Pasaulinė poezijos diena. M. K. Sarbievijus

 
2000 m. UNESCO paskelbė kovo 21-ąją Pasauline poezijos diena. Vienas žymiausių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Baroko epochos poetų – Motiejus Kazimieras Sarbievijus.
 
Lotyniškai rašęs poetas prieš 400 metų, 1625-aisiais, M. K. Sarbievijus išleido poezijos rinktinę „Trys lyrikos knygos“, kuri išgarsino jo vardą XVII amžiaus Europoje. Ši rinktinė buvo papildyta ir įvairiose Europos valstybių leidyklose išleista apie 60 kartų, o eilėraščiai išversti į anglų, prancūzų, italų, vokiečių, lenkų, čekų, lietuvių kalbas.
 
Poetas vadintas krikščionių Horacijumi, sarmatų Horacijumi, o Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje – Lietuvos Horacijumi. M. K. Sarbievijus buvo Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Vladislovo Vazos pamokslininkas, lydėjęs valdovą išvykose ir medžioklėse. Iš tikrųjų, poetui atsibosdavo leisti ilgas dienas medžioklėje. Nuobodulį jis vaikė kurdamas poeziją.
 
Inspiruotas šių kelionių M. K. Sarbievijus parašė nuotaikingą kūrinėlį „Miškų žaidimai“ (Silviludia) karaliaus rūmų teatro scenarijui. Jame gausu Lietuvos realijų ir gamtos vaizdų. Senosios Lietuvos literatūros ir kultūros istorijos tyrinėtoja, vertėja prof. Eugenija Ulčinaitė straipsnyje „Motiejus Kazimieras Sarbievijus: Antikos ir krikščionybės sintezė“ dalijasi „Miško žaidimų“ kūrybiniais kuluarais.
 
1638 m. sausio 4 d. iš Varšuvos M. K. Sarbievijus vyskupui S. Lubienskiui rašo: „Siunčiu tau vienintelį „Silviludijų“ egzempliorių. Be tam tikro žodžių žaismo, nėra ten nieko verto tavo dėmesio, nieko daugiau nei vidutiniško. Tačiau kaip tie flamandiški gobelenai, vaizduojantys medžioklių scenas, yra išausti beveik viena, žalia spalva, – taip ir tos „Silviludijos“ beveik visos yra pavasariškos. Jeigu jos tau, kai perskaitysi, patiks, bus didžiausias įvertinimas, jeigu prajuokins, pakaks ir to“.
 
Ištrauka iš poemos „Miško žaidimai“:
 
Žiedų tėvai – žolynai,
Jūs, gėlės – pievų žvaigždės,
Jūs, rožės – sodų perlai,
Ir jūs, miškingi šlaitai,
Jūs keliat mano mintį,
Ir ji su meile skrenda
Laukais, tarytum rinktų
Dangaus malonės medų.
 
Daugiau rasite čia. 
 
Šaltiniai:
 
 
Nuotraukose:
 
Gobelenas su medžioklės scena iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinio, išaustas XVI a. II p. (1575–1580), Briuselio (Flandrijos) dirbtuvėse, kartonų autorius nežinomas, iš vilnos, šilko.
 
Poezijos rinktinė iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinio: M. K. Sarbievijaus (1595–1640) leidinys „Lyricorum libri IV“, 1632 m. išleistas Antverpene.
 
 
 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pidhircių rūmai iš Ukrainos simboliškai perkelti į Valdovų rūmų muziejų – rūmuose kauptų meno kolekcijų kūriniai, interjero detalės

20250424

Tarptautinėje parodoje „Pidhircių rūmai. Istorija ir meno kolekcijos“ pristatomas Ukrainos paveldo europinis deimantas. Tai geografiškai nutolęs, bet svarbus bendras Ukrainos, Lenkijos, Lietuvos kultūros objektas – Pidhircių rezidencija. Jos istorinių kolekcijų lobiai šiandien pasklidę ir saugomi keliuose Ukrainos bei Lenkijos muziejuose. Valdovų rūmų muziejus į Vilnių atvežė vertingiausius Pidhirciuose šimtmečiais kauptų meno kolekcijų kūrinius, saugomus Lvivo nacionalinėje Boryso Voznyckio dailės galerijoje ir Lvivo istorijos muziejuje. 

Plačiau

Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus eilės skambės Valdovų rūmų galerijose

20250423

Minėdamas Motiejaus Kazimiero Sarbievijaus ir Baroko literatūros metus, Valdovų rūmų muziejus kviečia į nemokamus Baroko literatūros skaitymus Valdovų rūmų Didžiajame kieme! Poezijos popietės vyks iki rugsėjo kiekvieną paskutinį mėnesio sekmadienį. 

Pirmieji skaitymai – jau šį sekmadienį (balandžio 27 d.) 14.00 val. 

 

Plačiau

Publikuota: 2025-03-21 15:39 Atnaujinta: 2025-03-22 12:30
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika