Valdovų rūmų muziejui padovanotas šv. Kazimiero bareljefas

Minint Lietuvos globėjo šv. Kazimiero 555–ąsias gimimo metines, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai sulaukė dovanų – Šv. Kazimiero ordinas perdavė saugoti skulptoriaus Petro Henriko Garškos padarytą šv. Kazimiero bareljefą.
 
„Šv. Kazimieras – tai doros, pasišventimo, teisingumo simbolis. Šios vertybės aktualios ir šiandien“, – perduodamas šią dovaną Valdovų rūmų muziejaus direktoriui dr. Vydui Dolinskui, pabrėžė Šv. Kazimiero ordino magistras Henrikas Armoška-Eismontas.
 
Įteikti tokią dovaną Valdovų rūmų muziejui nuspręsta neatsitiktinai – yra žinoma, kad Lietuvos ir Lenkijos karaliaus Kazimiero Jogailaičio (1427–1492) ir Austrijos kunigaikštytės Elžbietos Habsburgaitės sūnus šv. Kazimieras gyveno Vilniaus Žemutinėje pilyje. 
 
Čia jis rūpinosi vargšais, buvo dosnus bažnyčioms ir vienuolynams, mėgo tylią maldą vienatvėje. Ikonografiniuose šaltiniuose yra išlikusių pasakojimų, kaip šv. Kazimieras iš valdovų rezidencijos eidavo naktį melstis prie uždarų katedros durų ir besimelsdamas prie jų užmigdavo.
 
„Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijose, ypač patalpoje, kuri veda į Šv. Kazimiero koplyčią, šis šventasis yra įamžintas ir atspindėtas. Esu įsitikinęs, kad šiandien mums įteikta dovana – šv. Kazimiero bareljefas – čia tikrai atras deramą vietą“, – teigė dr. V. Dolinskas.
 
Kasmet minėdamas šv. Kazimiero gimimo metines, Lietuvoje veikiantis Šv. Kazimiero ordinas jau kelerius metus iš eilės vykdo orginalią programą. Tai skulptoriaus P. H. Garškos sukurto šv. Kazimiero marmurinio bareljefo kelionė. Bareljefas padovanotas su šv. Kazimiero vardu susijusiam Venesuelos Šv. Kazimiero miestui, Lenkijos Seinų lietuvių bendruomenei, Italijos sostinėje Romoje veikiančios Šv. Kazimiero kolegijos, taip pat Vienos, Gardino kultūros ir mokslo bendrijoms bei kt.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

XV–XVIII a. graviūrų parodos atidarymas – jau čia pat!

20240620

Birželio 27 d. Valdovų rūmų muziejus pristatys parodą, kurioje išvysime žymiausių pasaulio dailininkų grafikos lakštus. Martino Šongauerio (Martin Schongauer), Piterio Breigelio Vyresniojo (Peter Brueghel de Oude), Albrechto Diurerio (Albrecht Dürer), Džovanio Jakopo Karaljo (Giovanni Jacopo Caraglio), Piterio Pauliaus Rubenso (Peter Paul Rubens), Bernardo Beloto (Bernardo Bellotto) grafikos darbai, sukurti XVI–XVIII a., dėl savo trapumo ir jautrumo aplinkai retai eksponuojami parodose.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2013-10-05 19:09 Atnaujinta: 2013-10-07 10:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika