Ar Barbora Radvilaitė šiandien būtų megažvaigždė?

Prieš 500 metų, 1522 m. gruodžio 6 d., gimė būsimoji Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Barbora Radvilaitė. Kai Barbora buvo dar lopšyje, turbūt niekas negalėjo nuspėti, kad būtent šios Radvilų giminės mergaitės vardą tars ateities kartos, kad jos asmenybė įkvėps kūrėjus ir kels tiek diskusijų. Artėjant įspūdingai 500 metų gimimo sukakčiai Valdovų rūmų muziejus dalijasi dar viena menininkių sukurta vizija, kaip legendomis apipinta valdovė atrodytų, jei į Valdovų rūmus įžengtų šiandien.

Barborą Radvilaitę įkūnijo istorikė, muziejaus edukatorė Neda Marcinkonytė, kostiumus kūrė dizainerė Julija Janus. Nuotraukų autorė – Vita Kučinskienė. Į Valdovų rūmų muziejaus Renesansinę salę įžengusi Barbora – bendras šių skirtingų kūrėjų paveikslas.  

„Neužtenka tik istorinių faktų – pabandžiau įsivaizduoti šiuos rūmus XVI amžiuje: jų didybę, prabangą ir tą nuolatinį „renesansinį“ šurmulį. Mąsčiau, kokią istoriją aš, kaip šioje rezidencijoje gyvenusi Barbora Radvilaitė, galėčiau papasakoti – vaizdiniai padėjo geriau įsijausti į šios nepaprastos moters asmenybę“, – sako N. Marcinkonytė.

Dizainerę J. Janus istorinė moteris įkvėpė sukurti daug dalykų. Valdovų rūmuose ji pristato į šiuolaikinę mados kalbą „išverstą“ renesansinį kostiumą. „Norėjau, kad visi suprastume, ką tuo metu reiškė atsiradęs naujas, itališkojo renesanso mados siluetas“, – sako kostiumo kūrėja. Naudodama baltą gipso atspalvį ji siekė Barboros kostiumą priartinti prie skulptūros įvaizdžio, nuimti spalvines interpretacijas, kad liktų tik silueto kalba. „Šiandien mums Barbora Radvilaitė atrodytų kaip ekscentriška hiphopo žvaigždė. Bet ji tokia ir buvo – Vilniaus megažvaigždė.“

Visą nuotraukų galeriją pamatykite paspaudę čia.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2022-12-02 11:30 Atnaujinta: 2022-12-02 11:35
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika