Vilniaus pilių riteris ir metraštininkas

Nuotraukų galerija 1

2011 m. sausio 19 d. Valdovų rūmų Renesansinėje audiencijų salėje įvyko dr. Kazio Napaleono Kitkausko – vieno žymiausių bei kompetentingiausių lietuvių architektų restauratorių, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato – jubiliejui skirtas kultūros vakaras „Vilniaus pilių riteris ir metraštininkas“, kurį surengė Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai kartu su Pilių tyrimo centru „Lietuvos pilys“ ir restauratoriais senjorais.

Renginio metu buvo pristatyta dr. K. N. Kitkausko bibliografija (1968–2011), atspindinti jo itin reikšmingą įnašą į Lietuvos istorijos ir architektūros tyrinėjimus, svarbių paveldo objektų išsaugojimą, taip pat atskleidžianti aktyvią ir įvairiopą kultūrinę veiklą, visuomenei pristatant Lietuvos materialiosios kultūros paveldo tyrimų žinias. Per daugiau nei keturis dešimtmečius aktyvios mokslinės veiklos dr. K. N. Kitkauskas paskelbė daugiau nei 300 mokslinių bei informacinių publikacijų. Jo Lietuvos architektūros raidai, paveldui ir tyrimams skirtos studijos yra klasikiniai Lietuvos architektūros istorijos kūriniai, reprezentuojantys mūsų šalies mokslo lygį ir užsienyje. Išskirtinė autoriaus veikla pagerbta aukščiausiu Lietuvos valstybės įvertinimu: už fundamentalią studiją „Vilniaus pilys: statyba ir architektūra” K. N. Kitkauskui 1990 m. paskirta Lietuvos nacionalinė kultūros ir meno premija.

Jubiliatas dirbo architekto restauratoriaus darbą Vilniaus mokslinėje restauracinėje gamybinėje dirbtuvėje (1960−1969), Paminklų restauravimo institute (1969−1992), Pilių tyrimo centre „Lietuvos pilys“ (nuo 1993). Profesinę ir mokslinę veiklą dr. K. N. Kitkauskas visų pirma susiejo su Vilniaus Arkikatedros bazilikos ir kitų kultūros paveldo objektų Vilniaus Žemutinėje pilyje tyrimais. Nuo 1968 m. jis beveik du dešimtmečius vadovavo Vilniaus Arkikatedros bazilikos tyrimams, rengė jos remonto ir priežiūros projektus, kartu su kolegomis kultūrininkais surado bei padėjo išsaugoti jos lobyną – vieną iš vertingiausių Lietuvos meno kolekcijų. Taip pat dr. K. N. Kitkauskas dalyvavo rengiant Valdovų rūmų atkūrimo projektą ir nuo 1987 m. vadovavo Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų Vilniaus Žemutinėje pilyje išlikusio autento architektūriniams tyrimams, parengė moksliškai pagrįstus ir išsamius šios rezidencijos atkūrimo retrospektyvinius brėžinius. Dr. K. N. Kitkauskas ir jo vadovaujama architektų grupė kartu su kitais Valdovų rūmų teritoriją ir šios rezidencijos istoriją tyrinėjusiais specialistais sukaupė neįkainojamą nacionalinės reikšmės radinių kolekciją ir kompleksinę informaciją, kuri ateityje leis perrašyti ar gerokai pakoreguoti Lietuvos kultūros, architektūros, dailės raidos sampratas, chronologiją.

Dr. K. N. Kitkauskas yra ir daugelio kitų nacionalinės reikšmės Lietuvos kultūros paveldo objektų tyrimo, restauravimo, regeneravimo ar atkūrimo autorius. Jis dalyvavo restauruojant Vilniaus Žemutinės pilies Naujojo arsenalo rūmus, prisidėjo prie Vilniaus universiteto bibliotekos knygų saugyklos statybos Šv. Jonų gatvėje, projektavo Biržų pilies tilto, Bijotų malūno atstatymą, vadovavo Kristijono Donelaičio memorialo Tolminkiemyje ir Lazdynėliuose (Karaliaučiaus sritis, Rusija) tvarkymo darbams.

Humanitarinių mokslų daktaras K. N. Kitkauskas yra Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino trečiojo ir ketvirtojo laipsnių ordino kavalierius, Tautos fondo Lietuvos atstovybės pirmininkas, Lietuvos restauratorių sąjungos, Lietuvių katalikų mokslų akademijos akademikas (nuo 2006), Lietuvos kultūros fondo prezidiumo ir kitų paveldosaugos bei kultūros organizacijų narys. 2001 m. už išskirtinius nuopelnus Lietuvos sostinės kultūros ir istorijos paveldo puoselėjimui jis apdovanotas Žygimanto Augusto medaliu. Šiais metais K. N. Kitkauskui sukako 80 metų, tad su garbinga sukaktimi kultūros vakare jį sveikino kolegos architektai, restauratoriai, paveldosaugininkai, muziejininkai ir bendraminčiai, prisimindami jo išskirtinį indėlį į Lietuvos architektūros paveldo tyrinėjimus bei kultūros puoselėjimą.

Kultūros vakare rodytas habil. dr. V. Urbanavičiaus sukurtas filmas „Sugrįžimas“ apie Tolminkiemio bažnyčios atkūrimo projektą, kurio įgyvendintoju buvo dr. K. N. Kitkauskas. Šio projekto metu buvo identifikuoti iškiliųjų lietuvių literatūros ir kalbos puoselėtojų Kristijono Donelaičio bei Pilypo Ruigio palaikai.

Dalyvavo ir mintimis apie Vilniaus pilių praeitį bei ateitį pasidalino:

dr. Kazys Napaleonas Kitkauskas
architektas restauratorius Romanas Jaloveckas
architektas restauratorius Evaldas Purlys
architektė restauratorė Alina Samukienė
archeologas habil. dr. Vytautas Urbanavičius
muziejininkas, menotyrininkas Romualdas Budrys
paveldosaugininkas prof. dr. Jonas Glemža
geologas prof. habil. dr. Algimantas Grigelis
istorikas dr. Vydas Dolinskas
Poetines kompozicijas skaitė aktorius Tomas Vaisieta
muzikavo Ieva Baublytė

Susiję įrašai

Nuotraukų galerija

Daugiau straipsnių

Dr. Tomos Zarankaitės-Margienės ir kolegų archeologų knyga – „Top 30“ knygų sąraše!

20240614

15min.lt vyr. redaktoriaus pavaduotojas Audrius Ožalas parengė 30-ies geriausių negrožinės literatūros knygų sąrašą. Labai džiaugiamės, kad Valdovų rūmų muziejaus kultūros istorikė dr. Toma Zarankaitė-Margienė, kartu su kitais autoriais – dr. Giedre Piličiauskiene ir dr. Povilu Blaževičiumi, išrinkta kaip vieno geriausių leidinių autorė. Kolektyvinė monografija „Šunys Lietuvoje XIII–XVIII amžiuje“ (Vilniaus universiteto leidykla) buvo pristatyta šiais metais per knygų mugę.

Plačiau

Pažintis su turtingas meno kolekcijas saugančia Lenkijos mokslų ir menų akademija – paskaitą skaitys akademikas hab. dr. Janas Ostrovskis

20240617

Birželio 28 d., penktadienį, 18 val. Valdovų rūmų muziejuje bus skaitoma paskaita apie išskirtinius fondus turinčią Lenkijos menų ir mokslų akademiją. Iš šių fondų į muziejų atvežta tarptautinė graviūrų paroda „Nuo pasaulio sukūrimo iki apokalipsės“ bus atidaryta paskaitos „Lenkijos mokslų ir menų akademija bei jos rinkiniai“ išvakarėse. Vieną seniausių Lenkijos mokslo institucijų ir jos kolekcijas pristatys žymus lenkų dailės istorikas, Lenkijos mokslų ir menų akademijos prezidentas, buvęs ilgametis Krokuvos Vavelio karališkosios pilies direktorius, Valdovų rūmų muziejaus tarybos garbės narys, akademikas, profesorius, habilituotas mokslų daktaras Janas Ostrovskis (Jan Ostrowski).

Plačiau

Publikuota: 2011-01-20 Atnaujinta: 2012-01-11 08:40
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika