Įspūdingą Romano Borisovo akvarelių parodą vainikavo reikšminga dovana

Pasibaigus Lietuvos kultūros sostinę Neringą Vilniuje pristatančiai parodai „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai sulaukė dovanų – dailininkas R. Borisovas nusprendė dovanoti vieną iš eksponuotų kūrinių, kuriame vaizduojama Švč. Trejybės bažnyčia Voučyne (Baltarusia).

Ši prieš penkerius metus tapyta akvarelė papildė Valdovų rūmų muziejaus vertybių fondus ir nuo šiol džiugins lankytojus įvairiomis progomis rengiamose parodose, o galbūt ras ir nuolatinę eksponavimo vietą muziejaus erdvėse.

„Šioje akvarelėje atspindėta mūsų istorijos dalis: XVI a. kronikose minimas Voučynas yra priklausęs įvairioms Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės giminėms, tarp jų – ir Sapiegoms, Flemingams bei Čartoriskiams. Tačiau ryškiausią pėdsaką paliko Poniatovskiai, kurie 1732 m. čia susilaukė būsimo Abiejų Tautų Respublikos valdovo Stanislovo Augusto Poniatovskio. Po metų jis buvo pakrikštytas būtent Švč. Trejybės bažnyčioje Voučyne“, – sako Valdovų rūmų muziejaus Parodų ir leidybos skyriaus vedėjas Marijus Uzorka.

Pasak jo, dovanotoje akvarelėje vaizduojama Švč. Trejybės bažnyčia yra ne tik svarbi istoriniu požiūriu, bet ir gražus vėlyvojo baroko stiliaus su rokoko elementais architektūros pavyzdys. Kaip objektas jis priklausė kunigaikščių Čartoriskių statytam rūmų kompleksui, bet iš jo iki šių dienų išliko tik 1729 m. pastatyta koplyčia, kuri sovietmečiu „tarnavo“ ne kaip maldos namai, o kaip trąšų sandėlis.

Beje, ši dailininko R. Borisovo dovanota akvarelė simboliškai žymi ir šiais metais minimą svarbų istorijos faktą – Abiejų Tautų Respublikos 1791 m. gegužės 3-iosios konstitucijos ir Tarpusavio įžado akto 230 metų sukaktį. Mat Stanislovas Augustas Poniatovskis – paskutinis Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis (1764–1795), palaikė Ketverių metų Seimo reformas ir daug prisidėjo prie Gegužės 3-iosios konstitucijos rengimo.

Praėjusių metų spalį atidarytoje ir karantino iššūkių užkluptoje žinomo dailininko, keliautojo, Rytų Prūsijos ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės architektūros paveldo metraštininko R. Borisovo tapytų akvarelių bei eskizų parodoje „Istorija ir atmintis. Romano Borisovo akvarelės“ buvo eksponuojamas užfiksuotas nykstantis architektūros palikimas – senosios bažnyčios ir koplyčios, rūmų ir pilių griuvėsiai, skersgatviai ir kiemai. Iki šių metų birželio vidurio, tiesa, vos per kelis galimus parodos lankymo mėnesius, ją virtualiai ir tiesiogiai apžiūrėjo daugiau nei 21 tūkst. lankytojų.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Publikuota: 2021-06-25 10:44
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika