Profesorius Tomas Venclova domėjosi Raimondo Paknio fotografija

„Ukraina nebeturi kur trauktis ar derėtis – tik kovoti iki visiškos pergalės“, – apsilankęs Valdovų rūmų muziejuje teigė profesorius, poetas, publicistas, filosofas Tomas Venclova. Kartu su parodos „Laiko pėdsakai: sienos ir spalvos“ autoriumi Raimondu Pakniu T. Venclova apžiūrėjo fotografijoje įamžintas krikščionių šventovių, daugiausia katalikų bažnyčių ir koplyčių, liekanas Ukrainoje, Baltarusioje, išsaugotus medinių lietuviškų bažnyčių interjerus.
 
Analogine kamera R. Paknio itin tiksliai užfiksuoti pastatai yra išsimėtę didžiulėje teritorijoje, kuri kadaise priklausė vienai valstybei – Abiejų Tautų Respublikai. Šiandieną šios žemės yra padalytos tarp Ukrainos, Baltarusios, Lenkijos ir Lietuvos, bet jose esantis paveldas mena bendras kultūrines šaknis ir istorinius saitus.
 
Polichromijos žymės yra universalus istorinio paveldo požymis, leidžiantis fotografui nepaisyti architektūros funkcinės tipologijos ir pristatyti ištiso regiono (šiuo atveju tai buvusi Abiejų Tautų Respublikos teritorija) bei plataus chronologinio laikotarpio (XVII–XIX a.) meninės kultūros pavyzdžius. T. Venclova teiravosi, ką parodos autorius matė nuvykęs į Ukrainą, jos atokius kaimus, kuriuose nyksta kadais prabangios šventovės.
 
Susitikęs su Valdovų rūmų muziejaus vadovu Vydu Dolinsku svečias aktyviai domėjosi, kaip Ukraina atrodo šiandien, kai joje vyksta karas. Neseniai iš darbo kelionės grįžusio muziejaus vadovo T. Venclova klausė, kokia istorinio paveldo būklė, kaip į karą reaguoja gyventojai, kokie jų kasdienybės poslinkiai, net jei gyvena toliau nuo karščiausių mūšių vietos.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pirmą kartą Lietuvoje – kartu su dirbtiniu intelektu sukurta opera!

20230922

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija inicijavo unikalų projektą – pasitelkus dirbtinį intelektą atkurti dingusią operos „Andromeda“ muziką. 

Ambicingas sumanymas 2023 m. rugsėjo 29 ir 30 d. bus pristatomas Valdovų rūmų scenoje. 

Plačiau

Su dirbtiniu intelektu atkurtoje XVII a. operoje – ir šiuolaikinis skambesys

20230929

Lietuvos nacionalinis operos ir baleto teatras, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai bei Lietuvos muzikos ir teatro akademija rugsėjo 29 ir 30 dienomis pristato operą, kuri atkurta pasitelkus dirbtinį intelektą. „Andromeda“ – tai viena iš trijų Vilniaus Žemutinėje pilyje XVII a. rodytų operų (kitos dvi – „Elenos pagrobimas“ ir „Apviltoji Kirkė“).
Norėdama susigrąžinti prarastą istoriją, tarptautinė kūrėjų komanda pasitelkė dirbtinio intelekto įrankį (DI modelis Martin Malandro) ir pagal išlikusią Marco Scacchi bei jo amžininkų kūrybą atkūrė operą, skambėjusią 1644 m. kovo 6 d. Vilniaus Žemutinėje pilyje.

Plačiau

Neįminta mįslė Valdovų rūmuose

20230919

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama paslaptinga plokštelė su nepažintu XIII–XIV a. raštu. Iš švino nulietoje plokštelėje yra išlikę užrašai, kurių prasmę su archeologu, Valdovų rūmų muziejaus Archeologijos ir architektūros skyriaus vedėju Gintautu Striška bandė išsiaiškinti žurnalistas Virginijus Savukynas LRT laidoje „Istorijos detektyvai“.

Plačiau

Publikuota: 2023-09-06 17:16 Atnaujinta: 2023-09-07 15:20
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika
5121717534