Stiklinis buteliukas

Aktualu iki 2013-09-08

XVI a. pab.–XVII a. pr.
Aukštis 15 cm
Plotis apie 8 cm
Ožalas E., Montvilaitė E. Vilniaus Žemutinės pilies Valdovų rūmų teritorija. Vakarinio korpuso ir jo prieigų 2004 m. tyrimai, radinio inv. Nr. S115.
Restauravo Bronislava Kunkulienė, rest. prot. Nr. 27/170 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų vakarų korpuso priestatėlyje, buvusios latrinos bokštelio žemėse, rasta įspūdingai dekoruoto stiklinio indo šukių. Siekiant išsaugoti dekorą, jos iš karto buvo konservuojamos.

Stiklinis buteliukas suklijuotas iš 20 skaidraus stiklo šukių. Norint užtikrinti suklijuotų sienelių fragmentų stabilumą ir išryškinti indo formą, neišlikę fragmentai atkurti iš specialios restauruoti tinkamos polimerinės medžiagos. Išlikusios keturkampio buteliuko sienelės puoštos kelių spalvų gėlės žiedu, augaliniu ornamentu, o ant vienos sienelės nutapytas ir moters portretas. Moteris vaizduojama profiliu, jos plaukus dengia galvos apdangalas. Ties stiklinio indo kakleliu yra dvigubos balto emalio taškučių juostos, sudarančios keturkampio ornamentą. Buteliuko gurklys buvo aplipęs nenustatytos medžiagos apnašomis, greičiausiai šia medžiaga buvo užsandarintas švininis buteliuko kamščio sriegis.

Manoma, kad buteliukas būdavo priskiriamas vadinamiesiems vaistininko indams ir naudojamas užpiltinėms arba kvapiesiems aliejams laikyti.

Medžiagą parengė Gintautas Striška
Fotografas Vytautas Abramauskas

Panaudota literatūra:
Tarp kasdienybės ir prabangos. Restauruoti Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų archeologiniai radiniai, sudarytojas A. Puškorius, Vilnius, 2011, p. 19, 74–75.

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Varpelis

20240617

Nedidelis iš vario lydinio nulietas varpelis yra dekoruotas įvairiomis figūromis ir augaliniais ornamentais. Jo apačioje matomas įrašas lotynų kalba NOMEN DOMINI BENEDICTUM SIT (liet. „Tebūnie palaimintas Viešpaties vardas“). Viršuje esanti rankenėlė puošta stovinčių berniukų atvaizdais.

Plačiau

Publikuota: 2013-09-02 Atnaujinta: 2013-08-30 19:03
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika