Gintarinis žiedas

Aktualu iki 2013-05-05

XIV a. pab. – XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Md-89.
Restauravo Bronislava Kunkulienė, rest. prot. Nr. 30/774 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Šis žiedas rastas XIV a. pab. – XV a. pr. Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje. Viena vertus, jis yra unikalus savo forma, kita vertus, medžiaga, iš kurios jis pagamintas, taip pat itin retai naudojama žiedams gaminti. Tai gintarinis žiedas su praplatinta priekine dalimi. Priekinėje jo dalyje išpjautas rombas su kryžiaus formos įpjova. Galima teigti, kad tai signetinis žiedas. Tai patvirtina ir XVIII a. pradžios istoriniai šaltiniai, kuriuose nurodoma, kad signetai būdavo gaminami ir iš gintaro.

Signetiniai žiedai, kurių priekinėje dalyje dažniausiai vaizduoti įvairūs heraldiniai elementai, buvo savotiškas antspaudas. Jį įspaudus vaške arba lake būdavo tvirtinami įvairūs juridiniai arba komerciniai aktai, korespondencija. Dažniausiai signetiniai žiedai gaminti iš vario lydinio arba kitų spalvotųjų metalų, o gintariniai žiedai žinomi tik du. Vienas, mūsų jau aptartas, rastas Vilniuje, kitas – XVI a. datuojamame Akmenių senkapyje, moters kape.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Baltų menas / Art of the Balts, sudarytojas A. Butrimas, Vilnius, 2009.
Michelbertas M. Akmenių ir Perkūniškės pilkapiai, Vilnius, 2006.
Rimša E. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų antspaudai, Vilnius, 1999.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Vyriškų pusbačių pora

20240610

2002 m., atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies teritorijoje, buvo surasta gausi XVII a. pirmąja puse datuojamų odinių radinių kolekcija. Ji aptikta prie pietinio Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų korpuso, viename iš čia buvusios drenažo sistemos šulinių.

Plačiau

Publikuota: 2013-04-29 Atnaujinta: 2013-04-29 08:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika