Liejimo formelė

Aktualu iki 2012-10-28

XV a.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita (ruošiama), radinio inv. Nr. Ad–45.

XV a. datuojama liejimo forma yra pagaminta iš gelsvai pilko smiltainio, 2006 m. ji buvo rasta kultūriniame sluoksnyje rytinio Valdovų rūmų korpuso išorėje. Nors išlikusi tik dalis šios dvipusės formelės, galima konstatuoti, kad vienoje jos pusėje buvo galima išlieti stačiakampę, linijomis suformuotu, augaliniu ornamentu puoštą plokštelę. Kita pusė buvo skirta rombo pavidalo dirbinėliui, kurio augalinis ornamentas suformuotas iš įvairaus dydžio duobučių. Kokybiško akmens formelė pagaminta itin kruopščiai – ornamentai simetriški, kontūrai lygūs, įkartos lygiagrečios. Abiejose pusėse yra po vieną duobutę skirtą tvirtinimui su kita formos dalimi.

XIV–XV a. datuojamų skirtingų pavidalų akmeninių liejimo formų Vilniaus pilių teritorijoje rasta bent kelios dešimtys. Taip pat aptikta ir metalo lydimo tiglių, išsilydžiusių spalvotų metalų fragmentų, įvairios žaliavos atliekų. Atsižvelgiant į aprašytąją formelę bei kitus su juvelyrika susijusius radinius, galima teigti, kad aptariamu laikotarpiu pilyje aktyviai dirbo nemažas skaičius amatininkų, metalą apdirbusių ne tik šaltu būdu, bet ir liejusių įvairiausius papuošalus, dekoro elementus bei kitus dirbinius.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2012-10-22 Atnaujinta: 2012-10-23 15:23
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika