Skrynutės dangtis

Aktualu iki 2012-09-23

XIV a. pab.–XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita (ataskaita ruošiama), radinio inv. Nr. Md-117.
Konservavo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 125/688 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“), medienos rūšies tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė

2006 metais, vykdant archeologinius šiaurio ploto nuo rytinio Valdovų rūmų korpuso tyrinėjimus, buvo surastas medinės skrynutės dangtis. Lietuvoje vienintelis toks žinomas XIV a. pab.–XV a. pr. dirbinio fragmentas pagamintas iš ąžuolo medienos su vinimis ir kaiščiais prikaltu egliniu rėmeliu bei dekoruota metaline rankenėle. Išlikusi skrynutės dangčio dalis sukalta iš dviejų 16 ir 6,5 cm pločio lentelių. Sveikojo krašto centre išlikęs metalinis dangčio užrakto fragmentas. Įvertinus išlikusį ilgį ir rankenos bei vyrio padėtį, galima manyti, kad skrynutė buvo apie 70 cm ilgio ir 47 cm pločio.

Kalbant apie galimą skrynelės paskirtį, reikėtų paminėti kone identišką XV a. skrynelę, saugomą Talino miesto muziejuje. Pastaroji priklausė Šv. Jono prieglaudai ir buvo skirta pinigams. Tikėtina, kad ir Vilniuje rastas dangčio fragmentas yra nuo skrynelės, skirtos pinigams arba kitokioms vertybėms.

Įstabus Vilniaus ir Talino skrynučių panašumas ir konstrukciniai sprendimai leidžia manyti, kad ir jų gamybos vieta yra artima. Įvertinus Vilniuje rastų medinių dirbinių medienos rūšį, galima teigti, kad tik vos keliems dirbiniams iš kelių tūkstančių yra naudota eglė. Pastebėta, kad kur kas daugiau eglinių dirbinių randama šiaurinėje Europos dalyje. Todėl galima spėti, kad Valdovų rūmuose rasta skrynutė arba jos idėja – šiaurietiškos kilmės.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografai Vytautas Abramauskas, Arūnas Puškorius (prieš restauravimą ir restauravimo metu)

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Adatos

20240916

Seniausios adatos – kaulinės, naudotos nuo Akmens amžiaus (taip pat ir Viduramžiais). Metalinės adatos gamintos nuo Bronzos amžiaus.
Adatų archeologai randa tiek gyvenamosiose vietovėse, tiek moterų, vaikų, vyrų kapuose. Tradicija įdėti adatas ir adatines laidojant buvo žinoma ir kitur, pavyzdžiui, Skandinavijoje. Ji išsilaikė iki pat XX a. pradžios. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istoriniuose šaltiniuose taip pat užfiksuotas paprotys įdėti adatų ir siūlų laidojant moteris.

Plačiau

Publikuota: 2012-09-17 Atnaujinta: 2012-09-08 17:36
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika