Apdailos plytelė su įrašu

Aktualu iki 2013-08-04

1541 m.
Aukštis – 18,0 cm
Storis – 4,2 cm
Rackevičius G. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Šiaurinio korpuso prieigų archeologinių tyrimų 2002 m. ataskaita, radinio inv. Nr. 2987.

Plytelė rasta 2002 m. tiriant Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų šiaurės korpuso išorę. Kultūrinis sluoksnis, kuriame ji aptikta, susiformavo XVI a. pab.–XVII a. I p. ir buvo perkastas tiesiant vandentiekį XVII a. I p.

Išlikusi plytelės dalis – du kampai, iš kurių žinomas tik plytelės aukštis. Plytelė pagaminta iš rausvos spalvos molio, dengta baltos spalvos angobu. Ant plytelės išlikusi įrašo lotyniškomis raidėmis dalis ir 1541 m. data: „[...]VRIK KRA[...] / [STA]ROSTA M[...] / [...]NSKIE VE[...] / [...]NA SW[OJ]A (SUA?) E[...] (?) / [AN]NO D[OMINI] 1541 (...) (?)“.

Tekstas, atrodo, yra parašytas lenkų kalba su lotynų kalbos intarpais. Kita vertus, per mažai visiškai išlikusių žodžių, kad būtų galima nustatyti, kokia kalba jie parašyti ir juolab ką reiškia. Tai lemia, kad plytelės užrašo paskirtis neaiški. Neabejotina tik data – 1541 m. – ir tai, jog į plytelės istoriją įpainiotas kažkoks seniūnas, greičiausiai seniūnijos, kurios pavadinimas prasideda raide M. Tačiau tokių Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje būta daug.

Medžiagą parengė Eimantas Gudas
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Kabinetas

20240520

Kabinetas – nedidelis baldas su dvejomis arba vienomis durelėmis priekyje ir nedideliais stalčiais arba ertmėmis viduje. Neretai tokio tipo balduose būdavo įrengiamos mažos slėptuvės vertingiausiems daiktams laikyti.

Plačiau

Publikuota: 2013-07-29 Atnaujinta: 2013-07-29 08:34
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika