Valdovų rūmų muziejui padovanotas šv. Kazimiero bareljefas

Minint Lietuvos globėjo šv. Kazimiero 555–ąsias gimimo metines, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai sulaukė dovanų – Šv. Kazimiero ordinas perdavė saugoti skulptoriaus Petro Henriko Garškos padarytą šv. Kazimiero bareljefą.
 
„Šv. Kazimieras – tai doros, pasišventimo, teisingumo simbolis. Šios vertybės aktualios ir šiandien“, – perduodamas šią dovaną Valdovų rūmų muziejaus direktoriui dr. Vydui Dolinskui, pabrėžė Šv. Kazimiero ordino magistras Henrikas Armoška-Eismontas.
 
Įteikti tokią dovaną Valdovų rūmų muziejui nuspręsta neatsitiktinai – yra žinoma, kad Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio (1427–1492) ir Austrijos kunigaikštytės Elžbietos Habsburgaitės sūnus šv. Kazimieras gyveno Vilniaus Žemutinėje pilyje. 
 
Čia jis rūpinosi vargšais, buvo dosnus bažnyčioms ir vienuolynams, mėgo tylią maldą vienatvėje. Ikonografiniuose šaltiniuose yra išlikusių pasakojimų, kaip šv. Kazimieras iš valdovų rezidencijos eidavo naktį melstis prie uždarų katedros durų ir besimelsdamas prie jų užmigdavo.
 
„Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose, ypač patalpoje, kuri veda į Šv. Kazimiero koplyčią, šis šventasis yra įamžintas ir atspindėtas. Esu įsitikinęs, kad šiandien mums įteikta dovana – šv. Kazimiero bareljefas – čia tikrai atras deramą vietą“, – teigė dr. V. Dolinskas.
 
Kasmet minėdamas šv. Kazimiero gimimo metines, Lietuvoje veikiantis Šv. Kazimiero ordinas jau kelerius metus iš eilės vykdo orginalią programą. Tai skulptoriaus P. H. Garškos sukurto šv. Kazimiero marmurinio bareljefo kelionė. Bareljefas padovanotas su šv. Kazimiero vardu susijusiam Venesuelos Šv. Kazimiero miestui, Lenkijos Seinų lietuvių bendruomenei, Italijos sostinėje Romoje veikiančios Šv. Kazimiero kolegijos, taip pat Vienos, Gardino kultūros ir mokslo bendrijoms bei kt.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Simonas Čechavičius. Baroko meistras Pidhirciuose

20250612

Valdovų rūmų muziejus pristato vieną žymiausių Abiejų Tautų Respublikos Baroko epochos dailininkų – Simoną Čechavičių (Szymon Czechowicz, 1689–1775). Lenkijoje gimęs, Italijoje tapybos mokęsis S. Čechavičius išgarsėjo kaip religinės dailės kūrėjas, buvo kviečiamas tapyti Lenkijoje, Lietuvoje, dabartinės Ukrainos, Baltarusios miestuose, kurie anuomet priklausė Abiejų Tautų Respublikai. Išlikusias meistro drobes šiandien kiekviena valstybė saugo kaip savo dailės aukso fondą.

Plačiau

Parodoje – ir trapaus gobeleno restauravimo paslaptys

20250530

Valdovų rūmų muziejus birželio 1 ir 2 dienomis nedirbs, tačiau jau nuo birželio 3-iosios atveria duris vasaros sezonui – dirbs ilgiau ir parengęs staigmenų lauks lankytojų. Nuolatinėje ekspozicijoje visuomenei bus pristatyta naujausia muziejaus sėkmės istorija – restauruotas, kaip manoma, XVIII a. viduryje Obiusono karališkojoje manufaktūroje, Prancūzijoje, sukurtas gobelenas „Sabinių pagrobimas“. Šis nuostabaus grožio kūrinys buvo ilgai restauruotas ir jo restauravimo istorija tapo svarbia ekspozicijos dalimi. O Valdovų rūmų muziejaus lankytojams nuo šiol suteikiama galimybė iš arti pažinti gobeleno istoriją, jo restauravimo etapus ir restauratoriaus profesijos subtilybes.

Plačiau

Valdovų rūmų muziejaus programa „Europos ženklai Lietuvoje: Barokas“

20250526

Nuo balandžio 18 d. iki rugsėjo 27 d. visoje Lietuvoje vyks gausybė renginių: koncertai, paskaitos, ekskursijos, parodos, virtualios iniciatyvos ir gyvi susitikimai. Kaip ir praėjusiais metais, daugybe įdomių paskaitų, renginių skirtingose Lietuvos vietose lankytojus džiugins Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų mokslininkai.

Plačiau

Publikuota: 2013-10-05 19:09 Atnaujinta: 2013-10-07 10:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika