Valdovų rūmų muziejuje viešėjo Danijos princas Frederikas

Lietuvoje viešintis Danijos karališkojo sosto įpėdinis princas Frederikas šiandien apsilankė Valdovų rūmuose, kur jo garbei buvo surengta iškilminga vakarienė kartu su Lietuvos Respublikos Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi, Danijos aplinkos apsaugos, energetikos ir statybos ministru Martinu Lidegardu (Martin Lidegaard), kitais aukštais pareigūnais ir verslininkais. Per pastaruosius 400 šimtus metų tai antras Danijos princas ir trečias šios šalies karališkosios šeimos atstovas, viešintis Valdovų rūmuose.
 
„Nuo pirmojo Danijos princo apsilankymo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje praėjo bemaž 400 metų, o ši graži abiejų šalių vadovų bendravimo tradicija tęsiasi iki šiol ir ji toliau plėtojama: tai patvirtina prieš kelerius metus įvykęs Danijos karalienės Margaretės II, o šiandien – ir princo Frederiko apsilankymas atkurtuose Valdovų rūmuose“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.
 
Danijos princo vizito metu prisimintos istorinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Danijos Karalystės sąsajos. Istoriniai šaltiniai liudija, kad 1643 m. gruodžio 9 d. į Vilnių buvo atvykęs princas Valdemaras Kristijonas (Valdemar Christian), Danijos karaliaus Kristijono IV (Christian IV) sūnus. Čia jis buvo iškilmingai priimtas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūmuose, taip pat jo garbei surengtas asmeninis priėmimas, kuriame dalyvavo ir karalienė bei didžioji kunigaikštienė Cecilija Renata Habsburgaitė (Cecilia Renata Habsburg).
 
Baigiantis kelių dienų vizitui, Danijos princas Valdemaras Kristijonas dalyvavo ir medžioklėje netoli Verkių. Yra išlikę duomenų, kad šios medžioklės metu lokys grybštelėjo svečio žirgui koją taip, kad šis net pašoko. Tačiau netrukus lokys buvo sugautas.
 
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus dr. V. Dolinsko teigimu, jau anksčiau buvo planuojama įamžinti XVII a. įvykusį Danijos princo Valdemaro Kristijono vizitą Valdovų rūmuose jo portreto kopiją pakabinant vienoje iš trečiame muziejaus aukšte esančių menių. Mat Valdovų rūmuose jų klestėjimo epochoje (XVI a.–XVII a. pirma pusė) yra buvusi užsienio valstybių valdančiųjų asmenų portretų galerija. Neatmetama galimybė tai padaryti vienoje iš antikamerų, kurioje šiandien lankėsi ir vakarieniavo Danijos princas Frederikas. Taip būtų pagerbta ir 2009 m. liepos 6 d. atkurtų, bet iki galo neįrengtų Valdovų rūmų simbolinio atidarymo ceremonijoje dalyvavusi Danijos karalienė Margaretė II (Margrethe II).
 
Apie Lietuvos ir Danijos ryšius byloja ne tik čia lankęsi valdovai, bet ir rūmų statybai naudotos medžiagos – yra žinoma, kad XVII a. pradžioje, norint nusipirkti ir jūra iš įvairių Europos kraštų parsigabenti smiltainio, kalkakmenio bei marmuro rūmų statybai, reikėjo gauti Danijos karaliaus Kristijono IV leidimą. Todėl Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Vaza susirašinėjo su šiuo Danijos valdovu, o akmenį turėjo nupirkti tam specialiai pasamdytas Vilhelmas Martensas (Wilhelm Martens), kilęs iš Nyderlandų. 1614 m. jam buvo įteiktas rekomendacinis laiškas, adresuotas Danijos karaliui Kristijonui, o 1618 m. V. Martensas, gavęs Danijos valdovo rekomendacijas, vyko į Gotlandą pirkti smiltainio. Atkuriant Valdovų rūmus, Gotlando smiltainio kasyklos jau buvo nebenaudojamos, tačiau jas valdanti Švedija sudarė visas sąlygas, kad atkūrimo darbams būtų panaudotas būtent šių kasyklų smiltainis.
 
Tęsdamas ir plėtodamas Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimą, Valdovų rūmų muziejus mezga ryšius ir su šios šalies kultūros institucijomis. Itin glaudžius santykius palaiko su Danijos Rosenborgo karališkosios pilies muziejumi. Jo direktorius Nylsas Knutas Lybgotas (Niels-Knud Liebgott) 2004 m. yra lankęsis Lietuvoje, čia dalijosi patirtimi, taip pat skaitė viešą pranešimą „Rosenborgo pilis: nuo karališkosios rezidencijos iki šiuolaikinio muziejaus (istorija ir vadyba)“, buvo oficialus Valdovų rūmų atkūrimo konsultantas. Ateityje, bendradarbiaujant su šiuo muziejumi, Valdovų rūmuose planuojama surengti tarptautinę parodą „Istorinio sidabro kolekcija iš Danijos Rosenborgo karališkosios rezidencijos rinkinių“, vykdyti kitus bendrus muziejinius projektus. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Operos gimtadienyje – garsų žemėlapiai ir muzikinės kelionės

20240906

Prisimindamas 1636 m. Vilniuje pastatytą operą „Elenos pagrobimas“ ir taip švęsdamas operos gimtadienį Lietuvoje, Valdovų rūmų muziejus jau dvyliktą kartą miestiečius ir sostinės svečius kviečia rudens kultūros renginių sezoną pradėti su operos žanru. Pačių mažiausiųjų lauks Šv. Cecilijos festivalio atidarymas ir edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymas-koncertas. Vilniečiai ir miesto svečiai kviečiami dalyvauti muzikiniame pasivaikščiojime istoriniais operos keliais, o šio žanro gurmanams siūloma pasiklausyti vienos ankstyvųjų Volfgango Amadėjaus Mocarto (Wolfgang Amadeus Mozart) operų „Karalius piemuo“ koncertinio atlikimo. Taip pat Valdovų rūmuose bus galima stebėti istorinės operos įrašą iš Versalio rūmų.

Plačiau

Parodos įspūdžiai nuguls lankytojų kuriamuose grafikos lakštuose

20240821

Valdovų rūmų muziejus tęsia tradiciją kviesti į išskirtinius kūrybinius užsiėmimus. Neseniai muziejaus edukatorių gretas papildžiusi grafikos menininkė Saulė Matulevičiūtė rengia linoraižinio dirbtuves „Kontekstų pasaulio kūrimas“. Jose apsilankę žmonės kurs savo grafikos kūrinį, patys pasirinkdami temą, spalvą, ir namo grįš su autoriniu grafikos darbu rankose, o gal net su keliais. Menininkės teigimu, kūrybinės dirbtuvės skirtos mėgėjams, praktikuojantiems entuziastams, meno mokyklų ir meno krypčių studentams, senjorams.

Plačiau

Medžioklės diena Valdovų rūmuose

20240909

Valdovų rūmų muziejus rugsėjo 15-ąją kviečia visus kartu prisiminti neatsiejamą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės švenčių ir ceremonijų dalį – Medžioklės dieną. Jos metu laukia šeimoms su vaikais skirtos edukacijos, mokslininkų pokalbis-diskusija apie medžioklę valdovo dvare bei Lietuvos medžiotojų draugijos rengiamos pramogos muziejaus prieigose.

Plačiau

Publikuota: 2013-10-09 21:26 Atnaujinta: 2013-11-02 11:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika