Ar Barbora Radvilaitė šiandien būtų megažvaigždė?

Prieš 500 metų, 1522 m. gruodžio 6 d., gimė būsimoji Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Kai Barbora buvo dar lopšyje, turbūt niekas negalėjo nuspėti, kad būtent šios Radvilų giminės mergaitės vardą tars ateities kartos, kad jos asmenybė įkvėps kūrėjus ir kels tiek diskusijų. Artėjant įspūdingai 500 metų gimimo sukakčiai Valdovų rūmų muziejus dalijasi dar viena menininkių sukurta vizija, kaip legendomis apipinta valdovė atrodytų, jei į Valdovų rūmus įžengtų šiandien.

Barborą Radvilaitę įkūnijo istorikė, muziejaus edukatorė Neda Marcinkonytė, kostiumus kūrė dizainerė Julija Janus. Nuotraukų autorė – Vita Kučinskienė. Į Valdovų rūmų muziejaus Renesansinę salę įžengusi Barbora – bendras šių skirtingų kūrėjų paveikslas.  

„Neužtenka tik istorinių faktų – pabandžiau įsivaizduoti šiuos rūmus XVI amžiuje: jų didybę, prabangą ir tą nuolatinį „renesansinį“ šurmulį. Mąsčiau, kokią istoriją aš, kaip šioje rezidencijoje gyvenusi Barbora Radvilaitė, galėčiau papasakoti – vaizdiniai padėjo geriau įsijausti į šios nepaprastos moters asmenybę“, – sako N. Marcinkonytė.

Dizainerę J. Janus istorinė moteris įkvėpė sukurti daug dalykų. Valdovų rūmuose ji pristato į šiuolaikinę mados kalbą „išverstą“ renesansinį kostiumą. „Norėjau, kad visi suprastume, ką tuo metu reiškė atsiradęs naujas, itališkojo renesanso mados siluetas“, – sako kostiumo kūrėja. Naudodama baltą gipso atspalvį ji siekė Barboros kostiumą priartinti prie skulptūros įvaizdžio, nuimti spalvines interpretacijas, kad liktų tik silueto kalba. „Šiandien mums Barbora Radvilaitė atrodytų kaip ekscentriška hiphopo žvaigždė. Bet ji tokia ir buvo – Vilniaus megažvaigždė.“

Visą nuotraukų galeriją pamatykite paspaudę čia.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Publikuota: 2022-12-02 11:30 Atnaujinta: 2022-12-02 11:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika