Savaitgalį Valdovų rūmuose atgims Barboros Radvilaitės legenda

Gražiausią ir romantiškiausią pavasario mėnesį Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai siūlo prisiminti vieną didžiausių ir legendomis labiausiai apipintų meilės istorijų, kurios epicentre – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didikė, Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė Barbora Radvilaitė. Šia proga 2015 m. gegužės 9 d., šeštadienį, Valdovų rūmų muziejų lankytojų laukia speciali renginių programa.

„Istorijoje yra daug asmenybių, kurios tautos atmintyje išlieka ilgus šimtmečius. Viena jų – Lenkijos karalienė ir Lietuvos didžioji kunigaikštienė Barbora Radvilaitė, savo žavesiu ir grožiu ne tik pakerėjusi Lietuvos ir Lenkijos valdovą Žygimantą Augustą, bet ir įkvėpusi ištisas kartas kūrėjų literatūros, dailės, šokio, teatro ir kitokiems šedevrams. Prisimindami šią asmenybę, tikimės, kad mūsų renginiuose atskleisti istoriniai kontekstai leis pajusti Barboros Radvilaitės epochos dvasią, prisiminti legendinę meilės istoriją ir sužinoti daugiau istorinių faktų apie mūsų valdovus“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus renginių koordinatorė Eglė Belozaraitė.

Šį šeštadienį į Valdovų rūmų muziejų atvykę lankytojai nusikels kelis šimtmečius į praeitį. Muziejaus darbo laiku Lankytojų vestibiulyje visų lauks nemokamos atviros edukacinės dirbtuvės, jose bus galima pasigaminti popierinę Barboros Radvilaitės lėlę.

Norintieji pagausinti istorijos žinias laukiami Lankytojų vestibiulio auditorijoje – ten bus skaitomos nemokamos paskaitos: nuo 12 val. antropologas prof. dr. Rimantas Jankauskas pasakos apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės elito sveikatą bei Barboros Radvilaitės ir jos aplinkos atvejį, o 13.30 val. istorikė dr. Nelija Kostinienė pristatys ir kitas su Radvilų gimine susijusias ryškias to laikmečio moteris, apie kurias kalbėjo kaimynų dvaruose ir Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose.

Po nemokamų viešų paskaitų lankytojų lauks ir teminė ekskursija – 15 val. visi, įsigiję bilietą į muziejų, galės dalyvauti nemokamoje dr. N. Kostinienės ekskursijoje „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės moterys“. 16 val. visi vėl bus kviečiami į Lankytojų vestibiulio auditoriją, į nemokamą režisierės Ramunės Rakauskaitės istorinio filmo „Radviliada“ peržiūrą. Į programos baigiamuosius renginius būtina išankstinė registracija.

Šį savaitgalį susipažinti su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės didike Barbora Radvilaite Valdovų rūmų muziejaus lankytojai kviečiami neatsitiktinai – gegužės 8 d. sukanka 464 metai, kai tragiška šios valdovės mirtis nutraukė meilės saitus su Lietuvos didžiuoju kunigaikščiu ir Lenkijos karaliumi Žygimantu Augustu. Prieš mirdama Vavelyje (Lenkija) ant mylimojo rankų, Barbora Radvilaitė paprašė išpildyti paskutinį savo norą – būti palaidota Vilniuje, nes ten ji sutiko savo gyvenimo meilę. Apie tai byloja ir karste įdėta sidabrinė lentelė su įrašu: „... Mirė be laiko, bet jeigu ji ir būtų senyvo amžiaus, Augustas kalbėtų, kad mirė be laiko...“

Daugiau informacijos apie renginių programą rasite čia

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Istorinio šokio dieną po Valdovų rūmus – galjardos ritmu

20240411

Šių dienų medicina žodžiu „chorėja“ įvardija staigius, nevalingus, betikslius judesius, atsirandančius dėl centrinės nervų sistemos pažeidimo. Tačiau XIV–XVII a. chorėja buvo populiarus Europos šokis. Sakoma, kad šis šokis (gr. choreia – „ratelis“, „šokis“) nebuvo toks nekaltas, kaip atrodo iš pradžių. Rašytiniuose šaltiniuose nuo Viduramžių minima, kaip grupė žmonių (kartais tūkstančiai vienu metu) imdavo šokti ir judėdavo tol, kol apalpdavo nuo išsekimo, o kartais net mirdavo. Šokantys žmonės atrodė nesąmoningi ir savęs nekontroliuojantys. Minias įtraukiantis socialinis reiškinys vadintas epidemine chorėja, choreomanija arba tiesiog šokio maru.

Plačiau

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejus pasipuošė Ukrainos vėliava. Palaikymo akcija – karo sąlygomis dirbantiems muziejininkams

20240415

Pasaulinę meno dieną Valdovų rūmų muziejaus fasadą papuošė Ukrainos vėliava – taip muziejus skelbia palaikantis maskolių sukurstyto grobikiško karo siaubiamos Ukrainos muziejininkus ir menininkus, šalį, kurioje šiandien nuo žvėriškų naikinimo atakų slepiami visos Europos kultūros paveldo turtai ir su Lietuvos Didžiąja Kunigaikštyste susiję artefaktai.

Plačiau

Publikuota: 2015-05-05 14:06 Atnaujinta: 2015-05-06 12:06
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika