Visuomenei pristatomas Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų lobynas

Kol vyksta Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos atkūrimo darbai, Valdovų rūmų muziejus iš nebūties prikelia ir į Lietuvą sugrąžina tai, kas buvo pamiršta, išgrobta, sunaikinta. Parodoje „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“, kuri vyksta Taikomosios dailės muziejaus patalpose, eksponuojama daugiau kaip tūkstantis unikalių archeologinių radinių ir istorinio interjero vertybių. Tai unikalūs kultūros paveldo prasme keramikos, akmens, medžio, odos, metalo, stiklo ir kiti dirbiniai, dažnai per stebuklą išlikę drėgname dirvožemyje. Pristatomos ir išskirtinės Gotikos, Renesanso bei Baroko epochų Europos taikomosios ir vaizduojamosios dailės vertybės – baldai, gobelenai, žemėlapiai, grafikos kūriniai, Lietuvos valdovų ir didikų portretai, ginklai, šarvai, kitos lituanistinės relikvijos. Atkūrus didžiųjų kunigaikščių rezidenciją, šios vertybės taps nuolatinės Valdovų rūmų ekspozicijos dalimi.

Vilniaus universiteto profesorius habil. dr. Albinas Kuncevičius, dalyvavęs Valdovų rūmų archeologiniuose tyrimuose, pažymi, kad radiniai, rasti kasinėjant rezidencijos teritoriją, yra unikalūs Lietuvos ir Europos istorinio paveldo kontekste. „Prieš pradedant archeologinius darbus Valdovų rūmų teritorijoje, nedaug žinojom apie Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės rūmų gyventojų kasdienybę. Istoriniai radiniai leidžia atkurti to laikmečio Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos stilių ir dvasią, suteikia žinių apie politinį, ekonominį, kultūrinį šalies gyvenimą,“ – teigia habil.dr. A. Kuncevičius.

Pasak dr. Vydo Dolinsko, paroda atspindi senosios Lietuvos valstybės istoriją, jos valdovų aplinkos prabangą bei kasdienybę, dvaro įtaką miesto, šalies ir Vidurio Rytų bei Šiaurės Europos raidai. Parodai atrinkti eksponatai liudija intensyvius mūsų šalies ir Europos kultūros bei meno ryšius Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rezidencijos Vilniuje klestėjimo laikais XIII–XVII a. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Naujoji Valdovų rūmų muziejaus partnerė – Marijampolės kolegija

20240916

Valdovų rūmų muziejus toliau stiprina ryšius su pedagogus rengiančiomis aukštosiomis mokyklomis. 2021 m. pasirašyta strateginio bendradarbiavimo sutartis su Vytauto Didžiojo universitetu, o šį rudenį nuspręsta bendradarbiauti ir su Marijampolės kolegija. Bendradarbiavimo sutartį pasirašė muziejaus vadovas dr. Vydas Dolinskas ir Marijampolės kolegijos l. e. p. direktorė Alė Murauskienė.

Plačiau

Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis kviečia pasinerti į muzikinį pasakų pasaulį

20240829

Keturioliktasis tarptautinis edukacinis Šv. Cecilijos senosios muzikos festivalis Nacionaliniame muziejuje Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmuose kviečia šeimas su vaikais į festivalio atidarymo renginį – edukacinio leidinio „Garsų žemėlapis“ pristatymą-koncertą rugsėjo 7 dieną. Vartydami animacijos studijos „Meinart“ ir Valdovų rūmų muziejaus komandos parengtą ir išleistą edukacinį leidinį „Garsų žemėlapis“, mažieji lankytojai galės daugiau sužinoti apie Valdovų rūmuose saugomus muzikinius eksponatus ir muzikos instrumentus. 

Plačiau

„Banchetto musicale“ koncerte – garsiausia Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės meilės istorija

20240918

Legendomis apipinta Barboros Radvilaitės ir Žygimanto Augusto meilės istorija, Barboros grožis ir šiandien įkvepia kūrėjus. Muzikinį šios istorijos pasakojimą tarptautinio senosios muzikos festivalio „Banchetto Musicale“ koncerte „Laiškas Barborai“ rengia ansamblis „Ineffabilis“ (Šveicarija). Šveicarijoje trijų prestižinio senosios muzikos instituto Schola Cantorum Basiliensis absolventų įkurtas ansamblis kviečia mažuosius ir vyresnius klausytojus garsiąją istoriją patirti klausant karališkąją porą supusios Renesanso laikų dvaro muzikos: paslaptingų prancūziškų chanson dainų, itališkų frottola šokių ir į lietuvių kalbą išverstų Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikų giesmių.

Plačiau

Publikuota: 2011-12-22 Atnaujinta: 2011-12-30 12:25
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika