Knygos sutiktuvėse – galimybė nemokamai pamatyti brangenybių skrynutę

Lietuvos istorijos institutas ir Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai pristato penktą „Lietuvos istorijos“ tomą „Veržli Naujųjų laikų pradžia. Lietuvos Didžioji Kunigaikštystė 1529–1588 metais“. Šia proga 2013 m. spalio 22 d., antradienį, 18.00 val. Valdovų rūmų muziejaus Lankytojų vestibiulio auditorijoje rengiamas knygos sutiktuvių vakaras. Jo dalyviai turės galimybę nemokamai aplankyti tarptautinę parodą „Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynutė. Šedevras iš Valstybinio Ermitažo rinkinių“ ir pasigrožėti eksponatu, kuris liudija mokslinėje studijoje nagrinėjamą istorinį laikotarpį.
 
„Džiaugiamės turėdami galimybę plačiajai visuomenei pristatyti kompetentingų tyrinėtojų, Lietuvos istorijos instituto mokslininkių prof. habil. dr. Jūratės Kiaupienės ir doc. habil. dr. Ingės Lukšaitės parengtą penktąjį „Lietuvos istorijos“ tomą, kuris vertas atidaus dėmesio, nes tai yra puiki Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės klestėjimo laikus apibendrinanti akademinė studija, taip pat ir dėl to, jog tai – naujas skvarbus žvilgsnis į šio laikotarpio valstybės ir visuomenės, kaip savito sociokultūrinio fenomeno, tapsmą ir raidą lyginamajame Europos istorijos diskurse“, – sako Valdovų rūmų direktoriaus pavaduotoja dr. Jolanta Karpavičienė.
 
Simboliška, kad šis, penktasis, „Lietuvos istorijos“ tomas pasirodė beveik kartu su į Valdovų rūmų muziejų iš Sankt Peterburgo Valstybinio Ermitažo atkeliavusia Jadvygos Jogailaitės brangenybių skrynute. Būtent dėl šios priežasties knygos pristatymas tapo vienu šios tarptautinės parodos renginių ciklo „XVI a. skrynutės lobiai“ akcentų.
 
Knygos pristatymo vakare dalyvaus ne tik šio „Lietuvos istorijos“ tomo autorės prof. habil. dr. Jūratė Kiaupienė bei doc. habil. dr. Ingė Lukšaitė, bet ir prof. habil. dr. Antanas Tyla, doc. dr. Jolanta Karpavičienė, dr. Rimantas Miknys, doc. dr. Saulius Žukas. Vakarą ves Lietuvos istorijos instituto Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Istorijos skyriaus vedėja dr. Ramunė Šmigelskytė-Stukienė.
 
„Penktasis „Lietuvos istorijos“ tomas atveria ištisą istorijos epochą, kurioje atsispindi XVI a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės raida. Ji aprašoma atskleidžiant santykį su kitų Europos kraštų, valstybių, visuomenių raida, siekiant parodyti, kad tuo laikotarpiu Lietuvos valstybės geopolitinėje erdvėje būta visos Europos kaitos ženklų, kurie liudijo protomodernios visuomenės kūrimąsi. Neabejoju, kad šios naujos istoriografijos įžvalgos, perteiktos patraukliai ir stilistiškai nepriekaištinga kalba, bus įdomios ne tik Lietuvos istorijos tyrinėtojams, bet ir ja besidomintiesiems. Ši studija liudija Lietuvos istorijos tyrinėjimų brandą, veria naujas linkmes istoriografijos plėtotei”, – teigia dr. J. Karpavičienė.
 
Akademinė knygų serija „Lietuvos istorija“ leidžiama pagal specialią Lietuvos istorijos instituto programą nuo 2004 metų. Iš viso yra 12 šios serijos tomų. Juose pateikiama Lietuvos istorijos nuo seniausių laikų iki šių dienų sintezė. Svarbiausia koncepcinė sintezės autorių kolektyvo išdiskutuota nuostata – atskleisti Lietuvos, kaip savito sociokultūrinio fenomeno, tapsmą ir raidą, rašyti procesų, o ne įvykių istoriją. Tokia koncepcinė sintezės orientacija suteikia galimybę parodyti, kaip klostėsi, transformavosi Lietuva, atskleisti šio istorinio laiko tėkmėje kitusio sociokultūrinio fenomeno raiškos būdus, formas, rezultatus, parodyti sukurtojo istorinio paveldo visumą Europos ir regiono istorijos kontekste. 
 
Tokia koncepcinė nuostata Lietuvos istoriografijoje yra nauja. Iki šiol parašytos ir paskelbtos Lietuvos istorijos sintezės buvo orientuotos visų pirma į Lietuvos valstybės ir lietuvių tautos istoriją. 
 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Speciali programa Europos muziejaus naktį – atversime Renesanso paslaptis

20240510

Europos muziejų naktį, 2024 m. gegužės 18-ąją, Valdovų rūmų muziejus kviečia panirti į Renesanso paslapčių naktį. Nuo 18.00 val. iki vidurnakčio muziejaus mokslininkai, gidai, edukatoriai ir kviestiniai tyrėjai dalysis žiniomis apie renesansinius rūmus, pasakos, kaip iš raudonų plytų pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencija tapo baltais, amžininkų lygintais su gulbe rūmais. Lankytojai išgirs istorijų apie XVI a. Jogailaičių dinastijos šeimų paslaptis.

Plačiau

Sustabdyta vaikystės akimirka

20240517

Nuo 2024 m. trečiąjį gegužės penktadienį minima Vaiko diena – šįmet tai gegužės 17-oji. Simboliška, kad kartą metuose kone visas mėnuo skiriamas šeimai: pirmasis gegužės sekmadienis – Motinos diena, trečiasis gegužės penktadienis – Vaiko diena, o pirmasis birželio sekmadienis – Tėvo diena. Vaikai yra valstybės ateitis, taigi šią dieną dėmesys pirmiausia krypsta į būsimus Lietuvos kūrėjus, atsakingą jų ugdymą, juk vaikystė ilgai netrunka.

Plačiau

Parfumerijos istorikė: vargu ar šiandien mus sužavėtų specialiai Barborai Radvilaitei kurti kvepalai

20240516

Europos muziejų naktį, gegužės 18 d., parfumerijos kultūros ir istorijos tyrinėtoja Eglė Bertašienė Valdovų rūmų muziejuje lankytojus ves per kvapų pasaulį. Ji papasakos, kuo kvepėjo valdovai ir didikai, taip pat jų rezidencijos Renesanso epochoje, žmonės turės galimybę pažinti medžiagas, kurios buvo įprastos gaminant įvairius aromatinius mišinius – tepalus, kvapiuosius vandenis, pomanderius. 

Plačiau

Publikuota: 2013-10-21 11:58 Atnaujinta: 2013-11-02 11:03
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika