Atsisveikinimo su parodomis savaitė, lydima Europos archeologijos dienų renginių: skubėkite pamatyti, išgirsti, dalyvauti!

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai šią savaitę atsisveikina su dviem parodomis. Lietuvos kultūros sostinę Neringą Vilniuje pristatanti paroda „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“ grįžta į autoriaus kolekciją, o tarptautinėje parodoje „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ rodytos vertybės – į savo saugojimo vietas Lietuvos, Baltarusios, Vokietijos, Estijos ir Italijos kultūros paveldo institucijų rinkiniuose.

Ši proga sutampa ir su 2021 m. birželio 18–20 d. vyksiančiomis Europos archeologijos dienomis – nespėjusiuosius apžiūrėti parodų Valdovų rūmų muziejus kviečia paskubėti apsilankyti ir rengia nemažai ekskursijų bei kitų renginių, daugiausia jų numatyta birželio 19 dieną.

„Taip jau sutapo, kad karantino akivaizdoje surengtos parodos kartu yra ir tos, kurios išlydi karantiną. Dėl ypatingos situacijos ir su ja susijusių ribojimų buvo išties sudėtinga lankyti jas taip, kaip įprastai lankomos parodos – ne tik su šeima, bet ir su draugais, užsisakius edukacinį užsiėmimą ar ekskursiją. Džiaugiamės, kad situacija pagerėjo, ribojimai atlaisvinti, o mes ir vėl galime pakviesti į savo erdves lankytojus – visus, kurie nespėjo pamatyti šiuo metu muziejuje veikiančių ir jau atsisveikinančių parodų. Šią savaitę minėtų parodų katalogus bus galima įsigyti su didele nuolaida“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus pavaduotoja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė. Ji priduria, kad vasara ir artėjanti muziejui pačios svarbiausios Valstybės dienos šventė atneš naujovių, tad visai netrukus lankytojų ir vėl lauks staigmenos.

Su lankytojais atsisveikinančioje parodoje „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“ pristatomos žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytos akvarelės ir eskizai, kuriuose užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai.

Norintieji pamatyti šią parodą gali joje lankytis individualiai arba dalyvauti parodos koncepciją ir ekspozicijos planą parengusių istorikų Marijaus Uzorkos ir dr. Živilės Mikailienės bei paties akvarelių autoriaus R. Borisovo vedamose mokamose ekskursijose su išankstine registracija. Birželio 17 ir 18 d. ekskursijos rengiamos 17.00 val., birželio 19 d. – 11.00 val., o birželio 20 d. – 12.00 val.

Viešnagę Vilniuje baigiančioje tarptautinėje parodoje „Kariauti pratusi tauta. Lietuvių karinis elitas XIII–XIV a.“ pristatomas itin reikšmingas ir savitas lietuvių karinės kultūros paveldas, pasakojantis apie karinį elitą, esmingai prisidėjusį prie Senosios Lietuvos valstybės kūrimosi ir stiprėjimo. Šioje unikalioje parodoje eksponuojami net 500 niekada nerodytų, itin vertingų, dažnai pasidabruotų ar net paauksuotų archeologinių vertybių, priklausančių Valdovų rūmų muziejui, Lietuvos nacionaliniam muziejui, Kauno Vytauto Didžiojo karo muziejui, Žemaičių muziejui „Alka“, Baltarusios valstybinio universiteto Istorijos fakultetui, Berlyno proistorės ir ankstyvosios istorijos muziejui, Estijos istorijos muziejui, Romėnų ir germanų centriniam muziejui, Bardželo nacionaliniam muziejui.

Šią parodą taip pat galima aplankyti individualiai arba dalyvauti parodos idėjos autoriaus ir kuratoriaus, archeologo dr. Pauliaus Bugio bei parodos koncepcijos ir ekspozicijos bendraautorės, archeologės Sigitos Venckūnienės vedamose mokamose ekskursijose su išankstine registracija. Valandos trukmės ekskursijos vyks birželio 17 ir 18 d. 18.00 val., birželio 19 ir 20 d. 13.00 ir 15.00 val.

Lankant minėtas parodas, kartu galima atsisveikinti ir su vieno šedevro tarptautine paroda „Šlovingas, didis ir neregėtas įvykis: 1611 m. Maskvos caro priesaika“ bei prisiminti įsimintiną jungtinių Lietuvos ir Lenkijos pajėgų pergalę prieš Maskvą XVII a. pradžioje. Ji Valdovų rūmų muziejuje reziduos iki birželio 27 d.

Atsisveikinimo su parodomis savaitės renginių paletę papildė ir Lietuvoje minimos Europos archeologijos dienos, vyksiančios birželio 18–20 d. Tuomet, be įspūdingų parodų, bus galima aplankyti ir atnaujintus archeologinių ekspozicijų maršrutus, o birželio 19 d. lankytojų lauks ir edukacinis užsiėmimas bei mokslininkų paskaitos.

Šią dieną 11.00 val. Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulio auditorijoje vyksiančiame edukaciniame užsiėmime „Archeologijos dovana mūsų madai: archeologinės odos tyrimų pristatymas ir odos edukacinės dirbtuvės“ muziejaus restauratorė Jurgita Kalėjienė pristatys per ilgamečius archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vietoje rastas įvairių laikotarpių odos dirbinių liekanas bei galimybes jas išsaugoti ir tirti. Taip pat vyriausioji edukatorė Vida Kaunienė parodys, kaip pagal archeologų aptiktų XIV–XVI a. dirbinių pavyzdžius pasigaminti apyrankę, raktų kabutį ar kitą aksesuarą. Dvi valandas truksiantis edukacinis užsiėmimas yra nemokamas, tačiau būtina išankstinė registracija.

14.00 val. lankytojų lauks unikali Valdovų rūmų muziejaus dendrochronologės dr. Rūtilės Pukienės paskaita „XIV a. kovų dėl Vilniaus pilių byla, arba kaip dendrochronologiniai „įkalčių“ tyrimai patvirtino istorinių šaltinių liudijimus“, joje bus atskleidžiama, kokie karinių veiksmų pėdsakai slepiasi kultūriniuose sluoksniuose. 16.00 val. paskaitą „Valdovų rūmų latrinos – šimtmečio kasdienybės istorijos atspindys“ skaitys muziejaus archeologai Egidijus Ožalas ir Dovilė Urbonavičiūtė-Jankauskienė. Jie papasakos apie tai, kiek Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje buvo vietų, į kurias valdovai „pėsti vaikščiojo“, kaip jos atrodė, kokie radiniai pasiekė šias dienas ir kokias paslaptis jie atskleidė. Abi paskaitos nemokamos, tačiau būtina išankstinė registracija.

Europos archeologijos dienos Lietuvoje minimos jau trečią kartą. Švęsti šias dienas iniciatyvą parodė Prancūzijos muziejų bendruomenė, prie kurios virtualiomis bei gyvomis veiklomis ir renginiais su džiaugsmu prisijungė ir Lietuvos muziejai.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vasarą Valdovų rūmų muziejus dirba ilgiau!

20240531

Pradedame vasaros sezoną, kuris bus pilnas puikios muzikos, kino bei istorijos. Taip pat ilgėja muziejaus darbo laikas ir jame galėsite apsilankyti visomis savaitės dienomis!

MUZIEJAUS DARBO LAIKAS VASARĄ (birželio 1 d. – rugpjūčio 31 d.):
I, II, III, VII 10.00–18.00
IV, V, VI 10.00–20.00
 

Plačiau

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Publikuota: 2021-06-15 12:42 Atnaujinta: 2021-06-15 21:19
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika