Kovo 11-oji Šiaulių „Aušros“ muziejuje

Nuotraukų galerija 1

Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienos proga Ch. Frenkelio viloje, Šiauliuose, atidaryta paroda „Sugrįžęs Barokas. Valdovų rūmų muziejaus vertybės“. Ji reprezentuoja XVI a. antros pusės–XVII a. kultūros, meno ir interjero palikimą, saugomą Valdovų rūmų muziejaus rinkinyje.

Pirmojoje parodos dalyje kuriama Baroko epochos rūmų interjerui būdinga erdvė. Pristatomi Lietuvos ir Lenkijos valdovų nuo Onos Jogailaitės iki Jono Kazimiero Vazos portretų kopijos,  apie 1570 m. Briuselyje sukurtas gobelenas „Tobijaus kelionė į Ekbatano miestą Persijoje“,  Venecijos dailininkui Palmai il Džovanei (Palma il Giovane, kitaip – Iacopo Negretti, 1548–1628) priskiriamas tapybos darbas „Kristaus nuėmimas kryžiaus“. Ekspoziciją papildo XVI–XVII a. baldai, žvakidės, veidrodžiai, indai bei ginkluotės pavyzdžiai.

Antrojoje parodos dalyje eksponuojami XVII a. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapiai, grafikos darbai su Lietuvos ir Lenkijos valdovų atvaizdais, mūšių scenomis. Ypatingas parodos akcentas – Lietuvos didžiojo kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Aleksandro Jogailaičio (1492/1501–1506) karūnos kopija. Šis eksponatas reprezentuoja Renesanso epochą, tačiau yra iliustratyvus valdovų galios ir valdžios simbolis.

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje nuo XIII–XIV a. sandūros buvo senosios Lietuvos valstybės politinis, administracinis ir kultūrinis centras. Lietuvos valdovų rezidencija ypač suklestėjo XV a. pabaigoje–XVII a. pirmojoje pusėje. Prieš nusiaubimą XVII a. viduryje prabangūs rūmai buvo įgavę ankstyvojo Baroko bruožų.

Nuo 2003 m. Valdovų rūmams jau yra sukaupta beveik 600 Gotikos, Renesanso ir Baroko epochų vaizduojamosios ir taikomosios dailės kūrinių, istorinių ginklų, žemėlapių. Beveik pusė šių vertybių atspindi Baroko epochos stilistiką. Ypač reikšmingą rinkinio dalį sudaro barokiniai gobelenai, tapybos darbai, taikomosios dailės kūriniai su valdovų heraldiniais ženklais, to meto mokslo ir meno palikimą liudijantys leidiniai, kartografijos raidą atspindinti Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės žemėlapių kolekcija.

Parodos „Sugrįžęs Barokas. Valdovų rūmų muziejaus vertybės“ kuratoriai: dr. Vydas Dolinskas, Dalius Avižinis, Marijus Uzorka.

Tai pirmą kartą Lietuvoje apdrausta kilnojamoji paroda. Jos generalinis rėmėjas – UAB „BTA draudimas“. Rėmėjai − UAB „Rūta“, Valdovų rūmų paramos fondas.

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Europos senosios muzikos atlikėjai ir specialistai – Vilniuje, Valdovų rūmuose

20250314

Valdovų rūmų muziejuje dvi dienas vyko Europos senosios muzikos tinklo REMA generalinė asamblėja ir konferencija, į Baltijos šalis sugrįžusi po trylikos metų. REMA delegatai galėjo artimiau pažinti Lietuvos senosios muzikos lauką tarptautiniame Marco Scacci senosios muzikos festivalyje, Lietuvos muzikologė Aleksandra Pister skaitė pranešimą apie senosios muzikos tradiciją, raidą ir situaciją Lietuvoje. REMA konferencijoje aptarti pokyčiai, esama situacija, apžvelgtos perspektyvos.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė ir Lenkijos karalienė Bona Sforca

20250318

XVI a. valdovė Bona Sforca turėjo nemažai titulų – Lietuvos didžiosios kunigaikštienės, Lenkijos karalienės, Bario ir Rosano kunigaikštytės. Bona buvo aktyvi politinio gyvenimo dalyvė ne tik Lietuvoje ar Lenkijoje, bet ir visoje Europoje. Tai viena žinomiausių, labiausiai legendomis apipintų Lenkijos Karalystės ir Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovių.

Plačiau

Kovas – tarptautinis moterų istorijoje mėnuo. Lietuvos didžioji kunigaikštienė Ona Vytautienė

20250314

Kovo mėnuo minimas kaip Tarptautinis moterų istorijoje mėnuo, kai prisimenamos ir pagerbiamos moterys, palikusios ryškių pokyčių Lietuvos istorijoje. Todėl Valdovų rūmų muziejaus svetainėje ir socialiniuose tinkluose šį mėnesį paminėsime kelias ypatingas moteris, kurios Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje buvo svarbios, įdomios ir žymios asmenybės.
 
Pirmoji ryški Lietuvos moteris, kurią visiems verta prisiminti, yra Ona Vytautienė – Lietuvos didžioji kunigaikštienė, Vytauto Didžiojo pirmoji žmona.

Plačiau

Koncertas „Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės balsai“ nukels į XVII a., kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių giminių Europoje

20250313

Ansamblio „Canto Fiorito“ nariai Renata Dubinskaitė (mecosopranas), Andrea Buccarella (vargonėliai, klavesinas) ir ansamblio meno vadovas Rodrigo Calveyra (kornetas, išilginė fleita) nuolat stebina vis naujais atradimais iš po pasaulį pasklidusių Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės archyvų. Šįkart Valdovų rūmuose rengiamame koncerte muzikantai nukels į Renesanso ir Baroko epochų sandūrą, kai Lietuvą valdė viena muzikaliausių valdovų giminių Europoje.
 

Plačiau

Publikuota: 2011-03-11 Atnaujinta: 2011-07-26 17:04
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika