Lankininko žiedas

Aktualu iki 2012-09-30

XIV a. pab.–XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita (ruošiama), radinio inv. Nr. Ka-41.
Konservavo Jurgita Kalėjienė, rest. prot. Nr. 177/502 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

2007 metais, tyrinėjant šiaurinį rytinio Valdovų rūmų korpuso plotą, XIV a. pab.–XV a. pr. sluoksnyje buvo surastas neįprastos formos kaulinis žiedas. Tai gana stambus artefaktas, kurio lankelis vienoje pusėje yra 11 mm aukščio, o kitoje praplatėja iki 14 mm. Žiedo skersmuo pirštui santykinai didelis – 23 mm.

Tyrimų metu pavyko nustatyti, kad tokie žiedai buvo naudoti lankininkų. Jis būdavo maunamas ant lanko templę laikiusios rankos nykščio taip, kad plačioji pusė uždengtų piršto pagalvėlę. Ruošdamasis šūviui, šaulys įtempdavo templę, sugniaužęs kumštį užsidėdavo ją ant nykščio žiedo. Šaunant strėlę paleidusi templė nuslysdavo prailginta žiedo dalimi ir nesužalodavo piršto (http://www.primitiveways.com/archer%27s_thumb_ring.html).

Tokia šaudymo technika ir žiedai buvo ir yra būdingi tik Azijos šalių lankininkams. Turint omenyje žiedo radimo aplinkybes ir chronologiją, reikia manyti, kad Vilniaus pilyje rastas žiedas galėjo priklausyti kariui iš Azijos. Tai galėjo būti totoriaus arba karaimo žiedas.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Piešinio autorius Mantvidas Mieliauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos Ilyrijos pulko uniforminė saga

20250421

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta reikšminga įvairiais laikotarpiais datuojamų sagų kolekcija. Tarp jų išsiskiria gerai išsilaikiusi saga, priklausiusi Prancūzijos imperijos (1804–1815) kariuomenės karių uniformai. Šis radinys yra svarbus tiek kaip materialusis liudijimas apie Napoleono epochos karinį buvimą Lietuvoje, tiek kaip platesnio istorinio konteksto dalis.
Saga yra apvali, pagaminta iš vario lydinio štampavimo būdu ir padengta alavo sluoksniu. Ant jos averso išlikęs reljefinis dekoro motyvas su aiškiai įskaitomais užrašais. Reverse yra kilpelė, skirta sagai prie uniformos prisiūti.

 

Plačiau

Publikuota: 2012-09-24 Atnaujinta: 2012-09-21 18:29
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika