Sustabdyta vaikystės akimirka

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. 
 
Vaiko dienos proga dalijamės Valdovų rūmų muziejaus archeologus nustebinusiu atradimu – plyta su išskirtiniu avalynės įspaudu. XIV a. pabaigoje vienas iš būdų sustabdyti akimirką buvo palikti įspaudą kokiame nors dirbinyje. Įspaudus puikiai išsaugo išdžiūvęs arba degtas molis, ir daugiausia jų randama statybiniuose keramikos dirbiniuose (plytų, grindų plytelių, stogo čerpių) „įamžintos“ žmogaus ar gyvūno judesio akimirkos.
 
Atlikus statybinės keramikos iš Vilniaus miesto XIII a. pabaigos – XVIII a. sluoksnių tyrimus, nustatyta, kad daugiausia esama šunų paliktų įspaudų. Žmonių pėdų žymių, įspaustų plytose, aptinkama daug rečiau. Vis dėlto 2010 m. per archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies šiaurinių vartų bokšto aplinkoje buvo rasta plyta su avalynės įspaudu.
 
Įspaudo ilgis – 13 cm, pridėjus kulno dalį, padas turėtų būti bent keliais centrimentais ilgesnis, tačiau vis tiek mažesnis nei to meto suaugusiųjų. Remiantis atliktų tyrimų duomenimis, galima manyti, kad tai gali būti 10–12 metų amžiaus vaiko pėdos įspaudas. Plytoje jį turbūt įspaudė plytas gaminusio amatininko aplinkoje gyvenęs vaikas. Nežinoma, kokiomis aplinkybėmis buvo užminta ant džiūstančio gaminio, tačiau šitai, matyt, nelaikyta broku ir tai nesutrukdė plytos parduoti užsakovui.
 
 
XIV a. pab.
Išlikęs plytos ilgis 26,5 cm, plotis 14,5, storis 8 cm
Bato įspaudo matmenys: ilgis 13 cm, plotis ties nosele 3,5 cm, plačiausioje dalyje – 8 cm
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Publikuota: 2024-05-17 15:09 Atnaujinta: 2024-05-20 09:25
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika