Valdovų rūmų muziejuje viešėjo Danijos princas Frederikas

Lietuvoje viešintis Danijos karališkojo sosto įpėdinis princas Frederikas šiandien apsilankė Valdovų rūmuose, kur jo garbei buvo surengta iškilminga vakarienė kartu su Lietuvos Respublikos Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi, Danijos aplinkos apsaugos, energetikos ir statybos ministru Martinu Lidegardu (Martin Lidegaard), kitais aukštais pareigūnais ir verslininkais. Per pastaruosius 400 šimtus metų tai antras Danijos princas ir trečias šios šalies karališkosios šeimos atstovas, viešintis Valdovų rūmuose.
 
„Nuo pirmojo Danijos princo apsilankymo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmuose Vilniuje praėjo bemaž 400 metų, o ši graži abiejų šalių vadovų bendravimo tradicija tęsiasi iki šiol ir ji toliau plėtojama: tai patvirtina prieš kelerius metus įvykęs Danijos karalienės Margaretės II, o šiandien – ir princo Frederiko apsilankymas atkurtuose Valdovų rūmuose“, – sako Valdovų rūmų muziejaus direktorius dr. Vydas Dolinskas.
 
Danijos princo vizito metu prisimintos istorinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Danijos Karalystės sąsajos. Istoriniai šaltiniai liudija, kad 1643 m. gruodžio 9 d. į Vilnių buvo atvykęs princas Valdemaras Kristijonas (Valdemar Christian), Danijos karaliaus Kristijono IV (Christian IV) sūnus. Čia jis buvo iškilmingai priimtas Lenkijos karaliaus ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vladislovo Vazos rūmuose, taip pat jo garbei surengtas asmeninis priėmimas, kuriame dalyvavo ir karalienė bei didžioji kunigaikštienė Cecilija Renata Habsburgaitė (Cecilia Renata Habsburg).
 
Baigiantis kelių dienų vizitui, Danijos princas Valdemaras Kristijonas dalyvavo ir medžioklėje netoli Verkių. Yra išlikę duomenų, kad šios medžioklės metu lokys grybštelėjo svečio žirgui koją taip, kad šis net pašoko. Tačiau netrukus lokys buvo sugautas.
 
Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų direktoriaus dr. V. Dolinsko teigimu, jau anksčiau buvo planuojama įamžinti XVII a. įvykusį Danijos princo Valdemaro Kristijono vizitą Valdovų rūmuose jo portreto kopiją pakabinant vienoje iš trečiame muziejaus aukšte esančių menių. Mat Valdovų rūmuose jų klestėjimo epochoje (XVI a.–XVII a. pirma pusė) yra buvusi užsienio valstybių valdančiųjų asmenų portretų galerija. Neatmetama galimybė tai padaryti vienoje iš antikamerų, kurioje šiandien lankėsi ir vakarieniavo Danijos princas Frederikas. Taip būtų pagerbta ir 2009 m. liepos 6 d. atkurtų, bet iki galo neįrengtų Valdovų rūmų simbolinio atidarymo ceremonijoje dalyvavusi Danijos karalienė Margaretė II (Margrethe II).
 
Apie Lietuvos ir Danijos ryšius byloja ne tik čia lankęsi valdovai, bet ir rūmų statybai naudotos medžiagos – yra žinoma, kad XVII a. pradžioje, norint nusipirkti ir jūra iš įvairių Europos kraštų parsigabenti smiltainio, kalkakmenio bei marmuro rūmų statybai, reikėjo gauti Danijos karaliaus Kristijono IV leidimą. Todėl Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Vaza susirašinėjo su šiuo Danijos valdovu, o akmenį turėjo nupirkti tam specialiai pasamdytas Vilhelmas Martensas (Wilhelm Martens), kilęs iš Nyderlandų. 1614 m. jam buvo įteiktas rekomendacinis laiškas, adresuotas Danijos karaliui Kristijonui, o 1618 m. V. Martensas, gavęs Danijos valdovo rekomendacijas, vyko į Gotlandą pirkti smiltainio. Atkuriant Valdovų rūmus, Gotlando smiltainio kasyklos jau buvo nebenaudojamos, tačiau jas valdanti Švedija sudarė visas sąlygas, kad atkūrimo darbams būtų panaudotas būtent šių kasyklų smiltainis.
 
Tęsdamas ir plėtodamas Lietuvos ir Danijos bendradarbiavimą, Valdovų rūmų muziejus mezga ryšius ir su šios šalies kultūros institucijomis. Itin glaudžius santykius palaiko su Danijos Rosenborgo karališkosios pilies muziejumi. Jo direktorius Nylsas Knutas Lybgotas (Niels-Knud Liebgott) 2004 m. yra lankęsis Lietuvoje, čia dalijosi patirtimi, taip pat skaitė viešą pranešimą „Rosenborgo pilis: nuo karališkosios rezidencijos iki šiuolaikinio muziejaus (istorija ir vadyba)“, buvo oficialus Valdovų rūmų atkūrimo konsultantas. Ateityje, bendradarbiaujant su šiuo muziejumi, Valdovų rūmuose planuojama surengti tarptautinę parodą „Istorinio sidabro kolekcija iš Danijos Rosenborgo karališkosios rezidencijos rinkinių“, vykdyti kitus bendrus muziejinius projektus. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Publikuota: 2013-10-09 21:26 Atnaujinta: 2013-11-02 11:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika