Aktualu iki 2012-07-22

Nežinomas autorius
Saksonija
1703 m.
Stiklas, emalis, polichromija, auksavimas, h 26,7 cm
Inv. Nr. VR-268
Taurę 2007 m. spalio 18 d. būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos dailės muziejus iš Gertrud Rudigier – Alte Kunst (Miunchenas) antikvariato. 2009 m. gegužės 27 d. eksponatas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Pačioje XVIII a. pradžioje Saksonijoje, manytina, kad Heidelbacho stiklo dirbtuvėse, sukurta aukšta taurė su gana plačia pėda ir turtingu dekoru. Taurės centrinėje dalyje yra spalvingas jungtinis herbas, kuriame pavaizduoti: Lenkijos Erelis, Lietuvos Vytis, o viduryje du Vetinų dinastiją simbolizuojantys herbiniai skydai su kunigaikščių kepure. Virš herbo, kuris įkomponuotas į spalvingą kartušą, pavaizduota brangakmeniais ir perlais nusagstyta aukso spalvos karūna. Aukščiau yra įrašas didžiosiomis raidės F. A. R. P. (Friedrich August Rex Poloniae). Lietuviškai įrašas skambėtų – „Lenkijos karalius Frydrichas Augustas“. Tačiau šis valdovas tiek Lenkijoje, tiek Lietuvoje buvo vadinamas Augustu II, o dėl ypatingo kūno sudėjimo ir stiprybės pramintas Augustu Stipriuoju (1670–1733). Taurės apačioje įrašyta data „1703“.

Kol kas dar negalima tiksliai pasakyti, kuriuose rūmuose ši taurė buvo naudojama. Tačiau analogiškos taurės naudotos Dresdeno ir Moricburgo rezidencijose.

Pagal išlikusį senąjį inventorinį numerį (39512) pavyko atsekti, kad ši taurė buvo saugoma Meno amatų muziejuje (Museum für Kunsthandwerk) Dresdene. Eksponatas vėl į rinką pateko greičiausiai kaip kompensacija Vetinams, iš kurių po Antrojo pasaulinio karo buvo konfiskuotas turtas. Panašių Saksonijoje sukurtų, istoriškai itin vertingų taurių yra Dresdeno, Krokuvos ir Varšuvos muziejuose.

Taurė buvo eksponuojama Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A) vykusioje parodoje „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“.

Eksponatas publikuotas:
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Istorija ir rinkiniai. Albumas / Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius Lower Castle. History and Collections. Album, sudarytojai / compilers D. Avižinis, V. Dolinskas, Ė. Striškienė, Vilnius, 2010.

http://www.bildindex.de/obj32006330.html#|1

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Antanas Lukšėnas
Panaudota literatūra:
Szelegejd B. Szkło europejskie. Galeria rzemiosła artystycznego, Warszawa, 2007.
Szkurłat A. Szkło. Katalog zbiorów, Warszawa, 2008.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Sudegę karūniniai kokliai

20240909

Tvenkinio viduje susidariusiuose kultūriniuose sluoksniuose aptikta gausybė radinių, iš jų išsiskiria stipriai sudegusių karūninių koklių grupė. Jie buvo puošti ažūriniu masverku, padengti vienspalve, tikėtina, rudai žalsva ar žalia glazūra. Nuo didelio karščio kokliai stipriai deformavosi, molio masė perdegė, glazūra išsilydė, pakeitė spalvą ir įgavo stiklišką pavidalą.

Plačiau

Publikuota: 2012-07-16 Atnaujinta: 2014-09-22 10:15
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika