovskis (Przemysław Mrozowski) skaitys iliustruotą pranešimą „Apie sunkią portreto meno pradžią Lenkijoje ir Lietuvoje. Vladislovo Jogailos antkapis ir kiti jo atvaizdai“. Paskaita vyks lenkų kalba ir bus sinchroniškai verčiama į lietuvių kalbą.

Varšuvos karališkosios pilies – nacionalinio istorijos ir kultūros paminklo direktoriaus pavaduotojas dr. Pšemyslavas Mrozovskis – vienas žymiausių Lenkijos dailės istorikų, portretinės tapybos ir skulptūros specialistų, nacionalinių ir tarptautinių parodų organizatorius, Varšuvos kardinolo Stefano Višinskio (Stefan Wyszyński) universiteto dėstytojas.

P. Mrozovskis (gimė 1958 m.) baigė Vladislovo Vazos licėjų Varšuvoje, studijavo Varšuvos katalikų teologijos akademijoje, nuo 1981 m. tęsė istorijos studijas Varšuvos universitete. Čia apgynė daktaro disertaciją, vadovaujamas lietuvių kilmės profesoriaus Aleksandro Geištoro (Aleksander Gieysztor), kuris buvo vienas aktyviausių Varšuvos karališkosios pilies atkūrimo iniciatorių ir ilgametis atkurtos pilies muziejaus direktorius.

Pagrindinės P. Mrozovskio mokslinių interesų sritys – tai simbolis ir jo vaidmuo Vidurinių amžių bei Naujųjų laikų kultūroje, simbolis kaip ritualinis gestas arba heraldinis ženklas, specialios paskirties meno kūriniai, turintys atminties funkciją, senosios lenkų portretinės tapybos genezė. P. Mrozovskis vertinamas kaip vienas kompetentingiausių senųjų portretinių atvaizdų specialistų bei jų ikonografijos tyrinėtojų.

Klasikiniu Lenkijos ir visos Europos dailės istoriografijos veikalu laikoma P. Mrozovskio parengta solidi monografija „Lenkijos gotikiniai antkapiai“ (1994). Taip pat svarbi šio mokslininko išsami studija „Gniezno arkivyskupų, Lenkijos primų ikonografija“ (2003).

Savo tyrinėjimuose apie Vidurinių amžių ir ankstyvųjų Naujųjų laikų Lenkijos ir Lietuvos istorinių asmenybių portretinius atvaizdus, Piastų (Piastowie), Anžu (Anjou), Jogailaičių, Vazų dinastijų ir vėlesnių valdovų menines aspiracijas, fundacijas, bajorijos aprangos, šukuosenų madas, giminės portretų galerijas, heraldinių ženklų simboliką ir panaudojimą dailėje bei architektūroje, meno kūrinių, kaip valdovo valdžios demonstravimo įrankio, funkcijas ir pan. P. Mrozovskis daug dėmesio skiria ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės paveldui, šiandieninės Lietuvos teritorijoje esantiems paminklams.

Dr. P. Mrozovskis yra konsultavęs Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų atkūrimo projekto vykdytojus įvairiais interjero dekoro bei ekspozicijų įrengimo klausimais, dalyvavęs rengiant bendrus Lietuvos bei Lenkijos parodinius projektus.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Publikuota: 2011-09-28 10:00 Atnaujinta: 2011-09-28 10:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika