Sekmadienį – nemokamas muziejaus lankymas! Ką galima pamatyti

Nemokamą muziejų lankymo dieną, šį sekmadienį, Valdovų rūmų muziejuje lankytojams bus atvertos net keturios parodos ir nuolatinės ekspozicijos, kuriose – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų gyvenimo istorija ir paveldas.
 
Sekmadienis – paskutinė Gotikos epocha alsuojanti koklių parodos diena. Šios epochos krosnių kokliai – bene puošniausia išlikusi didžiųjų kunigaikščių Vilniaus rezidencijos interjero detalė. Sveikų ar geresnės būklės krosnių iki mūsų dienų neišliko ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Kaip ir kitur, Vilniaus pilyje jos nugriautos rekonstruojant ar perstatant rezidenciją, prisitaikant prie naujų madų ar dvaro poreikių. Per Žemutinės pilies kasinėjimus archeologų rastuose daugiau nei 550 metų senumo kokliuose buvo vaizduojama valdovo ir valstybės heraldika, bažnyčios hierarchų atributai bei kilmingų giminių herbai, kokliuose atsispindi ir biblinių, mitologinių pasakojimų scenos bei jų veikėjai. Pasibaigus parodai tik keletą koklių bus galima pamatyti nuolatinėje ekspozicijoje, o kiti sugrįš į saugyklą ir greitu metu nebus taip plačiai eksponuojami. Iki balandžio 28 d. veikianti paroda – pirmoji Lietuvoje ir didžiausia tik Gotikos epochos kokliams skirta paroda.
 
Šį sekmadienį – paskutinė galimybė nemokamai išvysti ir išskirtinę vieno šedevro parodą – Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Tai – vieno žymiausių pasaulio dailininkų darbas ir vienas vertingiausių bei brangiausių kada nors į Lietuvą atkeliavusių dailės kūrinių. Intriguojanti ir jo istorija – meno kūrinys priklausė ir garsiausiems Europos kolekcininkams, ir Tolimųjų Rytų diktatoriams. Paroda veiks iki gegužės 19 d., vėliau paveikslas grįš į Krokuvos Vavelio karališkąją pilį.
 
Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje galima susipažinti su dar dviem parodomis: vienoje iš jų –„Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“ – pristatomi tarpukario valstybiniai apdovanojimai: ordinai, medaliai, ordinų Grandinės, o šį ketvirtadienį Valdovų rūmų Didžiajame kieme atidarytoje interaktyvioje parodoje „Sukilusieji 1863–1864 m.“ patraukliai atskleidžiamos XIX a. sukilimo dalyvių istorijos, pasakojama apie sukilimo ištakas, pradžią ir vyksmą Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusioje ir dalyje Ukrainos.
 
Kultūros ministerija Lietuvos gyventojams kartą per mėnesį dovanoja galimybę muziejus aplankyti nemokamai. Šia galimybe jau yra įpratę naudotis daugelis lankytojų. Vien praėjusiais metais tokių apsilankymų būta per 175 tūkstančius.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2024-04-26 12:14 Atnaujinta: 2024-04-26 13:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika