Restauruotas gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“

2022 m. Valdovų rūmų muziejaus iniciatyva buvo restauruoti keli šimtai eksponatų. Kai kurie iš jų yra mažos detalės, archeologų rastos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritorijoje per kelis dešimtmečius trukusius kasinėjimus. Kiti – stambūs, vertingi daiktai, įsigyti padedant valstybei, ir taip po truputį atkuriant Vilniuje prabanga ir grožiu garsėjusius rūmus.
Vienas naujausių restauruotų kūrinių – XVI a. antros pusės gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tai vienas vertingiausių Valdovų rūmų muziejaus istorinių audinių. Gobelenas sukurtas pagal Michilio Koksio I (Michiel I Coxcie, Coxie, 1499–1592) kartonus Briuselyje. Muziejaus rinkinyje yra du įspūdingi „Odisėjo istorijos“ serijos gobelenai. Jie eksponuojami Barokinėje audiencijų, arba Sosto, salėje. Audinys „Achilas ir Likomedo dukterys“ restauruotas anksčiau, 2018 m., gavus Lietuvos kultūros tarybos finansavimą.
Šiais metais Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre buvo restauruojamas ir „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tyrimo ir restauravimo darbus atliko aukščiausios kategorijos tekstilės restauratorė Elena Jazbutienė, tekstilės restauratorė ekspertė Audronė Petroševičiūtė ir pirmos kategorijos tekstilės restauratorė Rima Togonidzė.
Prieš restauravimą buvo atlikti kruopštūs gobeleno tyrimai. Vėliau specialistai pašalino ankstesnio restauravimo pėdsakus, išryškintas originalaus audinio grožis, paruošta ir pritvirtinta dubliavimo medžiaga. Pažeistos vietos atkurtos pasitelkiant specialų siuvinėjimo metodą. Šiandien gobelenas vėl parengtas eksponuoti. Apie 1570 m. iš vilnos ir šilko rankomis išausto audinio aukštis 359 cm, plotis 381 cm. Jis buvo įsigytas dar 2007 m. Venecijoje (Italija), renkant Valdovų rūmų muziejaus kolekciją.
 
Istorinio audinio restauravimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Švietimo ministerija – viena seniausių institucijų Europoje

20231205

Minint 250-ąsias Tautinės edukacinės komisijos įsteigimo metines Valdovų rūmuose gruodžio 7–8 d. vyks tarptautinė mokslinė konferencija „Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė XVIII amžiuje: pilietis, šeima, edukacija“. Jos dėmesio centre – XVIII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės visuomenės istorija, tautos ir piliečio sąvokų turinys, jo kismas, socialiniai ryšiai ir santykiai šeimoje, vaikų ugdymo modeliai ir jų kaita.

Plačiau

Sudalyvaukite apklausoje apie Valdovų rūmų muziejų

20231130

Mieli lankytojai,
kviečiame dalyvauti apklausoje, kurioje galėsite įvertinti Valdovų rūmų muziejaus teikiamas paslaugas. Mums labai svarbi Jūsų nuomonė. Pateikdami savo atsakymus ir rekomendacijas, padėsite mums tobulėti. Visada siekiame patenkinti Jūsų lūkesčius.

Plačiau

Gotikos epocha Lietuvoje – Valdovų rūmų muziejaus parodoje

20231201

Paskutiniais dešimtmečiais Valdovų rūmų muziejuje vykę archeologinių radinių tyrimai leido daugiau pažinti Gotikos epochą – jos interjerą, puošybos detales, susiformavusį stilių. Remiantis naujausiais tyrimais Valdovų rūmų muziejuje pristatyta paroda „Nuo vienaragio iki Trijų Karalių: gotikiniai kokliai iš Valdovų rūmų muziejaus rinkinių“. Čia atsiskleidžia pirmasis Europos dailės ir architektūros stilius, palikęs ryškius pėdsakus Lietuvos kultūros ir meno pavelde.

Plačiau

Publikuota: 2022-12-29 07:49 Atnaujinta: 2022-12-29 07:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika