Odinis kamuolys

Aktualu iki 2012-09-16

XIV a. pab.–XV a. pr.
Ožalas E. Vilniaus Žemutinė pilis. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų pietinio korpuso prieigų (trasa III) archeologinių tyrimų 2004–2006 m. ataskaita (ataskaita ruošiama), radinio inv. Nr. O 997.
Konservavo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 95/250 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

2005 metais, tyrinėjant pietinį plotą nuo Valdovų rūmų, buvo surastas unikalus Viduramžių pramogų paveldo objektas – kol kas vienintelis Lietuvoje sveikas odinis kamuolys. XIV a. pab.–XV a. pr. datuojamame durpingame sluoksnyje rastas 6,5–7 cm nevisai taisyklingos formos kamuolys buvo susiūtas iš trijų dalių – stačiakampio ir dviejų skritulių. Vienoje skritulio formos detalėje buvo išpjauta trikampio formos išpjova, susiūtam dirbiniui suteikianti maksimalų sferiškumą. Beveik visos šio dirbinio detalių susiuvimo siūlės yra paslėptos, standžiosios, todėl kamuolio paviršius lygus.

Remiantis analogijomis ir rašytiniais šaltiniais, reikia manyti, kad tokie kamuoliai galėjo būti prikimšti samanų, vilnos, veltinio, kailio, arklio plaukų, pjuvenų, smėlio ar kitų medžiagų – matyt, tai priklausė nuo norimo kamuolio standumo ar svorio.

Rašytiniai ir ikonografiniai Europos šalių šaltiniai liudija, kad su kamuoliais XIII–XVII a. buvo žaidžiami labai įvairūs žaidimai: kriketas, kėgliai, tenisas, badmintonas bei tam tikra futbolo atmaina. Kamuolys minėtuose žaidimuose mestas, ridentas, stumtas ranka, spirtas koja, o kartais muštas lazda.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Piešinio autorius Mantvidas Mieliauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vyriškų pusbačių pora

20240610

2002 m., atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, buvo surasta gausi XVII a. pirmąja puse datuojamų odinių radinių kolekcija. Ji aptikta prie pietinio Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų korpuso, viename iš čia buvusios drenažo sistemos šulinių.

Plačiau

Publikuota: 2012-09-10 Atnaujinta: 2012-09-08 17:28
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika