„Muziejus turi su žmogumi kalbėti“ – istorikė Živilė

#pažinkmus – istorikė dr. Živilė Mikailienė, Parodų ir leidybos skyriaus vyriausioji koordinatorė, keliauja ne tik tarp Lietuvos bei Europos istorijos laikotarpių, bet ir po egzotines šalis. Plačiau skaitykite pokalbyje.
 
Valdovų rūmuose per metus lankytojai gali aplankyti apie dešimtį skirtingų laikinų parodų. Kaip jos užgimsta?
      Sunku atsakyti keliais žodžiais, nes parodai gimti nuo idėjos iki jos realizavimo prireikia laiko, be to, ir pats procesas gana sudėtingas. Parodų temas apibrėžia muziejaus specifika, tačiau Lietuvos istorija ir kultūra yra neišsemiamas šaltinis. Svarbios ir dabartinės aktualijos, pristatome reikšmingas parodas apie valstybingumą. Pavyzdžiui, šįmet rengiame XX a. Baltijos šalių laisvės simbolių parodą, kuri primena apie Lietuvos, Latvijos ir Estijos kovą už laisvę.
     Kai turime parodos idėją, pradedame dėlioti parodos turinį – kuriame parodos koncepciją, ieškome galimų eksponatų, vėliau – dizainas, anotacijos, leidiniai ir visa kita.
 
Paminėjote parodą „Baltijos valstybių laisvės simboliai 1918–1940 m. Lietuva, Latvija, Estija“. Žinau, kad Jums ši paroda – ypatinga.
      Esu viena iš šios parodos kūrėjų – tai visada ypatingas įvykis. Labai įdomu, kad didžiulė ekspozicija remiasi vieno kolekcininko surinktais valstybiniais apdovanojimais. Kartu sumanėme praplėsti kontekstą: atsirado papildomų eksponatų, paskolintų kitų atminties institucijų, kuriais siekėme iliustruoti pačius apdovanojimus – tai dokumentai, portretai, nuotraukos ar net originali, muziejaus darbuotojo šeimai tarpukariu priklausiusi vėliava. Taip visu savo spindesiu atsiskleidžia ne tik ordinai – mums buvo svarbu parodyti, kad už jų pirmiausia yra žmonės, kad lankytojas, atėjęs į parodą be gido, matytų, suprastų mūsų sukurtą pasakojimą. Mano supratimu, muziejus nėra tokia institucija, kur apsilankius svarbiausia nieko neliesti, – muziejus turi su žmogumi kalbėti.
 
Ar turite svajonių, kurias dar norėtumėte įgyvendinti muziejuje?
     Esu laiminga, nes iš esmės visas savo svajones galiu čia realizuoti. Rengiu parodas, įgyvendinu leidybos projektus. Labai džiaugiuosi, kai muziejuje, bendradarbiaudami su dailininkais, komiksų kūrėjais, kuriame leidinius vaikams apie istoriją. Būtų įdomu surengti istorinių artefaktų ir modernaus meno sintezės parodą, kuri atskleistų, kaip interpretuojama ta pati tema, pavyzdžiui, apie koklius.
 
Ar turite kokių nors ypatingų ritualų, kai norite pailsėti nuo darbo?
     Žiūriu vesternus (juokiasi). Tada visiškai atsipalaiduoju. Veiksmas nereikalauja daug apmąstymų, kartais atrodo, kad pati ten dalyvauju. Aišku, taip pat mėgaujuosi pasivaikščiojimais, pavyzdžiui, kiekvieną dieną einu į darbą pėsčiomis nuo Žvėryno iki Valdovų rūmų ir atgal. Per tą laiką mąstau, galvoju ir susidėlioju viską, ko reikia. Ir, žinoma, – knygos, nors skamba gana banaliai, bet tai dalis mano geros dienos ritualo: kava ir knyga.
 
Kolegos žino, kad su šeima mėgstate keliauti į neįprastas, mažai turistų lankomas vietas. Kokia vieta ar kelionė paliko didžiausią įspūdį?
      Yra kelionių, kai keliauji ne tik po šalį, bet ir į save. Esame aplankę daugiau nei septyniasdešimt šalių – nuo Filipinų, Australijos iki Peru, Argentinos. Tačiau Pietų Amerika tikrai viena įspūdingiausių, ypač Peru. Esu praėjusi Inkų taką (angl. Inca Trail), kur keliauji per kalnus su nuostabiais vaizdais. Nors išties sudėtinga, ten labai gerai pažįsti save: ištikus kalnų ligai, turi įveikti vidinį pasipriešinimą, peržengti įprastas ištvermės ribas. Dar viena nepamirštama kelionė buvo Turkmėnistane. Ten supranti, kaip veikia kontrolės mechanizmas, o tu, kaip turistas, esi stebimas visų ir visada.

Ačiū už pokalbį!
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2024-03-08 09:12 Atnaujinta: 2024-03-08 09:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika