Daugiau galimybių neįgaliesiems pažinti muziejų ir jo eksponatus

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai 95-ąsias organizacijos metines minėjo Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Renginių salėje. Regėjimo negalią turintiems žmonėms pristatytas muziejaus edukatorių atnaujintas pasivaikščiojimas po ekspoziciją, kuriame siūloma liesti, uosti ir kitaip pajusti Valdovų rūmų erdves, pažinti eksponatus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad kai kuriose srityse vis dar patiriantiems diskriminaciją neįgaliesiems planuojami įstatymų pakeitimai, kuriais būtų atvertas kelias patogiau gyventi. Valdovų rūmų muziejus yra vienas iš nedaugelio Lietuvos muziejų, visiškai pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems lankytojams.  

1926 m. Kaune, įsikibę į virves, nes tuo metu trūko lydinčių žmonių, aklieji iš visos Lietuvos rinkosi į pirmąjį suvažiavimą Liaudies namų salėje. Tada jų susirinko apie du šimtus. Ilgainiui virves pakeitė baltosios lazdelės, šiandien padeda ir išmanieji įrenginiai. Valdovų rūmų muziejuje susirinkusiesiems paminėti 95-ųjų Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos metinių pasiūlyta dalyvauti specialioje atnaujintoje ekskursijoje regėjimo negalią turintiems žmonėms. Lankytojai džiaugėsi, kad per karantiną muziejus sukūrė naujų galimybių pažinti istoriją ir paveldą. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių draugijos teigimu, svarbiausia, kad į kultūros erdvę atėję negalią turintys žmonės rastų ne tik aprašą brailio raštu, bet ir kitais pojūčiais prieinamą turinį. Tai sunku apibrėžti, svarbus naujumo, netikėtumo momentas.

Valdovų rūmų muziejaus edukatorė Vida Kaunienė teigia, kad vaikščiojant tilteliais virš atkastų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų pamatų visiems lankytojams rodomi istorinių sukrėtimų ženklai, pavyzdžiui, nuo kaitros išsilydžiusios plytos. Jos „apvarvėjo“, kai per XVII a. vidurio karą su Maskva viename rūmų rūsyje sprogo parako atsargos. Tada temperatūra, pakilusi iki 1500 laipsnių karščio, varvančia mase pavertė net ir išdegtą molį. Regėjimo negalią turintiems žmonėms siūloma apčiuopti, kuo skiriasi įprasta senoji plyta ir susilydžiusi nuo karščio, nes atnaujintoje ekskursijoje leidžiama liesti ir išlikusį mūrą, ir palyginti sveiką plytą su apdegusia (tokios plytos specialiai atnešamos iš muziejaus saugyklų). Neregiams ir silpnaregiams skirta ekskursija su edukaciniais elementais muziejaus specialistų neseniai buvo atnaujinta, papildyta vertingiausių eksponatų kopijomis, pavyzdžiui, senųjų ginklų, aprangos detalių, taip pat sukurta garso įrašų, kad neįgalieji susipažintų su Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijomis ir įdomiausiais eksponatais.

Valdovų rūmų muziejus primena, kad norintys atvykti negalią turintys lankytojai turi iš anksto užsiregistruoti ir pasirinkti jiems skirtą ekskursiją. Valdovų rūmų muziejus yra vienas iš nedaugelio Lietuvos muziejų, kuris, be kita ko, yra visiškai pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems lankytojams, nes visur yra įrengti keltuvai, be to, muziejus gali pasiūlyti ir vežimėlius.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2021-08-13 10:37 Atnaujinta: 2021-08-13 10:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika