Ar Barbora Radvilaitė šiandien būtų megažvaigždė?

Prieš 500 metų, 1522 m. gruodžio 6 d., gimė būsimoji Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Kai Barbora buvo dar lopšyje, turbūt niekas negalėjo nuspėti, kad būtent šios Radvilų giminės mergaitės vardą tars ateities kartos, kad jos asmenybė įkvėps kūrėjus ir kels tiek diskusijų. Artėjant įspūdingai 500 metų gimimo sukakčiai Valdovų rūmų muziejus dalijasi dar viena menininkių sukurta vizija, kaip legendomis apipinta valdovė atrodytų, jei į Valdovų rūmus įžengtų šiandien.

Barborą Radvilaitę įkūnijo istorikė, muziejaus edukatorė Neda Marcinkonytė, kostiumus kūrė dizainerė Julija Janus. Nuotraukų autorė – Vita Kučinskienė. Į Valdovų rūmų muziejaus Renesansinę salę įžengusi Barbora – bendras šių skirtingų kūrėjų paveikslas.  

„Neužtenka tik istorinių faktų – pabandžiau įsivaizduoti šiuos rūmus XVI amžiuje: jų didybę, prabangą ir tą nuolatinį „renesansinį“ šurmulį. Mąsčiau, kokią istoriją aš, kaip šioje rezidencijoje gyvenusi Barbora Radvilaitė, galėčiau papasakoti – vaizdiniai padėjo geriau įsijausti į šios nepaprastos moters asmenybę“, – sako N. Marcinkonytė.

Dizainerę J. Janus istorinė moteris įkvėpė sukurti daug dalykų. Valdovų rūmuose ji pristato į šiuolaikinę mados kalbą „išverstą“ renesansinį kostiumą. „Norėjau, kad visi suprastume, ką tuo metu reiškė atsiradęs naujas, itališkojo renesanso mados siluetas“, – sako kostiumo kūrėja. Naudodama baltą gipso atspalvį ji siekė Barboros kostiumą priartinti prie skulptūros įvaizdžio, nuimti spalvines interpretacijas, kad liktų tik silueto kalba. „Šiandien mums Barbora Radvilaitė atrodytų kaip ekscentriška hiphopo žvaigždė. Bet ji tokia ir buvo – Vilniaus megažvaigždė.“

Visą nuotraukų galeriją pamatykite paspaudę čia.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2022-12-02 11:30 Atnaujinta: 2025-04-07 09:32
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika