XIV a. pab. – XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Md-89.
Restauravo Bronislava Kunkulienė, rest. prot. Nr. 30/774 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)
Šis žiedas rastas XIV a. pab. – XV a. pr. Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje. Viena vertus, jis yra unikalus savo forma, kita vertus, medžiaga, iš kurios jis pagamintas, taip pat itin retai naudojama žiedams gaminti. Tai gintarinis žiedas su praplatinta priekine dalimi. Priekinėje jo dalyje išpjautas rombas su kryžiaus formos įpjova. Galima teigti, kad tai signetinis žiedas. Tai patvirtina ir XVIII a. pradžios istoriniai šaltiniai, kuriuose nurodoma, kad signetai būdavo gaminami ir iš gintaro.
Signetiniai žiedai, kurių priekinėje dalyje dažniausiai vaizduoti įvairūs heraldiniai elementai, buvo savotiškas antspaudas. Jį įspaudus vaške arba lake būdavo tvirtinami įvairūs juridiniai arba komerciniai aktai, korespondencija. Dažniausiai signetiniai žiedai gaminti iš vario lydinio arba kitų spalvotųjų metalų, o gintariniai žiedai žinomi tik du. Vienas, mūsų jau aptartas, rastas Vilniuje, kitas – XVI a. datuojamame Akmenių senkapyje, moters kape.
Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas
Panaudota literatūra:
Baltų menas / Art of the Balts, sudarytojas A. Butrimas, Vilnius, 2009.
Michelbertas M. Akmenių ir Perkūniškės pilkapiai, Vilnius, 2006.
Rimša E. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų antspaudai, Vilnius, 1999.