Aktualu iki 2023-07-23
Ispanija, Katalonija, XVI a. pab.
Riešutmedis, geležis, drožyba, intarsija; 67 x 152 x 64 cm
Inv. Nr. VR-27
 
Skrynią 2005 m. lapkričio 10 d. būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos nacionalinis dailės muziejus antikvariate „J. Zeberg Antiques“ (Antverpenas, Belgija). 2009 m. gegužės 27 d. eksponatas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.
 
Ši riešutmedžio skrynia yra vienintelis muziejaus baldas, sukurtas Ispanijoje, Katalonijoje. Maždaug nuo XV a. skrynios tapo labai populiarios visoje Europoje, jos gamintos iš įvairios medienos, dekoruotos drožybos, intarsijos, tapybos ir kitomis technikomis. Šis universalus baldas naudotas maždaug iki XVIII a., vėliau jį natūraliai pakeitė komodos ir spintos, kuriose buvo patogiau laikyti drabužius, patalynę ir kitus daiktus.
Tokios skrynios, kaip aptariamoji, dažnai apibūdinamos kaip nuotakos skrynios, kurios Katalonijoje buvo gaminamos dviejų tipų – mažesnės su dviem plokštumomis priekinėje dalyje (apie 140 cm pločio) ir didesnės su trimis plokštumomis priekinėje dalyje (apie 156 cm pločio). Muziejuje esanti skrynia yra su trimis kvadratinėmis plokštumomis priekinėje dalyje. Kiekvieną plokštumą gaubia siauras rėmas. Viduje matyti dvi augaliniais motyvais drožinėtos arkos, kiekvienoje iš jų yra intarsija su vaza ir gėlėmis. Plokštumos atskirtos pailgomis dalimis, taip pat dekoruotomis intarsijomis su paukščių figūromis ir augalų lapais. Paukščių ir augalų motyvais puošta ir viršutinė skrynios dalis. Įdomi baldo detalė, būdinga Katalonijoje gamintoms skrynioms, – dešinėje pusėje esančios durelės, už kurių yra trys stalčiai, skirti papuošalams ir kitiems smulkesniems daiktams laikyti.
 
Medžiagą parengė Dalius Avižinis
 
Fotografai – Antanas Lukšėnas, Dalius Avižinis
 
Naudota literatūra
Colsman E. Schnellkurs Möbel. Kleine Stilgeschichte des europäischen Möbels, Köln, 2005, S. 39–40.
Feduchi L. El Mueble Español, Barcelona, 1969, p. 125–127.
„A luxurious 16th-century bride’s chest in the Museu Nacional“ in: blog.museunacional.cat,

https://blog.museunacional.cat/en/a-luxurious-16th-century-brides-chest-in-the-museu-nacional/ [žiūrėta 2023-05-12].

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2023-07-17 13:38 Atnaujinta: 2023-08-14 11:57
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika