Lenkijos muziejininkai naujausius tyrimus pavertė moderniu pasakojimu – sukūrė interaktyvią parodą „Sukilusieji 1863–1864 m.“

1863–1864 m. sukilimas (kartais vadinamas Sausio sukilimu) buvo vienas svarbiausių nacionalinio ir socialinio išsivadavimo judėjimų prieš Rusijos imperijos valdžią. Sukilėliai siekė atkurti Abiejų Tautų Respubliką, kaip savarankišką, laisvą valstybę, sugrąžinti turėtą regiono politinę jėgą. Kasmet atskleidžiama vis daugiau naujų ir įdomių faktų apie sukilimą. Pavyzdžiui, moterys sukilėlės buvo kovotojos mūšio lauke ar tik pogrindžio veikėjos? Kaip darželinis šlamutis siejasi su visais įvykiais ir kas geriau – dalgis ar šautuvas? Į šiuos ir kitus klausimus atsako Lenkijos istorijos muziejaus interaktyvi paroda „Sukilusieji 1863–1864 m.“, kuri Vilniuje eksponuojama nuo balandžio 25 d. iki gegužės 19 d.
 
Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai, kurio Didžiajame kieme ir įrengta paroda, pristatyta 160-ųjų sukilimo metinių proga ir eksponuojama po atviru dangumi.
 
Valdovų rūmų kieme lankytojai ras šešiolika paviljonų, kuriuose informacija pateikiama lietuvių, lenkų ir anglų kalbomis. Parodą sudaro dvi dalys: vienoje pasakojama sukilimo istorija – kaip visuomenėje pradėjo sklisti protestų idėjos, subrendo sukilimas. Lankytojai susipažins su sukilimo eiga, jame dalyvavusiais atskirais veikėjais ir visuomenės grupėmis ar net sukilimo tematikos inspiruotais papuošalais, madomis. Parodoje eksponuojami archyviniai dokumentai, nuotraukos ar ištraukos iš to meto spaudos leidinių. Lankytojai turės galimybę patys kurti didelio formato dėlionę.
 
Antroje parodos dalyje, atskleidžiant sukilimo dalyvių istorijas, pasakojama apie sukilimo ištakas, pradžią ir vyksmą Lenkijoje, Lietuvoje, Baltarusioje ir dalyje Ukrainos. Valdovų rūmų kieme žmones pasitiks ir multimedijos kupolas, kuriame bus rodoma animacija, pristatanti lankytojus dominančius sukilimo etapus. Vaizdai ir garsai čia kurs spalvingą, posūkių kupiną sukilimo istoriją ir taip tarsi leis „persikelti“ į sukilimo laikus.
 
Balandžio 25–26 d. parodą lydėjo edukacinė zona su atrakcijomis vaikams ir jaunimui, kurioje dalyviai buvo kviečiami kurti ar dalyvauti viktorinose.
 
Parodos pristatymą Vilniuje organizuoja Lenkijos istorijos muziejus, Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje, Lenkijos institutas Vilniuje, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai.
 
Parodos kuratoriai – Wojciech Kalwat, Sebastian Pawlina
Įgyvendinimas – dizaino studija „Sowa-Szenk“
Grafinis dizainas – Marta Maria Madej
Rėmėjai – Lenkijos Respublikos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerija, „Bank Pekao S. A.“
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2024-04-23 15:22 Atnaujinta: 2024-04-26 13:19
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika