Restauruotas gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“

2022 m. Valdovų rūmų muziejaus iniciatyva buvo restauruoti keli šimtai eksponatų. Kai kurie iš jų yra mažos detalės, archeologų rastos Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos teritorijoje per kelis dešimtmečius trukusius kasinėjimus. Kiti – stambūs, vertingi daiktai, įsigyti padedant valstybei, ir taip po truputį atkuriant Vilniuje prabanga ir grožiu garsėjusius rūmus.
Vienas naujausių restauruotų kūrinių – XVI a. antros pusės gobelenas „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tai vienas vertingiausių Valdovų rūmų muziejaus istorinių audinių. Gobelenas sukurtas pagal Michilio Koksio I (Michiel I Coxcie, Coxie, 1499–1592) kartonus Briuselyje. Muziejaus rinkinyje yra du įspūdingi „Odisėjo istorijos“ serijos gobelenai. Jie eksponuojami Barokinėje audiencijų, arba Sosto, salėje. Audinys „Achilas ir Likomedo dukterys“ restauruotas anksčiau, 2018 m., gavus Lietuvos kultūros tarybos finansavimą.
Šiais metais Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centre buvo restauruojamas ir „Odisėjo atsisveikinimas su žmona ir tėvais“. Tyrimo ir restauravimo darbus atliko aukščiausios kategorijos tekstilės restauratorė Elena Jazbutienė, tekstilės restauratorė ekspertė Audronė Petroševičiūtė ir pirmos kategorijos tekstilės restauratorė Rima Togonidzė.
Prieš restauravimą buvo atlikti kruopštūs gobeleno tyrimai. Vėliau specialistai pašalino ankstesnio restauravimo pėdsakus, išryškintas originalaus audinio grožis, paruošta ir pritvirtinta dubliavimo medžiaga. Pažeistos vietos atkurtos pasitelkiant specialų siuvinėjimo metodą. Šiandien gobelenas vėl parengtas eksponuoti. Apie 1570 m. iš vilnos ir šilko rankomis išausto audinio aukštis 359 cm, plotis 381 cm. Jis buvo įsigytas dar 2007 m. Venecijoje (Italija), renkant Valdovų rūmų muziejaus kolekciją.
 
Istorinio audinio restauravimą finansavo Lietuvos kultūros taryba.
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Publikuota: 2022-12-29 07:49 Atnaujinta: 2022-12-29 07:53
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika