Restauruotas gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“

2022 m. Valdovų rūmų muziejaus iniciatyva buvo restauruoti keli šimtai eksponatų. Kai kurie iš jų yra mažos detalės, archeologų rastos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritorijoje per kelis dešimtmečius trukusius kasinėjimus. Kiti – stambūs, vertingi daiktai, įsigyti padedant valstybei, ir taip po truputį atkuriant Vilniuje prabanga ir grožiu garsėjusius rūmus.
Vienas naujausių restauruotų kūrinių – XVI a. antros pusės gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tai vienas vertingiausių Valdovų rūmų muziejaus istorinių audinių. Gobelenas sukurtas pagal Michilio Koksio I (Michiel I Coxcie, Coxie, 1499–1592) kartonus Briuselyje. Muziejaus rinkinyje yra du įspūdingi „Odisėjo istorijos“ serijos gobelenai. Jie eksponuojami Barokinėje audiencijų, arba Sosto, salėje. Audinys „Achilas ir Likomedo dukterys“ restauruotas anksčiau, 2018 m., gavus Lietuvos kultūros tarybos finansavimą.
Šiais metais Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre buvo restauruojamas ir „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tyrimo ir restauravimo darbus atliko aukščiausios kategorijos tekstilės restauratorė Elena Jazbutienė, tekstilės restauratorė ekspertė Audronė Petroševičiūtė ir pirmos kategorijos tekstilės restauratorė Rima Togonidzė.
Prieš restauravimą buvo atlikti kruopštūs gobeleno tyrimai. Vėliau specialistai pašalino ankstesnio restauravimo pėdsakus, išryškintas originalaus audinio grožis, paruošta ir pritvirtinta dubliavimo medžiaga. Pažeistos vietos atkurtos pasitelkiant specialų siuvinėjimo metodą. Šiandien gobelenas vėl parengtas eksponuoti. Apie 1570 m. iš vilnos ir šilko rankomis išausto audinio aukštis 359 cm, plotis 381 cm. Jis buvo įsigytas dar 2007 m. Venecijoje (Italija), renkant Valdovų rūmų muziejaus kolekciją.
 
Istorinio audinio restauravimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2022-12-29 07:49 Atnaujinta: 2022-12-29 07:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika