XV a.
Steponavičienė D., Blaževičius P., Gendrėnas G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija, II oficinos (dvariškių rūmų) 2003–2005 m. archeologinių tyrimų ataskaita, Vilnius, 2006, radinio inv. Nr. Md-58.
Konservavo Dainius Šavelis, rest. prot. Nr. 109/428 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Medienos rūšies tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė
2004 metais, tyrinėjant II oficinos (dvariškių rūmų) P galą, XV a. sluoksnyje buvo rastas neaiškaus pušies medienos dirbinio fragmentas su išraižytais ženklais. Konservuojant ir valant 31,5 cm ilgio, 3,5–8,7 cm pločio ir 4 cm aukščio radinį nustatyta, kad sveikajame jo paviršiuje peiliu išraižyta širdis, pentagrama ir dar vieno neaiškaus keturkampio simbolio dalis.
Įvertinus radinio fizines savybes ir datavimą, galimi keli jo paskirties interpretavimo variantai. Viena vertus, radinys galėtų būti kokio nors baldo, pavyzdžiui, suolo dalis. Tačiau yra neaišku, kokiu tikslu jo paviršiuje buvo išraižyti minėti dekoro elementai. Antra vertus, artefaktas primena viduramžiškų medinių durų fragmentą. Juolab kad ant jų, siekiant pagal okultizmo tradiciją apsisaugoti nuo demonų, kartais buvo piešiamos arba raižomos pentagramos.
Šiuo metu negalime tiksliai nustatyti nei dirbinio paskirties, nei kokį vaidmenį atlieka išraižyti mistinę reikšmę turintys simboliai. Tačiau šis XV a. artefaktas yra unikalus žinių šaltinis, siekiant susipažinti su Vilniaus pilies gyventojų kasdieniu gyvenimu, o galbūt ir su jų tikėjimu arba prietarais.
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas