Daugiau galimybių neįgaliesiems pažinti muziejų ir jo eksponatus

Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos nariai 95-ąsias organizacijos metines minėjo Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų Renginių salėje. Regėjimo negalią turintiems žmonėms pristatytas muziejaus edukatorių atnaujintas pasivaikščiojimas po ekspoziciją, kuriame siūloma liesti, uosti ir kitaip pajusti Valdovų rūmų erdves, pažinti eksponatus. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija teigia, kad kai kuriose srityse vis dar patiriantiems diskriminaciją neįgaliesiems planuojami įstatymų pakeitimai, kuriais būtų atvertas kelias patogiau gyventi. Valdovų rūmų muziejus yra vienas iš nedaugelio Lietuvos muziejų, visiškai pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems lankytojams.  

1926 m. Kaune, įsikibę į virves, nes tuo metu trūko lydinčių žmonių, aklieji iš visos Lietuvos rinkosi į pirmąjį suvažiavimą Liaudies namų salėje. Tada jų susirinko apie du šimtus. Ilgainiui virves pakeitė baltosios lazdelės, šiandien padeda ir išmanieji įrenginiai. Valdovų rūmų muziejuje susirinkusiesiems paminėti 95-ųjų Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos metinių pasiūlyta dalyvauti specialioje atnaujintoje ekskursijoje regėjimo negalią turintiems žmonėms. Lankytojai džiaugėsi, kad per karantiną muziejus sukūrė naujų galimybių pažinti istoriją ir paveldą. Lietuvos aklųjų ir silpnaregių draugijos teigimu, svarbiausia, kad į kultūros erdvę atėję negalią turintys žmonės rastų ne tik aprašą brailio raštu, bet ir kitais pojūčiais prieinamą turinį. Tai sunku apibrėžti, svarbus naujumo, netikėtumo momentas.

Valdovų rūmų muziejaus edukatorė Vida Kaunienė teigia, kad vaikščiojant tilteliais virš atkastų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų pamatų visiems lankytojams rodomi istorinių sukrėtimų ženklai, pavyzdžiui, nuo kaitros išsilydžiusios plytos. Jos „apvarvėjo“, kai per XVII a. vidurio karą su Maskva viename rūmų rūsyje sprogo parako atsargos. Tada temperatūra, pakilusi iki 1500 laipsnių karščio, varvančia mase pavertė net ir išdegtą molį. Regėjimo negalią turintiems žmonėms siūloma apčiuopti, kuo skiriasi įprasta senoji plyta ir susilydžiusi nuo karščio, nes atnaujintoje ekskursijoje leidžiama liesti ir išlikusį mūrą, ir palyginti sveiką plytą su apdegusia (tokios plytos specialiai atnešamos iš muziejaus saugyklų). Neregiams ir silpnaregiams skirta ekskursija su edukaciniais elementais muziejaus specialistų neseniai buvo atnaujinta, papildyta vertingiausių eksponatų kopijomis, pavyzdžiui, senųjų ginklų, aprangos detalių, taip pat sukurta garso įrašų, kad neįgalieji susipažintų su Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijomis ir įdomiausiais eksponatais.

Valdovų rūmų muziejus primena, kad norintys atvykti negalią turintys lankytojai turi iš anksto užsiregistruoti ir pasirinkti jiems skirtą ekskursiją. Valdovų rūmų muziejus yra vienas iš nedaugelio Lietuvos muziejų, kuris, be kita ko, yra visiškai pritaikytas ir judėjimo negalią turintiems lankytojams, nes visur yra įrengti keltuvai, be to, muziejus gali pasiūlyti ir vežimėlius.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Ten, kur skamba rūmai ir švyti Vilnius – susitinkam Kultūros naktį!

20250528

Valdovų rūmai birželio 13-osios vakarą atvers duris ne tik istorijai, bet ir muzikai. Čia susitiks klasika, džiazas, šiuolaikinė muzika ir eksperimentai – visa tai kvies patirti unikalų vakarą skambesyje ir šviesoje. Muziejaus lankymas nemokamas nuo 18:00 iki 00:00 val. (paskutiniai lankytojai į muziejų įleidžiami iki 23.00 val.)
 

Plačiau

Publikuota: 2021-08-13 10:37 Atnaujinta: 2021-08-13 10:39
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika