Viešame dr. Prano Kiznio paveikslų galerijos pristatyme – Prezidentas Gitanas Nausėda

2021 m. liepos 14 d. Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose viešai pristatyta ypatinga dovana – dr. Prano Kiznio paveikslų galerija. Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas ir VšĮ PK Fondas, vadovaujamas žinomo pramonininko bei kultūros mecenato, Pasvalio krašto garbės piliečio dr. P. Kiznio, po beveik dvejų metų tyrimų, atrankos ir derybų pasiekė susitarimą, pagal kurį mecenatas įsigijo ir muziejui neatlygintinai perdavė saugoti bei eksponuoti ypač vertingą 23 paveikslų galeriją – garsių XIV–XVII a. Italijos bei Italijoje dirbusių dailininkų tapybos darbų rinkinį.

Virtualią ekskursiją po dr. Prano Kiznio paveikslų galerija galima žiūrėti ČIA 

Valdovų rūmų muziejuje eksponuojama dr. P. Kiznio paveikslų galerija suformuota iš neseniai muziejaus surengtoje tarptautinėje parodoje eksponuotų kūrinių, kuriuos nutapė įvairių Italijos regionų menininkai – venecijiečiai, lombardiečiai, romiečiai, florentiečiai, sieniečiai, kalabriečiai, taip pat flamandų, graikų ir lenkų kilmės dailininkai, mokęsi ir kūrę Italijoje. Valdovų rūmų muziejaus ir supratingo mecenato dr. Prano Kiznio sutarimu ši įspūdinga kolekcija eksponuojama tik jai skirtoje salėje, kuri ir istoriniais laikais buvo didžiausia ir itin svarbi rūmų erdvė, nes buvo greta barokinės Sosto menės.

Naujoji muziejaus paveikslų galerija taikliai įvaizdina Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos erdves, nes, kaip minima rašytiniuose šaltiniuose, XVI–XVII a. Vilniaus rūmų vienoje ar keliose salėse tikrai buvo Jogailaičių ir Vazų dinastijų valdovų kaupta paveikslų galerija.

Renginyje dalyvavo Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda kartu su pirmąja ponia Diana Nausėdiene, mecenatas dr. Pranas Kiznis, kultūros ministras Simonas Kairys, Valdovų rūmų muziejaus direktorius Vydas Dolinskas, senosios dailės tyrinėtoja Dalia Tarandaitė, Valdovų rūmų muziejaus užsienio ryšių vadovė Daiva Mitrulevičiūtė.

„Valdovų rūmų muziejaus ir visos Lietuvos muziejininkystės istorijoje tai itin retas gestas ir labai sektinas pavyzdys, gal lygintinas su Mykolo Žilinsko iniciatyva, kai vieno asmens pastangomis ir dosnumu muziejus turi galimybę papuošti savo erdves ne vienu ar keliais kūriniais, o ištisa vertingų paveikslų galerija. Svarbu pabrėžti, kad išties kuklaus žmogaus dr. Prano Kiznio dėka į Lietuvą sugrįžta unikalios senojo europinio meno vertybės, kurios buvo ilgus šimtmečius naikinamos ir grobstomos įvairių perėjūnų, niokojusių Lietuvos žemę“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. V. Dolinskas.

„Galime ir turime džiaugtis bei didžiuotis, kad mūsų šalyje yra kilnios dvasios žmonių, kurie, vedami meilės Lietuvai, asmeniškai prisideda prie to, kad kultūros lobiai mūsų šalyje būtų gausinami. Toks yra ir šio reikšmingo įvykio bei šiandienos renginio kaltininkas – pramonininkas ir mecenatas dr. Pranas Kiznis“, – sveikindamas susirinkusiuosius sakė Prezidentas G. Nausėda.

Renginyje dalyvavęs kultūros ministras Simonas Kairys, kreipdamasis į dr. P. Kiznį, teigė, kad šis poelgis padės turtinti Lietuvos meno kolekcijas, kartu paskatins apmąstyti, ką kiekvienas savo gyvenime nuveikiame dėl kitų. „Jūs savo veikla atkuriate tai, ką Lietuvos šviesuoliai puoselėjo anksčiau, kas vėliau iš mūsų buvo išplėšta, sunaikinta, o dabar vėl atgyja. Jūs dovanojate ne tik vertingą paveikslų galeriją, bet ir pagrįstą viltį, kad tokių žmonių ir tokių poelgių bus vis daugiau“,– sakė kultūros ministras.

Vakaro metu garsi lietuvių operos solistė Viktorija Miškūnaitė ir džiazo pianistas Artūras Anusauskas atliko žymių italų kompozitorių Džakomo Pučinio (Giacomo Puccini, 1858–1924), Pjetro Maskanjo (Pietro Mascagni, 1863–1945), Enijaus Morikonės (Ennio Morricone, 1928–2020) ir kitų gražiausius Romantizmo bei vėlesnių laikų kūrinius.

Daugiau apie galeriją: https://bit.ly/3gCe6GC 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Publikuota: 2021-07-15 16:08 Atnaujinta: 2021-07-15 16:12
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika