Aktualu iki 2013-09-15

XVIII a. pab.
Klevas
Blaževičius P., Bugys P., Kaminskaitė I. Valdovų rūmų rytinio ir šiaurinio korpusų prieigų 2006–2008 m. archeologinių tyrimų ataskaita, radinio inv. Nr. Md 6.
Konservavo Deimantė Baubaitė, rest. prot. Nr. 57/620 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)
Medžio tyrimus atliko dr. Rūtilė Pukienė, tyrimo Nr. LIG 06-10 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

Atliekant archeologinius tyrimus Vilniaus Žemutinės pilies Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų aplinkoje randama ne tik unikalių viduramžius menančių dirbinių, bet ir įdomių vėlyvųjų naujųjų laikų konstrukcijų bei artefaktų. 2007 m., tyrinėjant plotą, esantį į šiaurę nuo rytinio Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų korpuso, rastas XVIII a. II p. rąstinio pastatėlio kampas. Kaip parodė radiniai pastato viduje virš medinių grindų, tai – dirbtuvės. Statinio viduje rasti keli mediniai indų šulai ir dugneliai, taip pat keli šimtai kamščių (kaiščių) ir jų ruošinių.

Vienas šių kamščių – išskirtinis. Tai kamštis su kamščiu. 105 mm ilgio plongalio skersmuo – 17 mm, storgalio – 40 mm. Išilgai dirbinio išgręžta 16 mm skersmens skylė, į ją įstatytas papildomas kamštelis. Savotišką grybo formą primenantis kamštelis yra 92 mm ilgio. Jo 50 x 33 mm dydžio galva yra pusapskritė, o 59 mm ilgio kojelė – smailėjanti.

Akivaizdu, kad šis unikalus archeologinis radinys skirtas skysčiui, pavyzdžiui, alui, patogiai pilstyti iš statinės ir ją vėl užkimšti. Atsižvelgiant į visus komplekso radinius, galima teigti, kad apleistų ir miestiečių apgyvendintų Lietuvos didžiųjų kunigaikščių rūmų pašonėje XVIII a. pab. stovėjusiame pastatėlyje buvo gaminami kamščiai, greičiausiai ir statinės bei kiti mediniai indai.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos Ilyrijos pulko uniforminė saga

20250421

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta reikšminga įvairiais laikotarpiais datuojamų sagų kolekcija. Tarp jų išsiskiria gerai išsilaikiusi saga, priklausiusi Prancūzijos imperijos (1804–1815) kariuomenės karių uniformai. Šis radinys yra svarbus tiek kaip materialusis liudijimas apie Napoleono epochos karinį buvimą Lietuvoje, tiek kaip platesnio istorinio konteksto dalis.
Saga yra apvali, pagaminta iš vario lydinio štampavimo būdu ir padengta alavo sluoksniu. Ant jos averso išlikęs reljefinis dekoro motyvas su aiškiai įskaitomais užrašais. Reverse yra kilpelė, skirta sagai prie uniformos prisiūti.

 

Plačiau

Publikuota: 2013-09-09 Atnaujinta: 2013-09-08 08:12
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika