Gintarinis žiedas

Aktualu iki 2013-05-05

XIV a. pab. – XV a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita, radinio inv. Nr. Md-89.
Restauravo Bronislava Kunkulienė, rest. prot. Nr. 30/774 (Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai)

Šis žiedas rastas XIV a. pab. – XV a. pr. Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų teritorijoje. Viena vertus, jis yra unikalus savo forma, kita vertus, medžiaga, iš kurios jis pagamintas, taip pat itin retai naudojama žiedams gaminti. Tai gintarinis žiedas su praplatinta priekine dalimi. Priekinėje jo dalyje išpjautas rombas su kryžiaus formos įpjova. Galima teigti, kad tai signetinis žiedas. Tai patvirtina ir XVIII a. pradžios istoriniai šaltiniai, kuriuose nurodoma, kad signetai būdavo gaminami ir iš gintaro.

Signetiniai žiedai, kurių priekinėje dalyje dažniausiai vaizduoti įvairūs heraldiniai elementai, buvo savotiškas antspaudas. Jį įspaudus vaške arba lake būdavo tvirtinami įvairūs juridiniai arba komerciniai aktai, korespondencija. Dažniausiai signetiniai žiedai gaminti iš vario lydinio arba kitų spalvotųjų metalų, o gintariniai žiedai žinomi tik du. Vienas, mūsų jau aptartas, rastas Vilniuje, kitas – XVI a. datuojamame Akmenių senkapyje, moters kape.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Baltų menas / Art of the Balts, sudarytojas A. Butrimas, Vilnius, 2009.
Michelbertas M. Akmenių ir Perkūniškės pilkapiai, Vilnius, 2006.
Rimša E. Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės miestų antspaudai, Vilnius, 1999.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Augusto Stipriojo 1705 m. 2/3 talerio

20231127

Augustas Stiprusis – Saksonijos kunigaikštis ir Šventosios Romos imperijos kurfiurstas Frydrichas Augustas I (nuo 1694), Lenkijos karalius ir Lietuvos didysis kunigaikštis (1697–1706, 1709–1733).

Plačiau

Publikuota: 2013-04-29 Atnaujinta: 2013-04-29 08:02
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika