Piligrimo ženklelis – trys ostijos
Bad Vilsnakas, Vokietija, XIV a. II p.–XV a. pr.
Ilgis – 28 mm, plotis – 31 mm, storis – 1 mm
Alavo lydinys
Rackevičius G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Šiaurinio korpuso prieigų archeologinių tyrimų 2002 m. ataskaita, radinio inv. Nr. 8428.
Restauravo Aldona Skučienė, rest prot. 310/2048 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Tris ostijas vaizduojantis piligrimo ženklelis iš Bad Vilsnako vietovės Vokietijoje. Jį pametęs asmuo turėjo lankytis Bad Vilsnako bažnyčioje ir melstis prie joje esančių šventųjų relikvijų. Ant ostijų įspaustos šios biblinės scenos: Nukryžiavimas, Kristus prie stulpo ir Prisikėlimas.
Bad Vilsnako miestelis Vokietijoje – viena iš piligrimų kelio į Santjago de Kompostelą stočių. Bažnyčioje saugomos trys stebuklingos ostijos, apie kurias pasakojama tokia legenda: 1383 m. vyskupas, kuriam priklausė miestelis, susikivirčijo su vienu riteriu. Riteris užpuolė ir sudegino bažnyčią. Bažnyčios griuvėsiuose rastos trys krauju pasruvusios ostijos. Atstačius šventovę, jos sudėtos specialiame sanktuariume ir pradėtos garbinti tikinčiųjų.
Piligrimo ženkleliai – masinės gamybos pigūs produktai (suvenyrai), skirti tikintiesiems, keliaujantiems melstis į šventas vietas. Jie buvo segami į drabužius arba skrybėles kaip piligrimystės įrodymas, tikėta, kad saugo nuo nelaimių ir ligų.
Keli piligrimo ženklelių nešiosenos XV a. pab.–XVI a. pr. pavyzdžiai:
http://www.spessartprojekt.de/bilder/forschung/ausstellung/pilger_b_03.jpg,
http://tethys.imareal.oeaw.ac.at/realonline/images/7001089.JPG.
Medžiagą parengė Eglė Zaveckienė
Fotografas Vytautas Abramauskas