XIV a. pab.–XV a. pr.
Ožalas E. Vilniaus Žemutinė pilis. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų pietinio korpuso prieigų (trasa III) archeologinių tyrimų 2004–2006 m. ataskaita (ataskaita ruošiama), radinio inv. Nr. O 997.
Konservavo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 95/250 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
2005 metais, tyrinėjant pietinį plotą nuo Valdovų rūmų, buvo surastas unikalus Viduramžių pramogų paveldo objektas – kol kas vienintelis Lietuvoje sveikas odinis kamuolys. XIV a. pab.–XV a. pr. datuojamame durpingame sluoksnyje rastas 6,5–7 cm nevisai taisyklingos formos kamuolys buvo susiūtas iš trijų dalių – stačiakampio ir dviejų skritulių. Vienoje skritulio formos detalėje buvo išpjauta trikampio formos išpjova, susiūtam dirbiniui suteikianti maksimalų sferiškumą. Beveik visos šio dirbinio detalių susiuvimo siūlės yra paslėptos, standžiosios, todėl kamuolio paviršius lygus.
Remiantis analogijomis ir rašytiniais šaltiniais, reikia manyti, kad tokie kamuoliai galėjo būti prikimšti samanų, vilnos, veltinio, kailio, arklio plaukų, pjuvenų, smėlio ar kitų medžiagų – matyt, tai priklausė nuo norimo kamuolio standumo ar svorio.
Rašytiniai ir ikonografiniai Europos šalių šaltiniai liudija, kad su kamuoliais XIII–XVII a. buvo žaidžiami labai įvairūs žaidimai: kriketas, kėgliai, tenisas, badmintonas bei tam tikra futbolo atmaina. Kamuolys minėtuose žaidimuose mestas, ridentas, stumtas ranka, spirtas koja, o kartais muštas lazda.
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Piešinio autorius Mantvidas Mieliauskas