Valdovų rūmų muziejaus paroda tapo Baltijos ir Šiaurės bei Višegrado šalių ministrų susitikimo akcentu

2014 m. kovo 6–7 d. Narvoje (Estija) vykusiame Šiaurės ir Baltijos valstybių bendradarbiavimo (NB8) ir Višegrado šalių užsienio reikalų ministrų susitikime buvo atidaryta tarptautinė kilnojamoji paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“, kurioje dviem kalbom – rusų ir anglų – pristatomas išskirtinis šio Europos regiono paminklas – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai. Parodos stenduose lankytojai gali susipažinti su rūmų raida, tyrimais, unikaliais radiniais ir sukauptomis muziejinėmis vertybėmis, iš viso pasaulio surinkta lituanistine ikonografija, ypatingu rezidencijos atkūrimo projektu bei Lietuvos istorija Vidurio, Rytų ir Šiaurės Europos praeities kontekste.

„Džiugu, kad, apkeliavusi keletą Europos šalių ir daugelį Lietuvos miestų, ši įspūdinga paroda tapo ir vienu svarbiausių aštuonių Šiaurės ir Baltijos, taip pat keturių Višegrado šalių diplomatinio susitikimo kultūrinių akcentų. Tam tikra prasme tai simboliška: nuo 1992 m. reguliariai plėtojami Baltijos ir Šiaurės šalių ryšiai istoriniuose šaltiniuose minimi jau ankstyvaisiais viduramžiais, tad daugybė šių ryšių akcentų atsispindi ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų istorijoje, kurią pasakoja paroda“, – teigia Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėja bei užsienio ryšių koordinatorė Daiva Mitrulevičiūtė.

Narvos pilyje atidaromoje parodoje rusų ir anglų kalbomis pristatomi iš viso 33 gausiai iliustruoti stendai, kuriuose pasakojama apie Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų raidą visos valstybės ir Europos regiono kontekste, apibūdinami reikšmingi istoriniai įvykiai, rodoma lituanistinė ikonografinė medžiaga, įvairios autentiškų radinių grupės ir kitų muziejinių vertybių kolekcijos, išskirtinis rūmų atkūrimo projektas ir esamų bei būsimų ekspozicijų koncepcija. Ši paroda puikiai iliustruoja šiuolaikinės Lietuvos muziejininkystės viziją, įgyvendinamus projektus ir ateities strategijas kultūros paveldo išsaugojimo, puoselėjimo ir aktualinimo kontekste.

Tarptautinę kilnojamąją parodą „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“ oficialiai atidarė Lietuvos ambasadorius Estijoje Neilas Tankevičius ir užsienio reikalų viceministras Andrius Krivas. Su paroda susipažino  Suomijos, Švedijos, Danijos, Norvegijos, Islandijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos ir Vengrijos užsienio reikalų ministrų ir viceministrų delegacijos. Parodos dalis anglų kalba (17 stendų) Narvos pilyje svečiuosis iki 2014 m. liepos 1 d., likusi dalis rusų kalba (16 stendų) – iki 2014 m. rugsėjo 15 d.

Pasak D. Mitrulevičiūtės, idėją ir iniciatyvą rengti tarptautinę kilnojamąją parodą „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“ Narvoje NB8 ir Višegrado šalių užsienio reikalų ministrų susitikimo kontekste parodė Lietuvos Respublikos ambasados Estijoje darbuotojai. „Ir neatsitiktinai: abi europinės dimensijos – Šiaurės ir Vidurio – Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorijoje visuomet buvo svarbios. Apie tai byloja daugybė istorijos faktų, susipynusių su Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos raida“, – sako ji.

Vienas tokių – Valdovų rūmų teritorijoje rasti ankstyviausi Lietuvoje mūrai, kuriuos statyti lietuviai išmoko neabejotinai iš Livonijos vokiečių (Livonijos ordino teritorija – šiandienė Latvija, Estija). XVI a. viduryje Vilniuje pasirašyta Livonijos pasidavimo Lietuvos Didžiajai Kunigaikštystei sutartis ir tik po Liublino unijos Livonija tapo bendra Lietuvos ir Lenkijos valda.

Valdovų rūmai liudija ir istorinius ryšius su Švedija, Suomija bei kitomis Šiaurės šalimis. Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijoje 1562 m. vyko Suomijos kunigaikščio Jono Vazos ir Kotrynos Jogailaitės tuoktuvės, o netrukus po to jie buvo vainikuoti Švedijos karaliais. Ši santuoka Vazų dinastijai atvėrė kelią į Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio sostą, o viena dinastijos šaka Lietuvą ir Lenkiją valdė 80 metų. Per šį laiką Lietuvoje paplito barokas, buvo statomos pirmosios operos, o Valdovų rūmai tapo vienu svarbiausių regiono ne tik kultūros, bet ir politikos centrų.

XVII a. iš Švedijos į Lietuvą buvo plukdomi akmenys rūmų statybai, o į Švediją – javai ir linai. Taip pat žinoma, kad XVII a. pradžioje Danijos karalius Kristijonas IV išdavė specialų leidimą jūra iš įvairių Europos kraštų gabenti smiltainį, kalkakmenį ir marmurą rūmams statyti, o jo sūnus Kristijonas Valdemaras su specialiu vizitu lankėsi pas Lietuvos valdovus Vilniuje, rūmuose buvo priimtas keliose audiencijose.

Vidurio Europos istorinių ryšių su Valdovų rūmais dimensija plačiausiai atsiveria per Gediminaičių-Jogailaičių dinastijos istoriją. XV a. I p. šios dinastijos atstovas Vladislovas Varnietis tapo Vengrijos karaliumi, o XV a. pabaigoje–XVI a. pradžioje du Jogailaičiai – Vladislovas ir Liudvikas – buvo Vengrijos (tuo metu – ir Slovakijos) bei Čekijos karaliai. Lietuvos ir Lenkijos santykiai nuolat kryžiavosi Valdovų rūmuose nuo pat XIV a. pabaigos: bendri valdovai čia rezidavo, sprendė viso regiono problemas, priimdavo Europos ir net Azijos (Persijos, Turkijos) pasiuntinius, rengė karines kampanijas, kaupė meno rinkinius.

Su Lenkija, Čekija, Vengrija susijusi ir Lietuvos gotikos, renesanso bei baroko stilių raida, taip pat daugybė švietimo ir mokslo dalykų.

„Visų istorinių ryšių, bylojančių apie nenutrūkstamą NB8 bei Višegrado šalių bendradarbiavimą bei partnerystę, vienu ypu, ko gero, neįmanoma išvardyti. Tačiau neabejoju, kad šioje parodoje kiekvienas ras ką nors nauja, savita, artima sau ir tai taps smagiu istoriniu atradimu“, – neabejoja Valdovų rūmų muziejaus Užsienio ryšių ir parodų skyriaus vedėja bei užsienio ryšių koordinatorė.

Beje, verta paminėti, kad 2009 m. simboliniame atkurtų, bet iki galo neįrengtų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų atidarymo renginyje (švenčiant Lietuvos tūkstantmetį) dalyvavo Švedijos, Danijos ir Norvegijos monarchai, Suomijos, Islandijos, Latvijos, Estijos, Lenkijos valstybių vadovai. Taip buvo pabrėžtas tradicinių istorinių ryšių gyvybingumas šiandien.

Kasmet atnaujinama tarptautinė kilnojamoji paroda „Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai ir jų atkūrimas“ po įvairias pasaulio šalis keliauja jau daug metų. Susipažinti su ja jau turėjo galimybę Minsko (Baltarusija), Biskupino, Krokuvos, Ščecino, Varšuvos ir Vroclavo (Lenkija), Sankt Peterburgo (Rusija), Talino (Estija) ir daugelio Lietuvos miestų gyventojai. Iki šiol paroda vienoje ekspozicijoje buvo rengiama tik viena užsienio kalba (lietuvių, lenkų, rusų arba anglų). Narvos pilyje pirmą kartą paroda parengta dviem užsienio kalbomis.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Publikuota: 2014-03-06 15:36 Atnaujinta: 2014-03-10 09:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika