Dvipusis veidrodėlio rėmelis

Aktualu iki 2012-05-27

XV a.
Blaževičius P. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK Valdovų rūmų vakarinio korpuso išorės archeologinių žvalgymų ir ploto į šiaurę nuo M-22 archeologinių tyrimų 2010 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Md14.
Konservavo Deimantė Baubaitė (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Medienos rūšies tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė

2010 m. atliekant archeologinius tyrimus Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų aplinkoje buvo rastas XV a. datuojamas medinis veidrodėlio rėmas. Šis, iki šiol vienintelis žinomas, dvipusis rėmelis yra pagamintas iš liepos medienos. Tai apie 90 mm skersmens, 12 mm aukščio žemo cilindro formos dirbinys. Vienoje rėmelio pusėje yra apie 60 mm skersmens lizdas 55 mm skersmens dydžio veidrodėliui įstatyti. Lizdo pakraščiuose – neaiškios sudėties baltų klijų, laikiusių stiklą, liekanos. Kita rėmelio pusė dekoruota šešiais juodais lygiašoniais trikampiais. Šioje pusėje esantis stiklo lizdas yra apie 35 mm, taigi veidrodėlis turėjo būti apytiksliai 30 mm skersmens. Jis, kaip ir kitoje pusėje buvęs, lizde tvirtintas neaiškios sudėties klijais – glaistu.

Tikėtina, kad toks veidrodėlis, kaip asmeninės higienos priemonė, buvo nešiojamas odiniame arba medžiaginiame dėkle.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Fotografas in situ Mindaugas Kaminskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2012-05-21 Atnaujinta: 2012-05-18 08:59
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika