Senosios muzikos gerbėjams dovanojamas jau trečiasis tarptautinis Marco Scacchi senosios muzikos festivalis

Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai senosios muzikos gerbėjus kviečia į tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį, vyksiantį 2017 m. gegužės 25–31 dienomis. Tradicija tampanti trečią kartą Lietuvoje rengiama senosios muzikos šventė klausytojams dovanos tris įspūdingus renginius.

Šio festivalio idėja į Valdovų rūmų muziejų atkeliavo iš Italijos, kur jau daugiau kaip 15 metų Galėzės miesto muziejus ir kultūros centras kasmet rengia šiam kompozitoriui dedikuotą festivalį. Glaudžiai bendradarbiauti su šio festivalio rengėjais ir Lietuvos publikai dovanoti įspūdingus senosios muzikos koncertus nuspręsta neatsitiktinai: Romoje gimęs pasaulietinės ir religinės muzikos kūrėjas M. Scacchi ilgą laiką dirbo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje Vilniuje.

Gegužės 25 d. 19.00 val. festivalį pradės koncertas „Ex Libris Gustav Düben, Anno 1641 KLAVYRINIAI DIALOGAI MARCO SCACCHI LAIKAIS“. Jame amerikiečių klavesinininkas Gilbertas Martinezas atskleis dviejuose šaltiniuose – Gustavo Dübeno tabulatūroje, saugomoje Upsalos universiteto bibliotekoje (Švedija), ir Gabrielio Voigtländerio tabulatūroje, saugomoje Danijos karališkojoje bibliotekoje – slypinčius muzikos lobius. Koncerto programoje skambės muzika iš šių dviejų rankraščių. Tai Paulo Sieferto, Felicės Anerio, Melchioro Schildto ir Heinricho Scheidemanno kūriniai. Juos papildys Girolamo Frescobaldi, Williamo Byrdo ir nežinomų autorių kūriniai iš kitų Švedijos ir Danijos muzikinių šaltinių.

Festivalio įkarštyje, gegužės 30 d., 19.00 val. senosios muzikos gerbėjams bus pristatyta meilės džiaugsmus ir kančias apdainuojanti programa „Per te, Amor MEILĖS ARIJOS MARCO SCACCHI LAIKAIS“. Šią programą atliks tarptautinis ansamblis „Morgaine“, kurio sumanytojai Alina Rotaru ir Darius Stabinskas, susibūrė siekdamas pristatyti Europos muzikinį paveldą Lietuvoje, taip pat skleisti negausų XVI–XVII a. mūsų kraštų muzikinį palikimą Europos koncertų salėse ir festivaliuose.

Vakaro metu bus pristatyta su mūsų valdovais ryšius palaikiusių kompozitorių muziką. Tarp jų – Klaudijus Monteverdis (Claudio Monteverdi), kurio 450-ies metų jubiliejų šiemet švenčiame, rūmų smuikininkas ir kapelmeisteris Markas Skakis (Marco Scacchi), vargonininkas Tarkvinijus Merula (Tarquinio Merula). Džirolamo Kapsbergerio (Girolamo Kapsberger) ir Stefano Landžio (Stefano Landi) sukurta muzikinė drama „Karalaičio Vladislovo pergalė Valachijoje“ (La vittoria del Principe Ladislao in Valachia) buvo parodyta 1625 m. sausį puotoje Romoje, kuri buvo iškelta švenčiant karalaičio pergalę mūšyje prieš Osmanų imperiją. Taip pat skambės M. Skakio mokinių – Adamo Dresės (Adam Drese), Andželo Berardžio (Angelo Berardi) – ir kitų autorių kūriniai.

Trečią kartą rengiamą tarptautinį Marco Scacchi senosios muzikos festivalį užbaigs ansamblis „ArtiCoolAzione“ (Italija). Gegužės 31 d. 18.00 val. vyksiančiame koncerte „Frangi Cupido i Dardi NEAPOLIETIŠKOS ARIJOS ALTUI IR BASSO CONTINUO“ skambės iki šiandien nepublikuotų Leonardo Leo (1694–1744), Leonardo Vinci (1690–1730) ir Adolfo Hasse (1699–1783) kantatų rinkinys, atspindintis XVIII a. pradžios Neapolio muzikinį pasaulį ir nukeliantis į išskirtinio stiliaus kamerinės kantatos, atliekamos pritariant concertato instrumentu, laikus.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2017-05-19 09:11 Atnaujinta: 2018-01-18 16:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika