Tesako makštys

Aktualu iki 2024-07-28
XIX a.
Geležies lydinys, alavo lydinys, švino lydinys
Matmenys: ilgis – 63 cm, plotis – 5 cm, storis – 1–1,6 cm
Blaževičius P., Gendrėnas G., Steponavičienė D. Vilniaus Žemutinės pilies valdovų rūmų teritorija. II oficinos (dvariškių rūmų) 2003–2005 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 141.
Restauravo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 784/12135 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Rentgenografinius tyrimus atliko Tomas Ručys, tyrimo Nr. KT-272 (Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Gudyno restauravimo centras)
Metalų lydinių elementinės sudėties tyrimus atliko dr. Medeina Steponavičiūtė, tyrimo Nr. MT-44/1465 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
 
Atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, 2004 m. buvo surastos metalinės makštys, skirtos šaltajam ginklui, tesakui, laikyti. Tesakas, arba trumpasis kardas, – tai kertamasis ginklas, giminingas kardui ir kalavijui, tik gerokai trumpesne nei pastarųjų geležte. Tesako dėklas aptiktas viršutiniame permaišytame archeologiniame sluoksnyje su XVII–XIX a. radiniais, tad tiriant stratigrafiškai dirbinį datuoti sudėtinga. Remiantis analogijomis galima teigti, kad tokio tipo, kokiam buvo skirtos šios makštys, tesakai naudoti XIX amžiuje. Šiuo laikotarpiu tai buvo pėstininkų ir artileristų dalinių ginklas tiesia arba šiek tiek lenkta geležte, į kardo panašia rankena. Žinant, kad Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje po 1830–1831 m. sukilimo buvo įrengta carinės Rusijos kariuomenės tvirtovė, neatmestina versija, kad makštys gali būti susijusios su šio karinio objekto ginkluote.
Pristatomos tesako makštys yra nežymiai lenktos, siaurėjančios. Siaurasis jų galas užsibaigia rutulio formos buožele. Kitame dėklo gale vaizdinėje pusėje yra išlikusi detalė apskritimo formos galvute. Ant šios detalės būdavo užkabinama odinė makščių dalis (šiuo atveju neišlikusi), kuria jos kabintos prie diržo ar perpetės. Prie makščių žiočių vaizdinėje ir nugarinėje pusėse yra po kniedę, kuriomis buvo pritvirtintos dvi pailgos dėklo viduje esančios plokštelės, skirtos ginklo geležtės fiksavimui makštyse.
Atlikti archeologinio radinio tyrimai suteikė vertingos informacijos apie makščių konstrukciją ir jų gamybai panaudotus metalų lydinius. Rentgenografinis tyrimas suteikė žinių apie dirbinio struktūrinius elementus. Rentgeno nuotraukoje matyti ryškios kitokio lydinio nei makščių korpusas juostelės, einančios palei dėklo briaunas, ir itin kontrastingas plotelis jo siaurajame gale. Rentgenograma taip pat patvirtino pailgų fiksavimo plokštelių buvimą makščių viduje.
Metalų lydinių tyrimai, atlikti taikant mikrocheminės analizės ir rentgeno spindulių dispersinės analizės (SEM-EDX) metodus, parodė, kad tesako makščių korpusas pagamintas iš geležies, dengtas alavo danga. Dirbinio viduje išlikusios fiksavimo plokštelės yra geležinės. Elementai, esantys makščių viduje, ties briaunomisir siaurajame jų gale – švino lydinio. Jie galėjo būti skirti geležtės ašmenims nuo atšipimo ir kitokių mechaninių pakenkimų apsaugoti, kai ginklas būdavo įstatomas į makštis ir laikomas jose.
Tesako makštys eksponuojamos nuolatinėje Valdovų rūmų muziejaus ekspozicijoje (I maršrutas „Istorija, archeologija, architektūra“, 16 salė, 16.2 vitrina).
 
Medžiagą parengė Jurgita Kalėjienė
Konsultavo dr. Paulius Bugys
Fotografas Vytautas Abramauskas
 
Naudota literatūra
Airini V. „Saugojom valdovus ir karininkų garbę (XVI–XXI a. kertamieji ir duriamieji ginklai)“, in: Vytauto Didžiojo karo muziejus 2009 metais. Almanachas, Kaunas, 2010, p. 123–129.
Glemža L. „Rūmų nugriovimas“, in: Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių rezidencija Vilniuje, Vilnius, 2010, p. 61–66.
Burba D. „Rūmų teritorija XIX–XX amžiuje“, in: Lietuvos Didžiųjų kunigaikščių rezidencija Vilniuje, Vilnius, 2010, p. 57–60.
 
Prieiga internete

https://www.limis.lt/valuables/e/805446/190000001829120?searchId=84374561 [žiūrėta 2024-06-07]. 

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Publikuota: 2024-07-22 17:49 Atnaujinta: 2024-07-18 12:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika