Sekmadienį – nemokamas muziejaus lankymas! Ką galima pamatyti

Nemokamą muziejų lankymo dieną, šį sekmadienį, Valdovų rūmų muziejuje lankytojams bus atvertos net keturios parodos ir nuolatinės ekspozicijos, kuriose – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų gyvenimo istorija ir paveldas.
 
Sekmadienis – paskutinė Gotikos epocha alsuojanti koklių parodos diena. Šios epochos krosnių kokliai – bene puošniausia išlikusi didžiųjų kunigaikščių Vilniaus rezidencijos interjero detalė. Sveikų ar geresnės būklės krosnių iki mūsų dienų neišliko ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. Kaip ir kitur, Vilniaus pilyje jos nugriautos rekonstruojant ar perstatant rezidenciją, prisitaikant prie naujų madų ar dvaro poreikių. Per Žemutinės pilies kasinėjimus archeologų rastuose daugiau nei 550 metų senumo kokliuose buvo vaizduojama valdovo ir valstybės heraldika, bažnyčios hierarchų atributai bei kilmingų giminių herbai, kokliuose atsispindi ir biblinių, mitologinių pasakojimų scenos bei jų veikėjai. Pasibaigus parodai tik keletą koklių bus galima pamatyti nuolatinėje ekspozicijoje, o kiti sugrįš į saugyklą ir greitu metu nebus taip plačiai eksponuojami. Iki balandžio 28 d. veikianti paroda – pirmoji Lietuvoje ir didžiausia tik Gotikos epochos kokliams skirta paroda.
 
Šį sekmadienį – paskutinė galimybė nemokamai išvysti ir išskirtinę vieno šedevro parodą – Renesanso genijaus Džovanio Belinio (Giovanni Bellini, apie 1430–1516) paveikslą „Dievo Motina su Kūdikiu“. Tai – vieno žymiausių pasaulio dailininkų darbas ir vienas vertingiausių bei brangiausių kada nors į Lietuvą atkeliavusių dailės kūrinių. Intriguojanti ir jo istorija – meno kūrinys priklausė ir garsiausiems Europos kolekcininkams, ir Tolimųjų Rytų diktatoriams. Paroda veiks iki gegužės 19 d., vėliau paveikslas grįš į Krokuvos Vavelio karališkąją pilį.
 
Šiuo metu Valdovų rūmų muziejuje galima susipažinti su dar dviem parodomis: vienoje iš jų –„Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“ – pristatomi tarpukario valstybiniai apdovanojimai: ordinai, medaliai, ordinų Grandinės, o šį ketvirtadienį Valdovų rūmų Didžiajame kieme atidarytoje interaktyvioje parodoje „Sukilusieji 1863–1864 m.“ patraukliai atskleidžiamos XIX a. sukilimo dalyvių istorijos, pasakojama apie sukilimo ištakas, pradžią ir vyksmą Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusioje ir dalyje Ukrainos.
 
Kultūros ministerija Lietuvos gyventojams kartą per mėnesį dovanoja galimybę muziejus aplankyti nemokamai. Šia galimybe jau yra įpratę naudotis daugelis lankytojų. Vien praėjusiais metais tokių apsilankymų būta per 175 tūkstančius.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2024-04-26 12:14 Atnaujinta: 2024-04-26 13:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika