Per Europos archeologijos dienas išaiškės, kas slepiasi po žeme ir kaip suprasti kai kuriuos daiktus Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje

Valdovų rūmų muziejaus archeologai kviečia į Europos archeologijos dienas. Birželio 14 ir 15 dienomis vyks specialios ekskursijos, atskleisiančios Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinėje Vilniuje stovėjusios svarbiausios pilies istoriją ir jos paslaptis.
 
„Įprastai žmogus su archeologija susiduria vieną kartą gyvenime – mokykloje, per pamokas apie ankstyviausią Lietuvos istoriją. Artėjančiomis Europos archeologijos dienomis norime atgaivinti mokyklos prisiminimus ir suaugusiesiems. Su metais žmonės pradeda ieškoti šeimos, šalies istorijos ir kartais tos istorijos ieško labai giliai, „prisikasa“ iki archeologijos“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus archeologas Egidijus Ožalas.
 
Ekskursijose apie Vilniaus Žemutinės pilies istoriją nuo XIII iki XVII a. archeologai lankytojus skraidins „laiko mašina“. Pasivaikščiojime prabils ne tik eksponatai (iš pusės milijono radinių, aptiktų Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama beveik du tūkstančiai), – bene didžiausia muziejaus vertybė – atkasti buvusios Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos mūrai. Kaip pasakoja archeologas, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros tyrimų skyriaus vedėjas Gintautas Striška, lankytojai pažins dvi epochas, išvys, ką galima pamatyti ne tik muziejuje, nes archeologai kvies pasivaikščioti ir po Žemutinės pilies teritoriją, parodys ženklus, kurių dažnai žmonės nė nepastebi.
 
„Kaip pavyzdį galėčiau paminėti Katedros aikštėje esančią vietą, kurioje kasmet statoma Kalėdų prakartėlė. Iš tikrųjų tai yra vieno iš buvusių gynybinių bokštų vieta. Arba pilies vartai – jie pažymėti dideliais raudono granito blokais, bet iš tikrųjų ten galima kalbėti apie dviejų epochų pilies vartus: apie XV a. ir apie Lietuvos didžiojo kunigaikščio Žygimanto Augusto XVI a. antros pusės pilies vartus. Dar vieni vartai, vadinti Vakariniais, stovėjo prieš Katedrą. Jie buvo pasukti į Tilto gatvę, mūrinį tiltą per tuomet čia tekėjusią Vilnios upę. Už jos stovėjo valdovo dvaro arklidės, šunidės ir kiti ūkiniai pastatai“, – vardija G. Striška.
 
Abu archeologai Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje tyrimus atlieka jau trisdešimt metų, todėl Europos archeologijos dienų proga yra pasiruošę atsakyti į visus lankytojų klausimus, išduoti giliai saugotas ir šiandien mokslininkų atrastas paslaptis. „Galime papasakoti ir ką radome, ir kas turėtų slėptis kitose vietose, kur dar nevyko archeologinių kasinėjimų. Žinome net ir tai, ką ir kur galime rasti“, – juokiasi archeologai.
 
Ekskursijas „Matoma ir nematoma XIII a. pab. – XV a. Vilniaus pilis“ birželio 14 d. 16.00 val. ir „Matoma ir nematoma XVI–XVII a. Vilniaus pilis“ birželio 15 d. 12.00 val. ves abu archeologai – E. Ožalas ir G. Striška.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla

20240708

2024 m. liepos 8–14 d. Valdovų rūmų muziejuje prasidėjo Lietuvos dvarų vasaros mokykla. Šiemet jos tema – „Nuo valdovų dvarų iki bajorkaimių: kilmingųjų luomo ir jų gyvenamosios aplinkos įvairovė“.

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Publikuota: 2024-06-12 11:42 Atnaujinta: 2024-06-12 11:50
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika