Gobelenas „Senojo Tobito išgydymas“

Aktualu iki 2012-12-09

Nežinomos dirbtuvės
Nežinomas kartonų autorius, pagal Bernardo van Orlėjaus (Bernard van Orley, 1487/1491–1541) kartonus
Flandrija, Briuselis
XVI a. II p. (apie 1570 m.)
Vilna, šilkas, gobeleninė technika, 328 x 307 cm
Inv. Nr. VR-25

Gobeleną 2005 m. lapkričio 10 d. būsimam Valdovų rūmų muziejui įsigijo Lietuvos dailės muziejus antikvariate „n.v. J. Zeberg s.a.“ (Antverpenas, Belgija). 2009 m. gegužės 27 d. eksponatas perduotas Nacionaliniam muziejui Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmams.

Gobelenas „Senojo Tobito išgydymas“ pasakoja istoriją iš Senojo Testamento Tobito knygos. Istorijos centre dievobaimingo Tobito, gyvenusio Asirijos mieste Ninevėje, sūnus Tobijas. Vieną dieną senasis Tobitas apako, kai jam virš galvos praskridusio žvirblio išmatų pateko į akis. Jausdamas artėjančią mirtį jis pasiuntė sūnų į Mediją, kad šis atsiimtų pinigus iš tėvo skolininkų. Į šią kelionę Tobijas kartu pasiėmė palydovą – atsitiktinai sutiktą jaunuolį, kuris iš tikrųjų buvo arkangelas Rafaelis. Kelionėje juos abu lydėjo ištikimas šuo. Keliauninkams priėjus prie Tigro upės, Tobijas norėjo išsimaudyti, bet iš vandens iššoko didžiulė žuvis, kuri norėjo jį praryti. Rafaelis liepė sugauti žuvį ir išdarinėjus pasiimti širdį, tulžį ir kepenis. Atkeliavus į Mediją, Tobijas atsiėmė visas tėvo skolas ir ketino susituokti su Raguelio dukterimi Sara. Tačiau ji buvo apsėsta piktųjų dvasių, kurios nužudydavo jaunuolius, norėjusius ją vesti, o jų jau buvo septyni. Padedant arkangelui Rafaeliui, sudegintos žuvies vidurių pelenais piktosios dvasios buvo išvaikytos. Jaunieji Tobijas ir Sara bei Rafaelis ir visos kelionės metu kartu buvęs šuo sugrįžo į Ninevę. Čia Tobijas žuvies tulžimi patepė tėvui akis, ir šis atgavo regėjimą. Rafaelis prisipažino, kad yra arkangelas, ir Tobitas su Tobijumi parpuolė prie jo ant žemės.

Tobijo istorija dažna krikščioniškojoje ikonografijoje, ypač Renesanso dailėje. Tobijas dažnai buvo vaizduojamas keliaujantis su arkangelu Rafaeliu, išgydantis tėvą ir pan. Ši istorija turėjo didelę įtaką angelo sargo įvaizdžiui susiformuoti.

Nacionalinio muziejaus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenas kilęs iš didesnės audinių serijos. Artima gobelenų serija saugoma Meno ir istorijos muziejuje Vienoje (Kunsthistorisches Museum). Šiai serijai priklauso aštuoni gobelenai: „Senasis Tobitas palaidoja užmuštą izraelietį ir apanka“, „Tobito pokalbis su Ana“, „Tobijas pristato tėvui savo kelionės palydovą“, „Saros pristatymas Tobijui pas Raguelį“, „Rafaelis, gaunantis iš Gabaelio Tobito pinigus“, „Gabaelis, atvykstantis į Tobijo ir Saros vestuves“, „Senojo Tobito išgydymas“, „Angelas grąžina jam pasiūlytas dovanas ir leidžiasi atpažįstamas“.

Gobelenas „Senojo Tobito išgydymas“ yra daug didesnės figūrinės kompozicijos fragmentas. Jame vaizduojamos kelios scenos. Pirmajame plane vaizduojami augmenijos fone prie namų parklupę Tobijas ir jį lydėjęs Rafaelis bei į namus prasmukęs šuo. Antrajame plane – ankstesni istorijos epizodai. Kairėje pusėje – Tobijas, Rafaelis ir šuo. Jie ėjo pirmieji, nes norėjo paruošti namus ir išgydyti Tobitą. Dešinėje pusėje – juos sutinkanti Tobijo motina Ana, vaizduojama sėdinti ant kelmo ištiestomis rankomis.

Gobelenas eksponuojamas Taikomosios dailės muziejuje (Arsenalo g. 3A) vykstančioje parodoje „Valdovų rūmų lobynas: Lietuvos ir Europos paveldo klodai“.

Medžiagą parengė Dalius Avižinis
Fotografas Antanas Lukšėnas
Panaudota literatūra:
Jedzinskaitė-Kuizinienė I. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų gobelenai, Vilnius, 2011, p. 111–113.
Krikščioniškosios ikonografijos žodynas, sudarytoja D. Ramonienė, Vilnius, 1997, p. 306.
Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmai Vilniaus Žemutinėje pilyje. Istorija ir rinkiniai. Albumas / Palace of the Grand Dukes of Lithuania in Vilnius Lower Castle. History and Collections. Album, sudarytojai / compilers D. Avižinis, V. Dolinskas, Ė. Striškienė, Vilnius, 2010, p. 392–393.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Auskaras

20240415

Dabartinėje Lietuvos teritorijoje seniausi auskarai datuojami XIII–XIV amžiumi. Jie buvo gaminami lankelio formos su 1–3 kabučiais ir pagal konstrukciją skirstomi į tris tipus: žiedinius, kilpinius ir klaustuko formos.

Plačiau

Publikuota: 2012-12-03 Atnaujinta: 2012-11-30 08:37
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika