Tarptautinė konferencija Valdovų rūmuose – įžanga į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio projektus

Rytoj, gegužės 23 d., Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose prasidės dvi dienas truksianti tarptautinė konferencija „Vieno valdovo ištikimi pavaldiniai...“: Lietuva ir Saksonija valdant Vetinams“. Pirmą kartą mūsų šalies istorijoje vyksiančiame tokio pobūdžio renginyje pranešimus apie daugialypius Lietuvos ir Saksonijos ryšius skaitys trys dešimtys mokslininkų iš Lietuvos, Lenkijos, Vokietijos ir Baltarusijos.

Valdovų rūmų muziejaus direktoriaus dr. Vydo Dolinsko teigimu, viena aktyviausių Lietuvos tarptautinių ryšių partnerių nuo Viduramžių iki šių dienų buvo Vokietija ir ypač kelios jos istorinės žemės, viena iš jų – Saksonija. Su ja siejamas pirmasis Lietuvos paminėjimas rašytiniuose šaltiniuose 1009 m., vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnacijos byla XIII a., didžiojo kunigaikščio Gedimino laiškai XIV a. pradžioje, Vokiečių ordino riterių rekrutavimas kovai su pagonimis lietuviais, Gediminaičių-Jogailaičių ir saksų Vetinų dinastiniai ryšiai XV–XVI a., Reformacijos sklaida ir religiniai XVII a. konfliktai Vidurio Europoje ir kt.

„Ypač glaudūs saitai Lietuvą ir Saksoniją susiejo XVII a. pabaigoje – XVIII a. antroje pusėje (1697–1763), kai Abiejų Tautų Respubliką (jungtinę Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valstybę) bei Saksonijos kunigaikštystę valdė du bendri valdovai iš saksų Vetinų dinastijos – Augustas Stiprusis ir jo sūnus Augustas III. Su politiniais, diplomatiniais, dinastiniais bei kariniais saitais, Lietuvos su Saksonijos ryšiai skleidėsi ir per kultūrą bei meną. Saksonijos Vetinai turėjo paveldėti Respublikos sostą ir pagal 1791 m. konstituciją, vėliau valdė Varšuvos kunigaikštystę, į kurią įėjo Lietuvos Užnemunė. Net Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje vienas iš kandidatų užimti Lietuvos karaliaus sostą buvo Saksonijos princas. Taigi, istorinės gijos per Saksoniją susieja netgi Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir modernios Lietuvos Respublikos valstybines tradicijas“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus direktorius.

Dvi dienas truksiančioje tarptautinėje mokslinėje konferencijoje siekiama suburti įvairių sričių mokslininkus Lietuvos ir Saksonijos santykiams aptarti, kartu tai įžanga į Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio projektus. Vienas jų – jau kitąmet planuojama tarptautinė paroda, kurią Valdovų rūmų muziejus rengs kartu su Dresdeno valstybiniais meno rinkiniais. Kitais metais numatoma surengti ir atskirą konferenciją, skirtą Lietuvos ir Vokietijos istoriniams ryšiams.

Rytoj prasidėsiančios tarptautinės konferencijos „Vieno valdovo ištikimi pavaldiniai...“: Lietuva ir Saksonija valdant Vetinams“ pranešimai daugiausia bus skirti įvairiems Vetinų valdymo laikotarpio (1697–1763) aspektams, o kiti Lietuvos ir Saksonijos istorinių ryšių momentai papildys pagrindinės tematikos kontekstą. Apie visa tai pasakos platus būrys konferencijoje dalyvaujančių mokslininkų: prof. dr. Rimvydas Petrauskas, dr. Martynas Jakulis (Vilniaus universitetas), dr. Gintautas Sliesoriūnas, prof. dr. Zigmantas Kiaupa (Lietuvos istorijos institutas, Vilnius), prof. habil. dr. Jarosław Porazińki (Torunės Mikalojaus Koperniko universitetas, Lenkija), dr. Andrzej K. Link-Lenczowski, habil. dr. Adam Perłakowski, dr. Henryk Palkij (Krokuvos Jogailos universitetas, Lenkija), prof. habil. dr. Michał Zwierzykowski (Poznanės Adomo Mickevičiaus universitetas, Lenkija), prof. habil. dr. Aleksandra Skrzypietz (Katovicų Silezijos universitetas, Lenkija), dr. René Hanke (Reinlando-Pfalco žemės archyvo valdyba; Koblanco vyriausiasis žemės archyvas, Vokietija), prof. dr. Frank-Lothar Kroll (Chemnico technikos universitetas, Vokietija), prof. dr. Dirk Syndram (Dresdeno valstybiniai meno rinkiniai), dr. Andrei Macuk (Baltarusijos nacionalinės mokslų akademijos Istorijos institutas, Minskas) ir daugelis kitų. Visi pranešimai bus sinchroniškai verčiami į lietuvių ir vokiečių kalbas.

Tarptautinę konferenciją „Vieno valdovo ištikimi pavaldiniai...“: Lietuva ir Saksonija valdant Vetinams“ organizuoja Valdovų rūmų muziejus kartu su Dresdeno valstybiniais meno rinkiniais (Vokietija), Vilniaus universiteto Istorijos fakultetu ir Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijos skyriumi. Konferencijos partneris – Lenkijos institutas Vilniuje.

KONFERENCIJOS PROGRAMA (spausti čia)

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dienos stovyklos vaikams – įsimintiniausioms vaikų vasaros akimirkoms!

20240710

Muziejus – puiki vieta praleisti laiką smalsiems ir gudriems bendraminčiams. Valdovų rūmų muziejaus edukatoriai pakvietė būsimų antrų–penktų klasių mokinius į penkių dienų pažintinę kelionę po Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriją – dienos stovyklas vaikams „Karūnos akademija“. Padedant Valdovų rūmų muziejaus darbuotojams (archeologams, restauratoriams, istorikams, genealogijos, heraldikos ir kitų paslaptingų sričių specialistams), vaikai supažindinami su Lietuvos didžiaisiais kunigaikščiais. 

Plačiau

Per vasaros kaitrą Jus atgaivins muziejus!

20240710

Primename, kad lauke tvyrant pavojingiems karščiams Valdovų rūmų muziejuje visada rasite atgaivą: čia palaikoma 20-ties laipsnių temperatūra, dėl eksponatų saugumo kuriamas mikroklimatas yra malonus ir žmogui. Artimiausiomis dienomis meteorologų teigimu, oro temperatūra Vilniuje kils virš 30-ties laipsnių, todėl, jei anksčiau planavote užsukti į Valdovų rūmų muziejų, bet nespėjote to padaryti, dabar – puiki proga susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės kultūros istorija, paveldu.

Plačiau

Praėjusią savaitę į muziejų ėjo tūkstančiai žmonių

20240710

Praėjusią savaitę muziejuje būta per 10 tūkstančių apsilankymų, renginiuose, kurie vyko Valdovų rūmų muziejaus kiemuose, ar tik šiaip užsukusiųjų apsižvalgyti, susipažinti su čia esančiais atminties ženklais atėjo 40 tūkstančių žmonių. Muziejaus Archeologijos ir Atkurtų interjerų maršrutuose bei Didžiajame kieme vyko Dainų šventės Teatro diena, o Liepos 6-ąją lankytojų laukė nemokamos ekskursijos, kūrybiniai užsiėmimai, paskaitos ir filmų peržiūros.

Plačiau

Publikuota: 2017-05-22 16:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika