Gervės kaulai

Aktualu iki 2013-06-30

XV a.
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Ost. 88.

Valdovų rūmų aplinkoje ir visoje Vilniaus Žemutinėje pilies teritorijoje atliekant archeologinius tyrimus surasta itin daug vertingų artefaktų, reprezentuojančių XV a. gyventojų aprangą, karybą, pramogas ir daugelį kitų kasdienio gyvenimo sričių. Neišvaizdūs ir iš pirmo žvilgsnio neįdomūs atrodantys kultūriniuose sluoksniuose randami gyvūnų kaulai taip pat yra svarbus žinių apie Viduramžių mitybą ir medžioklę šaltinis.

Vištų ir žąsų kaulai pilies teritorijoje nėra retenybė, tačiau vieno iš didžiausio Lietuvos paukščio – gervės – kaulų aptikta vos keli. 2008 metais atliekant archeologinius tyrimus į šiaurę nuo Valdovų rūmų rytų korpuso buvo surasti trys pilkosios gervės (lot. Grus grus) kaulai – pastaibis, žastikaulis ir šlaunikaulis. Nors identifikuoti tik trys kaulai, o išsamesnei analizei duomenų stinga, tačiau archeologijos žinias galima papildyti istoriniais šaltiniais. Pavyzdžiui, gervės minimos Pirmajame Lietuvos Statute kaip viena iš laukinėje gamtoje aptinkamų paukščių veislių. Šie paukščiai dažnai tapdavo kilmingų medžiotojų laimikiu. Gervių medžioklės džiaugsmus ir ypatumus glaustai aprašo ir Mikalojus Husovianas, pabrėždamas, kad šie paukščiai gaudyti visur: „Nei betupėdamas medy, nei sparnais kapodamas orą, / Nei vandens vidury paukštis mirties neišvengs.“ Kita vertus, užsimenama, kad šie paukščiai buvo ne tik medžiojami, bet ir laikomi žvėrynuose dėl savo egzotiškos išvaizdos ir plunksnų, kurios naudotos ir drabužiams puošti.

Remiantis archeologijos duomenimis ir rašytiniais šaltiniais, galima teigti, kad pilkosios gervės Viduramžiais buvo ne tik medžiojamos ir gaudomos, bet ir auginamos, o greičiausiai ir veisiamos nelaisvėje – valdovo dvare.

Gervių medžioklė Tacuinum Sanitatis, fol. 70v, Prancūzijos nacionalinė biblioteka (Bibliothèque nationale de France)
http://visualiseur.bnf.fr/ConsulterElementNum?O=IFN-08100553&E=JPEG&Deb=140&Fin=140&Param=C

Gervės
http://www.planetofbirds.com/Master/GRUIFORMES/Gruidae/pics/Crane.jpg

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Pirmasis Lietuvos Statutas (1529 m.), parengė I. Valikonytė, S. Lazutka, E. Gudavičius, Vilnius, 2001, p. 247.
Husovianas M. Raštai, sudarė S. Narbutas, vertė B. Kazlauskas [ir kt.], Vilnius, 2007, p. 137.
Samsonowicz A. Łowiectwo w Polsce Piastów i Jagiellonów, Warszawa, 2011, s. 140.


  1. Pasinaudota piešiniu iš http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d2/Grus_grus_skull.png

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos Ilyrijos pulko uniforminė saga

20250421

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta reikšminga įvairiais laikotarpiais datuojamų sagų kolekcija. Tarp jų išsiskiria gerai išsilaikiusi saga, priklausiusi Prancūzijos imperijos (1804–1815) kariuomenės karių uniformai. Šis radinys yra svarbus tiek kaip materialusis liudijimas apie Napoleono epochos karinį buvimą Lietuvoje, tiek kaip platesnio istorinio konteksto dalis.
Saga yra apvali, pagaminta iš vario lydinio štampavimo būdu ir padengta alavo sluoksniu. Ant jos averso išlikęs reljefinis dekoro motyvas su aiškiai įskaitomais užrašais. Reverse yra kilpelė, skirta sagai prie uniformos prisiūti.

 

Plačiau

Publikuota: 2013-06-24 Atnaujinta: 2013-06-24 23:22
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika