Valdovų rūmai – tarp ryškiausiai spindinčių kultūros srityje!

 
LRT.lt portalas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienos išvakarėse pristatė 11-ka svarbiausių kultūros įvykių, reiškinių ir asmenybių nuo 1990-ųjų iki šių dienų.
 
„Surėmę galvas ir širdis atrinkome 11, redakcijos ir ekspertų nuomone, ryškiausių kultūros įvykių“, – teigia sąvadą pristatančios kultūros žurnalistės Aistė Diržiūtė-Rimkė ir Daiva Gabrilavičiūtė.
 
Valdovų rūmų muziejaus bendruomenė džiaugiasi, kad tarp ryškiausiai spindinčių kultūros srityje per 35-erius metus išrinktas Valdovų rūmų atkūrimas. Muziejaus svetainėje pateikiame straipsnio ištrauką. Visą 11-tuką LRT.lt portale rasite čia.
 
Istorija: Valdovų rūmų atkūrimas
 
Vienas ryškiausių nepriklausomos Lietuvos istorinės atminties ir paveldo susigrąžinimo projektų – Valdovų rūmų atkūrimas. Jis pradėtas kaip Lietuvos tūkstantmečio programos projektas, o baigtas minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį.
 
„Atkūrimas simboliškai sujungė senosios ir moderniosios Lietuvos valstybės istoriją, tautos kūrybines galias“, – LRT.lt sako Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktorius, istorikas dr. Vydas Dolinskas.
 
Rūmų atkūrimo statybos darbai pradėti 2002 metais. 2004 metų pavasarį tuometis prezidentas Algirdas Brazauskas padėjo pirmąją plytą į atkuriamų rūmų pamatus. 2013 metais atverta pirmoji atkurtos istorinės Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos dalis. Čia iškart įvyko didesnė dalis Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos Taryboje renginių. Visi rūmai Lietuvos gyventojams ir sostinės svečiams atverti 2018 metais.
 
„Per tuos kelerius metus atkurtoji valdovų rezidencija tapo neatskiriama Lietuvos kultūros dalimi. Istorinis kompleksas, kuriame eksponuojami rezidencijos raidą pasakojantys senieji mūrai, autentiški archeologijos radiniai, atkurtieji reprezentaciniai interjerai, šiandien yra bene svarbiausia Lietuvos valstybės ir jos praeities reprezentacijos vieta, vienas labiausiai atpažįstamų amžinosios sostinės – Vilniaus – ženklų. Valdovų rūmai atkūrė Vilniaus širdies istorinį urbanistinį audinį“, – tikina V. Dolinskas.
 
Jis pasakoja, kad šiandien Valdovų rūmuose vyksta reikšmingi nacionaliniai ir tarptautiniai projektai: parodos, koncertai, edukacinė veikla, moksliniai tyrimai bei lituanistinių rinkinių kaupimas, valstybės reprezentaciniai renginiai, skleidžiama kultūrinio turizmo informacija. Čia galima išvysti pasaulinės dailės šedevrų ir su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) istorija susijusių vertybių, išblaškytų po visą pasaulį, parodų. Jau keletą metų Valdovų rūmų muziejus lankomiausias Vilniaus ir antras pagal populiarumą Lietuvos muziejus.
 
„Didelis dėmesys skiriamas ne tik Lietuvos istorijai, paveldui, kultūros tradicijoms, europiniams ryšiams. Nors gimę atkurtoje Lietuvoje, nepamirštame grėsmių ir istorijos pamokų, todėl organizuojame pilietinio ir patriotinio ugdymo renginius, stipriname istorinę visuomenės atmintį. Šiandien kaip niekada svarbus mūsų indėlis, padedant atsispirti priešiškų jėgų dezinformacijos kėslams ir prisidėti prie nacionalinio saugumo užtikrinimo“, – teigia istorikas.
 
Prieš kiek daugiau nei 200 metų nugriauti Vilniaus žemutinės pilies Valdovų rūmai atkurti ant 1987–2001 metais atkastų rūmų liekanų. Tai Vilniaus pilių komplekso sudėtinė dalis – kunigaikščių rūmai, stovėję tarp Katedros ir Pilies kalno. Iš viso Valdovų rūmų statyba kainavo per 100 mln. eurų.
 
Tiesa, Valdovų rūmų atkūrimo idėja sulaukė ne tik šalininkų, bet ir priešininkų. Visgi nuspręsta, kad tai – tinkamiausias būdas išsaugoti ir eksponuoti surastas rūmų liekanas. Gryninant idėją, rengtos įvairios programos, atkūrimo koncepcijos konkursas, suformuluoti pagrindiniai paminklosaugos bei funkciniai reikalavimai, skelbia Projektavimo ir restauravimo institutas.
 
Svarbu paminėti, kad, siekiant išsaugoti Vilniaus pilis, jų teritoriją ir joje esančias kultūros bei gamtos vertybes, 1997 metais įsteigtas Vilniaus pilių valstybinis kultūrinis rezervatas.
 


 

 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kodėl kelis šimtus metų Botičelis vadintas senamadišku

20250307

Valdovų rūmų muziejuje veikiančioje parodoje „Italų Renesansas iš Vavelio: Botticelli, Tiziano“ eksponuojama kelių žymiausių Renesanso meistrų tapyba, tačiau parodos kuratorius Ignas Račickas sako, kad net ir šių pasaulio genijų kelias iki pripažinimo nebuvo lengvas.

Plačiau

Publikuota: 2025-03-12 18:49 Atnaujinta: 2025-03-12 19:18
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika