Kirvio galva

Aktualu iki 2013-06-16

XV a. pab.–XVI a. pr.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. LDK valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų archeologinių tyrimų 2006–2008 m. ataskaita, radinio inv. Nr. M-1500.
Konservavo Rima Niunkienė, rest. prot. Nr. 42/6623 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

2008 metais, atliekant archeologinius tyrinėjimus į šiaurę nuo Valdovų rūmų rytų korpuso, buvo rasta gerai išlikusi kirvio galva. Stambus pentinis plačiaašmenis kirvis datuojamas XV a. pabaiga–XVI a. pradžia. Tai 14,5 cm ilgio metalinis dirbinys su 12,5 cm aukščio ašmenimis. Iš kokybiško plieno pagaminti ašmenys privirinti prie geležinio korpuso. Viename kirvio šone matyti įspaustas „Z“ pavidalo meistro ženklas, matyt, bylojantis apie aukštą dirbinio kokybę ir vertę.

Atsižvelgiant į radimo aplinkybes, sunku nustatyti šio kirvio paskirtį. Tačiau reikia pabrėžti, kad tokie masyvūs plačiaašmeniai kirviai Viduramžiais plačiai naudoti ir įvairiausiems ūkio darbams, ir kaip universalus bei pavojingas artimos kovos ginklas.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas in situ Mindaugas Kaminskas
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2013-06-10 Atnaujinta: 2013-06-10 08:49
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika