Pentino dirželis

Aktualu iki 2024-03-24
XIV a. pab. – XV a. pr.
Oda, vario lydinys, geležies lydinys, alavo lydinio danga, kirpimas, siuvimas, kalimas, liejimas
Vailionis E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų šiaurinio korpuso išorinio kiemo 1997 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. 1757.
Restauravo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 814/14353 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
 
Vienas iš pagrindinių raitelio atributų, laikui bėgant įgavusių ir padėtį visuomenėje atspindinčią reikšmę, yra pentinai. Žirgui raginti skirti pentinai, spėjama, pradėti naudoti keltų dar La Teno kultūros laikotarpiu (V–I a. pr. Kr.). Manoma, kad geležinius ar bronzinius pentinus naudojo ir Romos imperijos raiteliai, kurių dėka šis svarbus raitelio aprangos elementas plačiai pasklido Europoje ir netgi arabų pasaulyje. Viduramžių Europoje stiprėjant atakuojančios kavalerijos reikšmei pentinai tampa neatsiejamu riterio atributu, išlaikiusiu ne tik praktinę, bet ir statusą atspindinčią reikšmę iki pat naujausiųjų laikų pradžios.
1997 m. tyrinėjant Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės Valdovų rūmų (Žemutinės pilies) išorinį kiemą rastas apkalėliais puoštas pentino dirželio, kuriuo pentinas buvo tvirtinamas prie raitelio kojos, fragmentas. Odinis dirželis – 10 cm ilgio ir 1,6 cm pločio, siauras, viename gale matyti siuvimo žymės. Priešingame gale yra geležinis apkalas (2,2 x 1,3 cm), sudarytas iš dviejų dalių, kurias jungia siaura kilpele išlenkta juostelė, skirta užsegti. Išoriniame paviršiuje – stilizuotos gėlės geležinis apkalas. Per dirželio ilgį išdėstyti keturi pusrutulio formos (0,9 cm skersmens) vario lydinio apkalėliai vidiniame paviršiuje sutvirtinti kniedelėmis ir keturkampėmis vario lydinio tarpinėmis.
Įvairių formų metaliniais apkalais puošti pentino dirželiai nėra unikalus artefaktas Viduramžių Europos archeologijoje. Panašių dirželių aptinkama tyrinėjant įvairius archeologinius objektus, tiesa, dauguma jų yra gana paprasti, puošnesnių pasitaiko gerokai rečiau. Analizuojant Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje rastą pentino dirželį galima pastebėti, kad jo puošyba turi sąsajų su Vakarų Europoje bei Lietuvoje vyravusiomis tendencijomis. Nors panašios formos apkalėlių galima pamatyti ir vakaruose, vis dėlto puošybos visuma susijusi su vietine gamyba. Įdomu tai, kad geležinio apkalo su kilpele, skirta dirželiui prie pentino auselės tvirtinti, forma yra analogiška kai kurių žirgo aprangos detalių apkalų iš XIII–XIV a. datuojamų lietuvių degintinių kapinynų formai. Svarbu pabrėžti, kad tokie gėlytės formos apkalai buvo naudojami ne tik žirgo kamanoms puošti, bet ir kaip vyrų (raitelių) diržų apkalai. Šį stilistinį bendrumą patvirtina ir aptariamas pentino dirželis. Beveik tokio paties dydžio vario lydinio pusapvaliais apkalėliais nusagstytas apysveikes kamanas galima pamatyti ir Pakalniškių kapinyno žirgų kapuose, datuojamuose XIII–XIV amžiumi. Taigi galima spėti, kad tokiais geležiniais ir vario lydinio apkalais puoštos žirgo ir raitelio aprangos detalės atspindi vieną iš daugelio Viduramžių Lietuvos žirgo ir raitelio aprangos detalių puošybos tendencijų.
 
Medžiagą parengė Paulius Bugys
Fotografas Vytautas Abramauskas
Naudota literatūra ir šaltiniai
Antanavičius J. „Pakalniškių (Šakių raj.) kapinynas“, in: Archeologiniai tyrinėjimai Lietuvoje 1974 ir 1975 metais, Vilnius, 1976.
Clark J. The Medieval Horse and its Equipment, c.1150-c.1450. Medieval Finds from Excavations in London, London, 1995.
Volkaitė-Kulikauskienė R. Lietuvių kario žirgas, Vilnius, 1971.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Auskaras

20240415

Dabartinėje Lietuvos teritorijoje seniausi auskarai datuojami XIII–XIV amžiumi. Jie buvo gaminami lankelio formos su 1–3 kabučiais ir pagal konstrukciją skirstomi į tris tipus: žiedinius, kilpinius ir klaustuko formos.

Plačiau

Publikuota: 2024-03-25 11:22 Atnaujinta: 2024-03-21 17:33
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika