Aktualu iki 2013-09-22

XVII a. I p.
Blaževičius P., Žvirblė K. Vilniaus žemutinė pilis. II oficinos (dvariškių rūmų) archeologinių tyrimų 2006 m. ataskaita, radinio inv. Nr. M 6.
Konservavo Dainius Šavelis, rest. prot. Nr. 236/5092 (Pilių tyrimo centras „Lietuvos pilys“)

2006 m., atliekant archeologinius tyrimus, greta II oficinos šiaurinės sienos rasta XVII a. datuojamos rapyros rankena. Gerai išlikusios rankenos gale – ovalo pavidalo buoželė. Ant laikomosios rankenos dalies užmautas medinis cilindras, kuris, sprendžiant iš išlikusių įspaudų, buvo apvyniotas pinta vielute. Galbūt vario, sidabro ar kito metalo vielutę prieš išmesdamas ginklą kas nors tiesiog nusivyniojo. Laikomąją ginklo dalį saugojo gerai išlikusi garda. Tai apsauginė detalė, fechtuojantis sauganti kario ranką nuo priešo ginklo. Šios rapyros garda nukalta iš kelių metalinių strypelių ­– iš jų suformuotas savotiškas pusrutulis. Ginklo geležtė dviašmenė, prie gardos – 3 cm pločio. Vienoje geležtės pusėje matyti neaiškaus įrašo fragmentas (trys raidės – I H N) ir iš 5 taškučių suformuotas kryžius – tai dirbtuvių arba meistro ženklai.

Tikėtina, kad šis ginklas XVII a. I p. priklausė vienam iš pilį ir (ar) valdovą saugojusių karių, treniruojantis arba kovojant jis sulūžo, todėl buvo išmestas.

Kalviai kala rapyros gardą. Das Hausbuch der Mendelschen Zwölfbrüderstiftung zu Nürnberg, Bd. 2, Nürnberg, 1600 (Stadtbibliothek Nürnberg, Amb. 317b.2, Folio 65r),
http://www.nuernberger-hausbuecher.de/75-Amb-2-317b-65-r.

Medžiagą parengė Povilas Blaževičius
Fotografas Vytautas Abramauskas

Susiję įrašai

Daugiau straipsnių

Prancūzijos Didžiosios armijos Ilyrijos pulko uniforminė saga

20250421

Per ilgamečius archeologinius tyrimus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmų teritorijoje surinkta reikšminga įvairiais laikotarpiais datuojamų sagų kolekcija. Tarp jų išsiskiria gerai išsilaikiusi saga, priklausiusi Prancūzijos imperijos (1804–1815) kariuomenės karių uniformai. Šis radinys yra svarbus tiek kaip materialusis liudijimas apie Napoleono epochos karinį buvimą Lietuvoje, tiek kaip platesnio istorinio konteksto dalis.
Saga yra apvali, pagaminta iš vario lydinio štampavimo būdu ir padengta alavo sluoksniu. Ant jos averso išlikęs reljefinis dekoro motyvas su aiškiai įskaitomais užrašais. Reverse yra kilpelė, skirta sagai prie uniformos prisiūti.

 

Plačiau

Publikuota: 2013-09-16 Atnaujinta: 2013-09-11 09:21
smart foreash ccms6
Šioje svetainėje yra naudojami slapukai (angl. „cookies“). Jie gali identifikuoti lankytojus, rinkti statistikos duomenis ir padėti pagerinti naršymo patirtį kiekvienam lankytojui atskirai.
Susipažinkite su mūsų Privatumo ir slapukų politika