XV a.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita (ruošiama), radinio inv. Nr. Ad–45.
XV a. datuojama liejimo forma yra pagaminta iš gelsvai pilko smiltainio, 2006 m. ji buvo rasta kultūriniame sluoksnyje rytinio Valdovų rūmų korpuso išorėje. Nors išlikusi tik dalis šios dvipusės formelės, galima konstatuoti, kad vienoje jos pusėje buvo galima išlieti stačiakampę, linijomis suformuotu, augaliniu ornamentu puoštą plokštelę. Kita pusė buvo skirta rombo pavidalo dirbinėliui, kurio augalinis ornamentas suformuotas iš įvairaus dydžio duobučių. Kokybiško akmens formelė pagaminta itin kruopščiai – ornamentai simetriški, kontūrai lygūs, įkartos lygiagrečios. Abiejose pusėse yra po vieną duobutę skirtą tvirtinimui su kita formos dalimi.
XIV–XV a. datuojamų skirtingų pavidalų akmeninių liejimo formų Vilniaus pilių teritorijoje rasta bent kelios dešimtys. Taip pat aptikta ir metalo lydimo tiglių, išsilydžiusių spalvotų metalų fragmentų, įvairios žaliavos atliekų. Atsižvelgiant į aprašytąją formelę bei kitus su juvelyrika susijusius radinius, galima teigti, kad aptariamu laikotarpiu pilyje aktyviai dirbo nemažas skaičius amatininkų, metalą apdirbusių ne tik šaltu būdu, bet ir liejusių įvairiausius papuošalus, dekoro elementus bei kitus dirbinius.
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas